Federatia Romana de Baschet
FIBA FIBA Europe
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Sambata, 1 octombrie 2011

Deschidere de gala a Campionatului National Feminin

Autor: Federatia Romana de Baschet

192 de sportive, legitimate la 16 echipe, au fost prezente in weekend la Sibiu, acolo unde, in premiera pentru Romania, prima etapa a campionatului s-a jucat sub forma unui turneu de deschidere, pe teren neutru, in Sala Sporturilor „Transilvania” din Sibiu. Jucatoare, antrenori, oficiali, arbitri, toti au avut ocazia unica de a se intalni in "formula completa" inaintea unui campionat lung, pe parcursul caruia orgoliile se vor "ascuti", in lupta pentru titlul national al sezonului 2011-2012.

Sportivele au fost premiate de catre FR Baschet, prin intermediul sponsorului Oriflame, iar, pe parcursul dupa-amiezei de sambata, la pauza meciului masculin dintre CSU Sibiu si CSM U Oradea, publicul sibian a putut urmari o parte dintre baschetbaliste transformate in adevarate manechine, ele prezentand o colectie de moda semnata Anca Stanila, creatoarea brandului sibian Anka's.

Iata si rezultatele inregistrate in prima eteapa a Campionatului National de Baschet Feminin:

 
Sambata 1 oct. 2011
 
CSM Bucuresti Sportul Studentesc – CSU Alba Iulia 75-80
Rapid Bucuresti – CST Alexandria 47-60
CSM Targoviste – Olimpia Brasov 81-42
Universitatea Cluj-Napoca – SCM CSS Craiova 49-81
 
Duminica 2 oct. 2011
 
Nova Vita Tg. Mures – Politehnica National Iasi 74-54
BCM Danzio Timisoara – Olimpia Bucuresti 69-50
CSM Satu Mare – CSM U Oradea 72-44
 BBALL 6 Sepsi BC Sf. Gheorghe - ICIM UVG Arad 35-83


Mai multe poze de la evenimentul de la Sibiu gasiti aici.

Totodata, puteti vizualiza la adresa urmatoare si stirea despre evenimentul de la Sibiu:
www.dolce-sport.ro/sporturi/baschet/video-spectacol-la-sibiu-n-cadrul-turneului-campionatului-na-ional-de-baschet-feminin-6678/
 

================================================================

Chiar la debutul oficial al Campionatului National Feminin, www.frbaschet.ro va face cunostinta cu cele 16 protagoniste ale Diviziei A.
 
ICIM UNIVERSITATEA VASILE GOLDIS ARAD
 
Palmares:  8 titluri nationale (1994, 1998-2001, 2006, 2008, 2011)
Culori:galben-albastru
Arena:„Victoria” Arad (1900 locuri)
Lot:Porchia Green, Monika Boriga Brosovszky, Gabriela Larisa Toma, Silvia Gradinaru, Ildiko Nagy, Laura Dragoescu, Stanecia Graham, Korinne Campbell, Susana Milovanovic, Diana Moraru.
Antrenor:Zoran Visic
Director tehnic:Dan Moraru
Manager:Marcel Urban
 
 
CSM SATU MARE
 
Palmares:CN: locul 2 (2011), locul 3 (2009), Cupa Romaniei: finalista (2010, 2011)
Culori:alb-rosu
Arena:Sala Sporturilor LPS Satu Mare (650 locuri)
Site oficial:www.csmsatumare.ro
Lot:Andreea Orosz, Claudia Pop, Annemarie Parau, Renee Andrea Walker, Monica Ivan, Kailey Klein, Rada Felicia Giurgiu, Anita Nagy, Renata Szmutku, Starretta Love Allen.
Antrenor:Dan Fleseriu
Presedinte:Vasile Fogel


BBALL 6 SEPSI BC SFANTU GHEORGHE
 
Palmares:CN: locul 2 (2008, 2009), locul 3 (2010, 2011) Cupa Romaniei (2008)
Culori:alb-verde
Arena:Sala Sporturilor, Sfantu Gheorghe (1000 locuri)
Site oficial:http://www.sepsibc.com
Lot:Ildiko Vass, Noemi Szabo, Moniquee Alexander, Alyssa Morris, Zsuzsa Kerekes, Izabella Kerekes, Emoke Szocs, Mihaela Adi, Noemi Gergely, Kincso Kelemen, Emoke Szocs, Florentina Ardeleanu
Antrenor:Attila Veres
Presedinte:Ildiko Vass
 

