Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Luni, 27 iunie 2011

Spectacol total la Campionatul National de babybaschet, Brasov 2011

Autor: Federatia Romana de Baschet

Ca si in anul precedent, Brasovul este pentru cateva saptamani capitala baschetului juvenil, municipiul de la poalele Tampei gazduind Campionatul National de babybaschet si minibaschet. Spectacolul total al sperantelor baschetului romanesc a fost deschis in data de 19 iunie, cand sute de copii, antrenori, parinti si prieteni au invadat Piata Sfatului pentru a participa la “Marsul micului baschetbalist”, eveniment devenit deja traditional in calendarul FRB. Din 20 iunie si pana pe 25 iunie, 78 de echipe de babybaschet (56 la masculin si 22 la feminin) s-au confruntat de dimineata si pana seara pe terenurile din aer liber de la Colegiul National de Informatica “Grigore Moisil” si de la  “McDonald’s”, intr-un adevarat “maraton” baschetbalistic, gustat din plin de participanti dar si de numerosii “fani”. Programul competitional a inclus, in afara meciurilor (n.n. – din cauza capriciilor vremii, mai multe meciuri s-au jucat in sala), si numeroase concursuri atractive, meciuri demonstrative, dar si diverse surprize pregatite de organizatori pentru micutii participanti. Astfel, dupa cinci zile pline cu baschet, componentii tuturor celor 78 de echipe au primit din partea FRB diploma si medalii de participare, iar conform datelor oficiale, ACS Dan Dacian 1 (masculin) si CSU Cuadripol Brasov 1 (feminin) au cucerit titlul national.

Iata mai jos si premiile speciale:

FEMININ
 
“Best Five” – SERBAN L. (LPS Arad); RUSU D. (CSU Cuadripol Brasov 1); CAZACU S. (CS Olimpia); MARTONUS M. (LAPI Dej); SEITAN A. (CSU Cuadripol Brasov 1)
“Cea mai valoroasa aparatoare” – LACAU A. (CS Olimpia)
MVP
– RUSU Daria (CSU Cuadripol Brasov 1)
“Cosul de aur” – 1. GLIFICI Ana; 2. TEGARUS Ruxandra; 3. STANICA Lorena
 
MASCULIN
 
“Best Five” – GAVRILOAIE Aurica (ACS Dan Dacian 1); VASILE Luca (ACS Dan Dacian 1); VALEAN Tudor (U-Mobitelco Cluj 1); HARA Visan Luca (Dinamo – CSS 6); DUMITRESCU Laurentiu (CS Royal Fun)
“Cel mai valoros aparator” – STANESCU David (BC Slam)
MVP - GAVRILOAIE Aurica (ACS Dan Dacian 1)
“Cosul de aur” – 1. DUMITRESCU Laurentiu (CS Royal Fun); 2. STANESCU Rares; 3. VELTAN Victor.
 
S-au mai acordat:
“Cea mai buna selectie” – LAPI Dej (feminin) si SPORTIC ProBaschet Fagaras (masculin)
“Cele mai frumoase majorete” – Daria, Andreea si Ana

Clasament Final - Baby Baschet Feminin

1. CSU Cuadripol I Brasov
2. LPS Arad
3. CS Olimpia Bucuresti
4. CS Galactica I Cluj-Napoca
5. AJB Teleorman
6. CSS Ploiesti
7. CSS Brasovia Brasov
8. LAPI Dej
9. BC Severin
10. ACS Dan Dacian
11. CS Crisul Oradea
12. ACS Comets Bucuresti
13. BC MC Sport Cluj-Napoca
14. CSS Gheorgheni
15. CS Temerarii Calarasi
16. CS Bball 6 Sfintu Gheorghe
17. BC Olimpic Baia Mare
18. CSS Rm Vilcea
19. BC Nitulescu Rm Vilcea
20. ASC Solaris Ploiesti
21. CS Galactica II Cluj-Napoca
22. CSU Cuadripol II Brasov


Clasament Final - Baby Baschet Masculin

1. ACS Dan Dacian I    
2. CS U-Mobitelco I Cluj-Napoca    
3. CS Dinamo CSS 6    
4. BC Slam    
5. CS Cuza Sport Braila    
6. Sportic ProBaschet Fagaras    
7. CSU Cuadripol I    
8. BC For You Cluj-Napoca    
9. BC Galactica I Brasov    
10. Phoenix I Constanta    
11. CS U-Mobitelco II Cluj-Napoca    
12. CS 4Sports Bucuresti    
13. Labradors Nagy Mozes II    
14. CSS Craiova    
15. CSS I Tirgoviste    
16. Royal Fun Bucuresti    
17. BC Olimpic III Baia Mare    
18. BC Laguna    
19. CS Preventis Alfa Iasi    
20. CSS Sibiu    
21. CS Triumph Radauti    
22. CS Chemp Basket I Ploiesti    
23. CS Phoenix Galati    
24. CS U-Mobitelco III Cluj-Napoca    
25. BC Olimpic I Baia Mare    
26. ACS Dan Dacian II    
27. BC Junior Iasi    
28. CS Eko II Sighet    
29. ACS Axiopolis Cernavoda    
30. CS Eko I Sighet    
31. CSS Tg Jiu    
32. CSM Calarasi    
33. Magic Champions Bucuresti    
34. CS Galactica Cluj-Napoca    
35. CS Chemp Basket II Ploiesti    
36. BC Mures Tg Mures    
37. ACS Dan Dacian III    
38. ACS Dan Dacian IV    
39. LPS CSU Pitesti    
40. LPS Focsani    
41. ASC Solaris Ploiesti    
42. BC Olimpic IV Baia Mare    
43. CS Miandra Buzau    
44. CSB Raptors Bucuresti    
45. CSS Gheorgheni    
46. Labradors Nagy Mozes I    
47. CSS II Tirgoviste    
48. BC Galactica III Brasov    
49. BC Nitulescu Rm Vilcea    
50. CSU Cuadripol II    
51. BC Galactica II Brasov    
52. CS Preventis Iasi    
53. CS Phoenix Brasov    
54. BC Olimpic II Baia Mare    
55. CS Eko III Sighet    
56. Phoenix II Constanta    
 

Din categoriile: Stirea zilei, Jucatori, Stiri

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.