Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Joi, 5 aprilie 2012

PERFORMERII SEZONULUI REGULAR 2011-2012

Autor: Federatia Romana de Baschet

Dupa un sezon regular captivant, in care echipele divizionare au oferit fanilor baschetului romanesc un spectacol deosebit, cu multe dispute interesante, Federatia Romana de Baschet va ofera o scurta analiza statistica si va prezinta performerii celor 30 de etape din Divizia A (masculin + feminin), sezonul 2011/2012. Ca si in sezonul trecut, FRB a anuntat dupa fiecare runda “Jucatorul etapei”, in analizele realizate pentru desemnarea celor mai buni sportivi tinandu-se cont de eficienta si randamentul inregistrate statistic (randamentul = eficienta/minute jucate) in cadrul fiecarui joc, de victoria echipei in care a evoluat sportivul respectiv, de gradul de dificultate al jocului, dar si de timpul petrecut pe parchet (minim 20 de minute/joc). Astfel, in cele 30 de runde care s-au derulat de la inceputul sezonului, distinctia de “Jucatorul etapei”  a fost obtinuta de 22 sportive (Brandie Hoskins a fost nominalizata de patru ori, iar Larisa Toma si Rebecca Tobin de doua ori fiecare) si de 22 sportivi (Kyndall Dykes si Jaytonah Wisseh au fost nominalizati de trei ori fiecare, Bogdan Popescu, Titus Nicoara, Zoran Krstanovic si Goran Martinic, de doua ori fiecare).
 
Dar iata si lista completa, cu mentiunea ca 11 sportivi romani (Bogdan Popescu, Titus Nicoara, Mihai Silvasan, Virgil Stanescu, Daniel Popescu, Larisa Toma, Cristina Ciocan, Claudia Pop, Gabriela Cursaru, Cristina Perta, Andra Ionescu,) au reusit sa intre in topurile etapei:
 
Etapa a I-a
Chrissy Givens (CSM Targoviste) si Mihai Silvasan (U-Mobitelco BT Cluj)
Etapa a II-a
Brandie Hoskins (SCM Craiova) si Kyndall Dykes (U-Mobitelco BT Cluj)
Etapa a III-a
Brandie Hoskins (SCM Craiova) si Stephen Ross (SCM Craiova)
Etapa a IV-a
Gaati Werema (CSM Sportul Studentesc) si Jaytonah Wisseh (CSU Atlassib Sibiu)
Etapa a V-a
Biljana Pesovic (BCM Danzio Timisoara) si Kaylone Riley (CSU Atlassib Sibiu)
Etapa a VI-a
Carla Bartee (SCM Craiova) si Titus Nicoara (Gaz Metan Medias)
Etapa a VII-a
Kari Laplante (CSB Teleorman Alexandria) si Jujuan Cooley (BC Mures Tg. Mures)
Etapa a VIII-a
Olga Cazac (Olimpia Brasov) si Joshua Brown (Dinamo Bucuresti)
Etapa a IX-a
Nadia Parker (CSU Alba Iulia) si Damien Kinloch (BCM U Pitesti)
Etapa a X-a
Cristina Perta (Rapid Bucuresti) si Jaytonah Wisseh (CSU Atlassib Sibiu)
Etapa a XI-a
Veronica Hicks (Nova Vita Tg. Mures) si Jaytonah Wisseh (CSU Atlassib Sibiu)
Etapa a XII-a
Brandie Hoskins (SCM Craiova) si Goran Martinic (CSM Bucuresti)
Etapa a XIII-a
Veronica Hicks (Nova Vita Tg. Mures) si Dominique Archie (BC Timisoara)
Etapa a XIV-a
Gabriela Cursaru (Olimpia Brasov) si Zoran Krstanovic (U-Mobitelco BT Cluj)
Etapa XV-a
Cherrise Graham (Nova Vita Tg. Mures) si Zoran Krstanovic (U-Mobitelco BT Cluj)
Etapa XVI-a
Brandie Hoskins (SCM Craiova) si Kyndall Dykes (U-Mobitelco BT Cluj)
Etapa XVII
Chevon Evette Keith (SCM Sportul Studentesc Bucuresti) si Bogdan Popescu (BC Timisoara)
Etapa XVIII
Rebecca Diane Tobin (CSU Alba Iulia) si David Steffel (Energia Rovinari)
Etapa XIX
Catherine Scanlon (Nova Vita Targu Mures) si Goran Martinic (CSM Bucuresti)
Etapa XX
Monique Coker (CSM Targoviste) si Brian Burell (CSS Giurgiu)
Etapa XXI
Larisa Toma (ICIM Univ. Vasile Goldis Arad) si Milos Pesic (CSM Oradea)
Etapa XXII
Larisa Toma (ICIM Univ. Vasile Goldis Arad) si Titus Nicoara (Gaz Metan Medias)
Etapa XXIII
Cristina Ciocan (CSM Targoviste) si Slobodan Popovic (BCM U Pitesti)
Etapa XXIV
Shanika Freeman (CSM Satu Mare) si Porter Troupe (Energia Rovinari)
Etapa XXV
Stanecia Graham (ICIM Univ. Vasile Goldis Arad) si Craig Moore (Gaz Metan Medias)
Etapa XXVI
Shanika Freeman (CSM Satu Mare) si Deven Mitchell (Gaz Metan Medias)
Etapa XXVII
Carla Donette Bartee (SCM Craiova) si Virgil Stanescu (BC Mures Targu Mures)
Etapa XXVIII
Andra Ionescu (Rapid Bucuresti) si Daniel Popescu (BCM U Pitesti)
Etapa XXIX
Rebecca Diane Tobin (CSU Alba Iulia) si Bogdan Popescu (BC Timisoara)
Etapa XXX
Claudia Pop (CSM Satu Mare) si Kyndall Dykes (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca).
 