BCM DANZIO TIMISOARA


Culori:
alb-violet
Arena:"Constantin Jude" Timisoara (1500 locuri)
Site oficial:http://bcmdanziotimisoara.wordpress.com
Lot:Raluca Alecu, Adina Stoiedin, Ancuta Stoenescu, Corina Elena Morosan, Andra Simona Haas, Kine Kane Fatou, Christina Zidaru, Biljana Pesovic, Jovana Vukoje, Henrietta Blejan, Martina Osterman, Miruna Bente.
Antrenor: Ljubomir Kolarevic
Manager: Miruna Bente
Presedinte: Dan Ionescu


CSM TARGOVISTE
 
Palmares:  9 titluri nationale (1995, 1996, 2002-2005, 2007, 2009, 2010)
Culori:albastru-portocaliu
Arena:Sala Sporturilor, Targoviste (2000 locuri)
Site oficial:http://www.baskettgv.ro
Lot:Florina Gabriela Diaconu, Olena Samburska, Olena Zherzerunova, Betty Kalanga, Georgiana Viorela Rus, Cristina Ciocan, Andreea Hutanu, Alexandra Uiuiu, Anca Sipos, Chrissy Givens, Denisa Dezsi.
Antrenor:Florin Nini
Presedinte:Ciprian Iugulescu


RAPID BUCURESTI
                                     
Palmares: 9 titluri nationale
Culori:alb-visiniu
Arena:„Rapid”, Bucuresti (1000 locuri)
Lot:Cristina Perta, Raluca Ungureanu, Roxana Bejan, Carmen Vranceanu, Andra Hurmuz, Andra Ionescu, Ana Pavel, Elena Constantin, Natalia Burlakova, Veronica Pana, Gabriela Vlad, Monica Nicolaescu, Claudia Ene.
Antrenor:Dan Militaru
Presedinte:Mihai Zaharia
 
 
UNIVERSITATEA CLUJ-NAPOCA
 
Palmares:14 titluri nationale
Culori:alb-negru
Arena:Sala Sporturilor „Horia Demian” Cluj-Napoca (2500 locuri)
Site oficial:www.u-cluj.ro
Lot:Raluca Ordean, Marta Fodor, Norina Pop, Adriana Pricop, Angela Al Shaar, Bianca Barbu, Iulia Teocan, Kata Zsofia Meszaros, Flavia Ferenczi, Andreea Pop, Andrada Coldea, Orsolya Bocskai, Nancy Osemegbe, Alexandra Purcari.
Antrenor:Florin Covaciu
Director sportiv:Cornel Saftescu
 
 
CST BC ALEXANDRIA
                                     
Palmares:  CN: locul 4 (2008, 2009), Cupa Romaniei: locul 2 (2009)
Culori:alb-albastru
Arena:Sala Sporturilor, Alexandria (1000 locuri)
Site oficial:www.bcteleorman.ro
Lot:Mihaela Mihai, Andreea, Giulia Dusman, Marija Prlja, Kari Laplante, Natasha Kay Graboski, Mattilyn Joi McIntyre, Simona Stramaturaru, Crenguta Maria Teodorescu, Daniela Bucica, Alina Mihaela Chivu, Ioana Pascu, Ioana Sandu.
Antrenor:Madalin Piperea
Director executiv:Calin Voicu
Presedinte:Ionel Popescu
 
 
CSM U ORADEA
 
Palmares:  Cupa Romaniei: Final Four (2007)
Culori:alb-bleu
Arena:„Toni Alexe”, Oradea (2500 locuri)
Lot:Carla Tigan, Ioana Gavra, Edith Sabau, Alexandra Vlaicu, Loredana Ulica, Romina Cristea, Alexandra Gherle, Oana Cutus, Odessa Williams, Alexandra Chis, Anamaria Aurelia Mesaros
Antrenor:Adriana Niculescu
Presedinte:Florin Birta

