Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Marti, 27 martie 2012

Echipele NORD si SUD pentru COSMOTE ALL STAR GAME - ALBA IULIA 2012 (feminin)

Autor: Federatia Romana de Baschet

In cursul acestei seri s-a terminat centralizarea voturilor pentru cele doua selectionate, NORD si SUD, care se vor infrunta in data de 31 martie 2012, la Alba Iulia, in traditionalul “COSMOTE ALL STAR GAME”. In urma voturilor publicului, jurnalistilor si staff-ului tehnic al Federatiei Romane de Baschet, va prezentam cele doua echipe care vor face spectacol in Sala Universitatea din Alba Iulia, cu urmatoarele precizari:
- Ponderea votului final a fost anuntata inca de la deschiderea votului ca fiind: 30% votul publicului, 30% votul presei si 40% votul tehnic FRB.
- Pastrand traditia, FRB a anuntat ca in componenta celor doua selectionate se vor afla minim cate un reprezentant de la fiecare echipa divizionara, echipele NORD si SUD fiind formate din cate 14 sportive si 2 antrenori.
 
NORD
 
Florentina ARDELEANU (CSM Univ. Oradea)
Tiffany BROWN (BCM Danzio Timisoara)
Eniko TARTA (CSU Alba Iulia)
Porchia GREEN (ICIM UVG Arad)
Alexandra CUTAS (Nova Vita Tg. Mures)
Flavia FERENCZI (Univ. Cluj-Napoca)
Andreea OROSZ (CSM Satu Mare)
Danielle WALKER (Poli National Iasi)
Breanna SALLEY (CSU Alba Iulia)
Claudia POP (CSM Satu Mare)
Ekaterina Abramzon (CSU Alba Iulia)
Marta FODOR (Univ. Cluj-Napoca)
Cherrise GRAHAM (Nova Vita Tg. Mures)
Nadia PARKER (CSU Alba Iulia)
 
Antrenori – Dan FLESERIU (CSM Satu Mare) si Tomas BILEK (CSU Alba Iulia)
 
La echipa NORD trebuie mentionat ca in urma votului au fost incluse, initial, si sportivele Monika BROSOVSZKY-BORIGA si Larisa TOMA (ICIM UVG Arad). Din motive obiective, cele doua foste internationale au anuntat ca nu pot participa la “COSMOTE ALL STAR GAME – ALBA IULIA 2012”, astfel ca au fost inlocuite cu alte doua sportive romane, Alexandra CUTAS si Marta FODOR.
 
 SUD
 
Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)
Florentina DIACONU (CSM Targoviste)
Brandie HOSKINS (SCM CSS Craiova)
Marija PRLJA (CST Alexandria)
Olena SAMBURSKA (CSM Targoviste)
Sonia URSU (Olimpia Bucuresti)
Alina Chivu (CST Alexandria)
Chrissy GIVENS (CSM Targoviste)
Gaati WEREMA (CSM Sportul Studentesc)
Carla Donette BARTEE (SCM CSS Craiova)
Andreea HUTANU (CSM Targoviste)
Natasha GRABOSKI (CST Alexandria)
Judit KAJDACSI (Olimpia Brasov)
Andra IONESCU (Rapid Bucuresti)
 
 Antrenori – Florin NINI (CSM Targoviste) si Dan Militaru (Rapid)
 
La echipa SUD de mentionat ca in urma votului a fost inclusa, initial, si sportiva  Kari LAPLANTE (CST Alexandria). Din motive obiective ce nu tin de FRB, sportiva nu va putea fi prezenta la “COSMOTE ALL STAR GAME – ALBA IULIA 2012”, astfel ca a fost inlocuita cu Judit KAJDACSI (Olimpia Brasov). Totodata, reamintim ca internationala Cristina CIOCAN nu a fost trecuta in baza de vot deoarece a anuntat ca urmeaza un tratament de recuparare medicala.
 
 
Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita inainte de 12 martie in urma propunerilor venite de la echipele de club (n.n. - au trimis o lista de cate cinci jucatoare reprezentative, cate una pentru fiecare pozitie, cu obligativitatea ca minim o sportiva sa fie romana). In selectia de la NORD au intrat in baza 40 de sportive, iar la SUD au intrat in concurs 35 de sportive (Bball 6 BC Spesi Sf. Gheorghe a decis sa nu inscrie jucatoare in baza de vot).
Totodata, in urma centralizarii voturilor (au fost inregistrate 1247 voturi din partea publicului si 15 voturi din partea mass-media), va putem anunta si care au fost sportivele cele mai preferate pe fiecare pozitie din cele doua selectionate:
 
NORD
1. Tiffany BROWN (BCM Danzio Timisoara)
2. Monika BROSOVSZKY-BORIGA (ICIM UVG Arad) – inlocuita de Alexandra CUTAS (Nova Vita Tg. Mures)
3. Breanna SALLEY (CSU Alba Iulia)
4. Cherrise GRAHAM (Nova Vita Tg. Mures)
5. Nadia PARKER (CSU Alba Iulia)
 
SUD
1. Florina DIACONU (CSM Targoviste)
2. Olena SAMBURSKA (CSM Targoviste)
3. Chrissy GIVENS (CSM Targoviste)
4. Andreea HUTANU (CSM Targoviste)
5. Andra IONESCU (Rapid)

Din categoriile: Stirea zilei, Jucatori, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.