Totodata, conform datelor statistice, au mai fost realizate si urmatoarele topuri:
 
Divizia A (feminin)

Cele mai bune marcatoare
1. Brandie Hoskins (758 puncte – 30 jocuri)
2. Gaati Werema  (500 puncte – 27 de jocuri)
3.  Veronica Hicks  (453 puncte –30 de jocuri)

Cele mai bune pasatoare
1. Amra Mehmedic  (164 pase– 29 de jocuri)
2. Monika  Brosovszky Boriga (157 pase – 30 de jocuri)
3. Marija Prlja  (151 pase – 29 de jocuri)
 

Cele mai bune la recuperare
1. Carla Bartee (381 recuperari – 30 de jocuri)
2. Judit Kajdacsi (375 recuperari – 28 de  jocuri)
3. Ceciley Johnson (339 recuperari –28 de jocuri)



Cele mai eficiente
1. Brandie Hoskins (eficienta de 661 unitati in 30 de jocuri)
2. Carla Donette Bartee (eficienta de  560 unitati in 30 de jocuri)
3. Veronica Tatiana Hicks (eficienta de 565 unitati in 30 de jocuri)
 
Cea mai mare eficienta realizata intr-un joc:
Veronica Hicks – eficienta de 47 de unitati in jocul Nova Vita Targu Mures – Bball 6 Sfantu Gheroghe (scor 95-11)
 
Cele mai multe puncte inscrise intr-un joc:
Brandie Hoskins –  38 de puncte inscrise in jocul SCM Craiova – Universitatea Cluj-Napoca (scor 89-71)
 
Cele mai multe recuperari obtinute intr-un joc:
Carla Bartee– 26 de recuperari realizate in jocul SCM Craiova – Olimpia (scor 95-67)
 
Cele mai multe pase decisive intr-un joc:
Monika  Brosovszky Boriga – 15 pase decisive in jocul ICIM Universitatea Vasile Goldis Arad – CSM Sportul Studentesc Bucuresti (scor 81-54).
 
 
Divizia A (masculin)

Cei mai buni marcatori
1.  Goran Martinic (641 puncte – 28 jocuri)
2.  Jaytonah Wisseh (633 puncte – 27 jocuri)
3. Zoran Krstanovic (575 puncte – 27 jocuri)
 
Cei mai buni pasatori
1. Jaytonah Wisseh (198 pase – 27 jocuri)
2. Jujuan Cooley (172 pase – 28 jocuri)
3. Nemanja Maric (168 pase – 27 jocuri)
 
Cei mai buni la recuperare
1. Zoran Krstanovic (240 recuperari – 27 jocuri)
2. Wilbert Emmanuel Dies (237 recuperari -  28 jocuri)
3. Titus Nicoara (236 recuperari – 27 jocuri)
 

Cei mai eficienti
1. Jaytonah Wisseh (eficienta de 655 unitati in 27 jocuri)
2. Zoran Krstanovic (eficienta de 651 unitati in 27 jocuri)
3. Goran Martinic (eficienta de 625 de unitati in 28 jocuri)

 
Cea mai mare eficienta realizata intr-un joc:
Kaylone Riley– eficienta de 46 de unitati la jocul CSU Atlassib Sibiu – Energia Rovinari (scor 115-78)
 
Cele mai multe puncte inscrise intr-un joc:
Jaytonah Wisseh – 41 de puncte marcate in jocul CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea (scor 101-108)

Cele mai multe recuperari obtinute intr-un joc:
Allen Durham– 21 de recuperari realizate in jocul Dinamo – BCM U Pitesti (scor 71-80)
 
Cele mai multe pase decisive intr-un joc:
Rade Dzmabic– 20  pase decisive in jocul Dinamo Bucuresti – CSU Ploiesti  (scor 66-130)




Din categoriile: Stirea zilei, Jucatori, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.