 
CSU LPS ALBA IULIA
 
Culori:alb-albastru
Arena:Universitatea "1 Decembrie 1918", Alba Iulia (250 locuri)
Site oficial:www.uab.ro
Lot:Elena Dinca, Bianca Voica, Oana Maria Precup, Carmen Andrada Negru, Nadia Parker, Ekaterina Abramzon, Breanna Salley, Corina Elena Ceausu, Taneisha Harrison, Luminita Manta, Eniko Tarta, Cristina Grama, Elisabeta Crecan.
Antrenor:Tomas Bilek
Manager:Peter Eles
Director: Sorin Simon


CS OLIMPIA BRASOV
 
Culori:alb-albastru
Arena:Sala Sporturilor Forex, Brasov (500 locuri)
Lot:Olga Cazac, Gabriela Cursaru, Georgiana Plavitu, Claudia Usurelu, Andreea Sinka, Judit Kajdacsi, Simina Avram, Luiza Maria Voinea, Cristina Badi, Fairbanks Starr, Daniela Dobre.
Antrenor:Dan Calancea
Presedinte:Dragos Craciun
 
 
SCM CSS CRAIOVA
 
Culori:alb-albastru
Arena:Sala Sporturilor, Craiova (300 locuri)
Lot:Cristina Negoescu, Irina Bors, Adelina Stefan, Elsara Bettice Grrer, Andra Manea, Natasa Mikic, Maria Magla, Laura Lungu, Andreea Gliga, Carmen Bonciog, Cristina Irina Gavrila, Janina Simionca
Antrenor:Liviu Manea
Director:Nicu Stoian


POLITEHNICA NATIONAL IASI
                                     
Culori:alb-albastru
Arena:Sala Polivalenta, Iasi (2000 locuri)
Lot:Danielle Walker, Lavinia Mitachi, Doinita Panait  Gabriela Necula, Ana Maria Panzaru, Beatrice Alaiba, M?d?lina Cioroiu, Sorana Gavrilescu, Cristina Miler, Cristal Pointdexter, Ceciley Johnson
Antrenor:Ionut Onose
Presedinte:Leonid Antohi
 
 
OLIMPIA BUCURESTI
                                     
Palmares:  CN: locul 1 (1997), locul 3 (2006, 2007)
Culori:alb-albastru
Arena:„Prof. Octavian Dimofte”, Bucuresti (300 locuri)
Site oficial:http://www.clubolimpia.ro
Lot:Romina Filip, Sonia Ursu, Alexandra Chitanu, Vanesa Lache, Ana Maria Grigore, Mihaela Chelariu, Stefana Rotarescu, Liliana Usurelu, Gabriela Munteanu, Ana Lupascu, Ruxandra Rosoga, Gabriela Magurean, Alexandra Maria Dumitrache, Carmen Potop
Antrenor:Constantin Dumitrache
Director:Mihaela Neagu


CSM BUCURESTI SPORTUL STUDENTESC
 
Palmares: CN: locul 2 (2005),  Cupa Romaniei: finalista (2006, 2008)
Culori:alb-negru
Arena:Arena de Baschet, Bucuresti (500 locuri)
Site oficial:www.sportulstudentesc.ro
Lot:Liliana Scarlat, Tunde Kilin, Corina Stanga, Ana Cuatu, Alma Kovacevic, Taisia Elena Lungu, Alexia Adams, Wilhelmina Wilson, Adina Lovasz, Veronica Bogdan, Gaati Werema, Georgiana Ianusi
Antrenor:Predrag Vasic
Manager:Gabriela Mitroi
 
 
NOVA VITA TARGU MURES
                                     
Culori:alb-albastru
Arena:Sala Sporturilor, Târgu Mures (2000 locuri)
Lot:Veronica Hicks, Emese Gal, Laura Pop, Bianca Vescan, Bartha Borbala, Parajdi Tekla, Alexandra Cutas, Johanna Borsan, Melissa Washington, Cherrise Graham, Keila Beachem, Cristiana Cutas, Bartha Timea.
Antrenor:Stacey Tremayne Nolan
Presedinte:Doru Borsan

Din categoriile: Stirea zilei, Stiri, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2011, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.