Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Comisia de competitii

Luni, 27 februarie 2012

Tragere la sorti TSF U13 feminin

Autor: Federatia Romana de Baschet

In sedinta din ziua de 27.02.2011 ordinea de zi a cuprins
1.       Tragerea la sorti pentru grupele Turneului Semifinal al Campionatul National U13 feminin;
2.       Stabilirea datei pentru tragerea la sorti a grupelor Turneului Semifinal U13 masculin;
3.       Analizarea solicitarilor privind anularea turneului 3 al CN U23 feminin exprimate de CS Tara Birsei 2011 Brasov si CS Olimpia Bucuresti.
4.       Analizarea solicitarii de reprogramare a jocului CSM Oradea vs. CS Energia Rovinari.
5.       Omologare rezultatele inregistrate in diversele CN in desfasurare, conform foilor de arbitraj primite la CCCLT
 
1.       Tragerea la sorti pentru stabilirea grupelor semifinale ale CN U13 feminin a avut loc la sediul FR Baschet, sala Mihai Nedeff, in prezenta membrilor Colegiului de Antrenori ai Municipiului Bucuresti, (Ionut Biscoveanu – BC Laguna Bucuresti, Florina Capatana – ACS Dan Dacian Bucuresti , Bogdan Lavric – BC Artesania Bucuresti, Ramona Fugaru – CSS nr. 2 Bucuresti, Valentin Bala – BC Star Bucuresti etc.), din partea FR Baschet, D-na Alina Moanta – Antrenor Federal si membri CCCLT.
Tragerea la sorti s-a efectuat pentru Grupa Valorica A, in sistem FIBA Europe si a avut ca baza clasamentul intocmit tinand cont de coeficientii jocuri castigate/jocuri pierdute si cosaveraj general.
 
 
Nr.
Crt.
 
 
Echipa
 
 
Seria
 
Loc
In
serie
 
Victorii
 
Puncte
faza
I
 
Coeficient
Cosaveraj
general
 
Coeficient
Victori
infrangerii
Numarul
Grupei
pt. tragere
la sorti in grupa SF
Infrangeri
 
1 CSS Sf. Gheorghe 3 1 9/0 18 2,7381 9 1
2 CSU Cuadripol Brasov 2 1 9/0 18 2,5279 9 1
3 LPS Galati 1 1 10/2 22 1,6715 5 2
4 CSS Reghin 4 1 7/2 16 1,3563 3,5 2
5 CSS Bega Timis. 5 1 9/0 18 1,6666 9 3
6 CSS Ploiesti 1 2 10/2 22 1,6695 5 3
7 ACS Champions 2 2 6/3 15 1,3114 3 4
8 ACS KSE Tg. Secuiesc 3 2 6/3 15 0,8939 2 4
9 U For You Cluj Napoca 4 2 6/3 15 1,1122 2 5
10 IPS Arad 5 2 6/3 15 1,0773 2 5
11 LPS Alba Iulia 4 3 5/4 14 1,0193 1,25 6
12 CS Phoenix C-ta 1 3 6/6* 17* 1,0024 1 6
13 CSS 1 C-ta 1 4 3/9 15 0,6895 0,3333 -
14 BC Star Buc. 2 3 3/6 12 0,8891 0,5  
 
In urma tragerii la sorti pentru serii s-a efectuat tragerea numerelor pentru introducerea in tabela Berger. Echipele au fost repartizate in doua serii semifinale, avand numarul Berger dupa cum urmeaza:
Numar Berger Seria ”A” Seria ”B”
1 LPS Galati CSS Sf. Gheorghe
2 ACS KSE Tg. Secuiesc CSS Reghin
3 LPS Arad CSS Ploiesti
4 LPS Alba Iulia U For You Cluj Napoca
5 CS Phoenix C-ta ACS Champions
6 CSS Bega Timis. CSU Cuadripol Brasov
 
Programul jocurilor seriilor semifinale Grupa Valorica A poate fi accesat aici.

Pentru Grupa Valorica B, tragerea la sorti a fost efectuata in acelasi sistem si s-au stabilit urmatoarele grupe:
 
Numar Berger Seria ”A” Seria ”B”
1 CS Sicul Covasna CSS nr. 1 Constanta
2 CSS Botosani ACS Solaris Ploiesti
3 CSS Gheorgheni CSS Targoviste
4 CN Mihai Eminescu Oradea BC Star Buc.
5   BC Valbon Arad
 
Programul jocurilor seriilor semifinale Grupa Valorica B poate fi accesat aici.

Grupa Valorica B se va desfasura in 2 serii cu un singur turneu. Se califica 4 echipe (primele doua echipe din fiecare serie). Aceste 4 echipe vor juca turneul de clasament final pentru locurile 9-16 impreuna cu cele 4 echipe necalificate din Grupa Valorica A. Restul echipelor din Grupa Valorica B vor juca turneu de clasament final pentru locurile 17-21.
Turneele Semifinale vor avea loc in perioada 09-11 martie 2012.

Rugam echipele interesate sa trimita solicitari in scris pentru organizarea turneelor pana miercuri 29.02.2012 ora 14:00.
 
2.       Se stabileste ca tragerea la sorti pentru grupele semifinale ale CN U13 masculin sa aiba loc in ziua de luni 05 martie 2012 ora 14:30 la sediul FR Baschet din B-dul Basarabia nr. 39, sector 2 Bucuresti, sala Mihai Nedeff. Sunt asteptati reprezentantii tuturor echipelor calificate.
Turneele Semifinale vor avea loc in perioada 09-11 martie 2012.

Rugam echipele interesate sa trimita solicitari in scris pentru organizarea turneelor pana miercuri 29.02.2012 ora 14:00.
 

3.       In urma analizarii solicitarilor CS Tara Birsei 2011 Brasov si CS Olimpia Bucuresti privind anularea turneului 3 al CN U23 feminin programat pentru 11-13 martie 2012, CCCLT a decis: se respinge solicitarea cluburilor amintite mai sus deoarece:
a.       Turneul Semifinal programat la data de 13-15 aprilie a fost anulat pentru facilitarea pregatirii echipei reprezentative U18 pentru CE 2012.
b.      Din acelasi motiv nu se poate reprograma Turneul Final pentru data 13-15 aprilie 2012.
c.       Acest Campionat National a fost organizat pentru a da ocazia sportivelor de aceasta varsta sa beneficieze de un numar cat mai mare de jocuri oficiale.
 
4.       Privind reprogramarea jocului CSM Oradea vs. CS Energia Rovinari, CCCLT a cautat sa gaseasca o alta data pentru disputarea jocului, decat cea solicitata de catre CSM Oradea si neagreata de CS Energia Rovinari. Cu regret am constatat ca singura data libera din program in luna martie si care corespunde prevederilor RGOCB si RSCN cap. 8, este data de 28 martie 2012. In consecinta in baza RGOCB art. 5.26 CCCLT stabileste ca data de desfasurare a jocului sa fie 28.03.2012.
 
5.       Au fost omologate rezultatele inregistrate in diversele CN in desfasurare, conform foilor de arbitraj primite la CCCLT

Din categoriile: Comisia de competitii

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.