Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Sambata, 21 mai 2011

Romania - Slovacia, 40-79, in al doilea meci de pregatire de la Nitra

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei a pierdut vineri dupa-amiaza al doilea meci de verificare disputat impotriva selectionatei similare a Slovaciei, cu scorul 40-79 (10-16, 19-26, 5-13,6-24).
Dupa ce ieri tricolorele pregatite de Stacey Nolan si Anton Calin au pierdut cu greu duelul din “Sport Hala” din Nitra, cu scorul 65-73, astazi jucatoarele reprezentativei au cedat fizic si psihic, intr-un meci  in care arbitrajul a permis un joc extrem de dur al gazdelor. Presarat cu multe greseli de tehnica individuala (35 de mingi pierdute), dar si cu un procentaj slab la aruncarile de doua puncte (11-44), jocul fetelor noastre nu a functionat decat in prima parte, iar diferenta de pe tabela s-a marit considerabil in ultimele doua sferturi.
Dornici sa "testeze" cat mai multe jucatoare din lot, antrenorii Stacey Nolan si Calin Anton au schimbat cinciul de start, astfel ca la primul fluier al arbitrilor au intrat pe teren Diaconu, Orosz, Uiuiu, Meszaros si Pavel. Debutul ne-a fost favorabil, iar in minutul 6 tabela indica 10-4 pentru "tricolore". Dupa un time-out cerut de gazde, jocul echipei noastre a suferit o schimbare radicala, erorile de tehnica individuala si ratarile copilaresti tinandu-se lant. Dupa 8 minute de joc, Slovacia egaleaza situatia, 10-10, si reuseste in finalul primului sfert sa se instaleze la conducere prin doua reusite realizate de stranierele Mincikova (Celta Vigo) si Lukacovicova (Ruzomberok). In sfertul al doilea, tricolorele se tin aproape de adversare (18-23 min 15), dar nu reusesc sa speculeze jocul bun din aparare (20 de interceptii) si intra la vestiare cu un deficit de 13 puncte: 29-42. In ultimele doua sferturi, echipa noastra a fost de nerecunoscut, in vreme ce gazdele s-au desprins la o diferenta ce nu lasa loc comentariilor. Scor final 40-79.
Pentru echipa Romaniei au marcat: Elisabeth Pavel (11 p),  Florina Diaconu (7 p), Cristina Ciocan, Alexandra Uiuiu si Anita Meszaros (cate 4 p), Annemarie Parau (3 p), Flori Ardeleanu si Claudia Pop (cate 2 p) si Andreea Hutanu (1 p).

Imediat dupa meci, antrenorul american Stacey Nolan a declarat: "Este greu sa joci cand faci atat de multe greseli. Daca in aparare am avut si momente foarte bune, in schimb, in faza ofensiva am facut prea multe cadouri adversarelor. Slovacia este o echipa buna, cu jucatoare foarte inalte, si daca nu joci rapid si atent, te taxeaza. Noi am avut un joc modest, poate si din cauza unui arbitraj suparator, care a permis prea multe duritati. Asta nu scuza, insa, faptul ca am avut atat de multe mingii pierdute. Le-am spus fetelor dupa meci ca avem mult de munca pentru a corecta aceste greseli si a ne prezenta la turneul de calificare din Italia in conditii cat mai bune. Sa nu uitam ca de saptamana viitoare vor veni in pregatire si Flori Pascalau si Gabriela Marginean, doua jucatoare care vor intari mult lotul echipei noastre." 
De partea cealalta, antrenorul gazdelor, Natalie Hejkova, a comentat: "Azi am jucat mult mai bine. Am fost mai atente in aparare si am reusit sa dominam lupta de sub panouri. Ne asteapta inca o luna de pregatire inaintea EuroBasket Women 2011 si cred ca suntem pe drumul cel bun". In alta ordine de idei, tehnicianul echipei Slovaciei ne-a mai precizat ca nu se pune problema ca echipa sa nu participe la turneul final european: "Din cate am inteles, problemele financiare se rezolva in cateva zile." Fapt confirmat si de oficialii forul slovac de specilalitate, prezenti la meci, care au subliniat ca "Slovacia va participa la Eurobasket Women 2011. Este o perioada de criza, pe care o traversam cu totii. Asta nu inseamna ca nu vom gasi solutii pentru a fi prezenti la turneul final. S-a inteles gresit si s-au facut speculatii...".

In aceasta noapte echipa nationala de senioare a Romaniei va reveni in Arad, iar de luni dimineata va intra in pregatire la Bucuresti, la "Arena de Baschet".

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.