Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Miercuri, 23 noiembrie 2011

De neoprit in Liga Europei Centrale

Autor: Federatia Romana de Baschet

Campioana Romaniei, ICIM Universitatea Vasile Goldis Arad, si-a continuat parcursul fara greseala din Liga Europei Centrale, dupa ce in aceasta seara a bifat cea de-a patra victorie consecutiva din Grupa B a competitiei. Aradencele, detinatoarele en-titre ale trofeului CEWL, s-au impus si pe terenul formatiei germane a fostei internationale romane Diana Ciupe, TSV Wasserburg, cu scorul de 85-60. In urma acestui succes, elevele antrenorului Dan Moraru se mentin in fotoliul de lider al Grupei B si si-au asigurat calificarea in faza superioara a CEWL.

Cealalta reprezentanta a Romaniei, CSM Satu Mare, a castigat tot in aceasta seara confruntarea din Cehia cu baschetbalistele de la Valosun Brno, cu scorul de 53-69. Jucatoarele pregatite de Dan Fleseriu se afla pe locul al doilea in grupa, la un punct in spatele echipei Kara Trutnov, si pastreaza sanse reale de calificare in faza urmatoare.

Va prezentam mai jos traseul parcurs de echipele romanesti in confruntarea europeana, precum si programul viitor al celor doua echipe din vestul tarii:

GRUPA A
 
CSM SATU MARE
ZBK Whirlpool Poprad (SVK)
Kara Trutnov (CZE)
Valosun Brno (CZE)

Programul Grupei A:
 
Etapa 1 (19 octombrie)
CSM Satu Mare - Valosun Brno 92-73
ZBK Whirlpool Poprad - Kara Trutnov 67-77
      
Etapa 2 (2 noiembrie)
CSM Satu Mare - ZBK Whirlpool Poprad 82-63
Valosun Brno - Kara Trutnov 71-86

Etapa 3 (9 noiembrie)
ZBK Whirlpool Poprad - Valosun Brno 81-69
Kara Trutnov - CSM Satu Mare 90-65

Etapa 4 (23 noiembrie)
Valosun Brno - CSM Satu Mare 53-69
Kara Trutnov - ZBK Whirlpool Poprad 76-40

Etapa 5 (30 noiembrie)
Kara Trutnov - Valosun Brno
ZBK Whirlpool Poprad - CSM Satu Mare

Etapa 6 (7 decembrie)
Valosun Brno - ZBK Whirlpool Poprad
CSM Satu Mare - Kara Trutnov
 
 
GRUPA B


ICIM  UNIV. VASILE GOLDIS ARAD
Slovanka MB (CZE)
TSV 1880 Wasserburg (GER)
VS Praha (CZE)
 
Programul Grupei B:

Etapa 1 (19 octombrie)
VS Praha - Slovanka MB 84-69
ICIM UVG Arad - TSV Wasserburg 74-60

Etapa 2 (2 noiembrie )
VS Praha - TSV Waserburg (aminat)
Slovanka MB - ICIM UVG Arad 60-79

Etapa 3 (9 noiembrie)
ICIM UVG Arad - VS Praha  87-39
TSV Wasserburg - Slovanka MB 83-77

Etapa 4 (23 noiembrie)
VS Praha - Slovanka MB (amanat)
TSV Wasserburg -  ICIM UVG Arad 60-85

Etapa 5 (30 noiembrie)
TSV Wasserburg - VS Praha
ICIM UVG Arad - Slovanka MB

Etapa 6 (7 decembrie)
VS Praha - ICIM UVG Arad
Slovanka MB - TSV Wasserburg




Din categoriile: Stirea zilei, Stiri, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.