Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Luni, 4 aprilie 2011

CSS Targu Jiu si CST CSS Alexandria, campioanele U13!

Autor: Federatia Romana de Baschet

Timp de patru zile,  tinerele sperante ale baschetului romanesc s-au mutat la Drobeta Turnu Severin, acolo unde au avut loc turneele finale ale Campionatului National U13 (masculin si feminin). Intr-o atmosfera superba, unde parintii si spectatorii au creat o imensa emulatie in jurul spectacolului baschetbalistic, micutii jucatori au dat dovada de multa combativitate si au luptat pentru medaliile de campioni.

In prezenta oficialilor Federatiei Romane de Baschet, CSS Tg. Jiu si-a adjudecat titlul de campioana la masculin, dupa finala castigata, cu scorul 85-28, in fata echipei ACS Dan Dacian.

Clasamentul final al turneului U13 masculin:

1.      CSS Targu Jiu
2.      ACS Dan Dacian
3.      CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj-Napoca
4.      CS Royal Fun Bucuresti
5.      Magic Champions
6.      CS Heart Drobeta Turnu Severin
7.      BC Mures Targu Mures
8.      BC Slam Bucuresti
9.      CSU Cuadripol Brasov
10.    CS Speranta Cluj-Napoca
11.    CSS Alexandru Ceusianu Reghin
12.    BC Olimpic

Remarcatii turneului:

BEST FIVE
Vlad Adrian (CSS Targu Jiu)
Ghita Tim (CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj-Napoca)
Alexandru Berca (CSS Targu Jiu)
Vlad Costea (ACS Dan Dacian)
Ionut Berceanu (Magic Champions)

MVP:
Adrian Vlad (CSS Targu Jiu)

Cel mai bun marcator:
Ionut Berceanu (Magic Champions)

Cel mai bun aparator:
Eduard Stoleriu

Cel mai bun pasator:
Ghita Tim (CSS Viitorul U-Mobitelco Cluj-Napoca)

Cel mai de perspectiva jucator:
Teodor Zaharia (CS Heart Drobeta Turnu Severin)

La feminin, campioana U13 a devenit formatia CST CSS Alexandria, care a castigat finala cu MC Sport Cluj, cu scorul 68-39.

Clasamentul final U13 feminin:
1.      CST CSS Alexandria
2.      BC MC Sport Cluj-Napoca
3.      CSU Cuadripol Brasov
4.      CS For You Cluj-Napoca
5.      ACS Champions Bucuresti
6.      BC Raptors Bucuresti
7.      CSS Sfantu Gheorghe
8.      CS Valbon Arad

De asemenea si la intrecerea feminina au fost premiate cele mai bune sportive:

BEST FIVE:
Teodora Armanu (CSU Cuadripol Brasov)
Raluca Mihai (ACS Champions)
Julia Dusman (CST Alexandria)
Artemis Dragomir (CST Alexandria)
Ecaterina Armanu (CSU Cuadripol Brasov)

MVP:
Diana Tamas (MC Sport Cluj)

Cea mai buna marcatoare:
Ecaterina Armanu (CSU Cuadripol Brasov)

Cea mai buna pasatoare:
Artemis Dragomir (CST Alexandria)

Cea mai buna aparatoare:
Alina Podar (MC Sport Cluj)

Cea mai de perspectiva jucatoare:
Maria Ferariu (CSU Cuadripol Brasov)

Din categoriile: Stirea zilei, Comisia de competitii, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.