Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Vineri, 27 iulie 2012

Romania pierde cu Olanda si va juca pentru locurile 13-16 la Europenele U16 (program jocuri)

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa masculina a Romaniei a cedat in-extremis, joi seara, in ultima confruntare din cadrul Grupei G a Campionatului European U16, Divizia B, elevii antrenorilor Igor Georgiev, Mircea Totolici si George Trif fiind invinsi de Olanda, cu scorul de 56-52 (16-10, 11-17, 14-19, 15-6). Miza jocului si-a pus amprenta inca de la inceput pe evolutia celor doua echipe, oaspetii avand un plus de eficacitate in fazele ofensive. Destul de timorati, tricolorii nostri au intrat mai greu in joc si dupa un prim sfert in care au fost dominati de adversari si-au revenit in urmatoarele zece minute si au intrat la vestiare la scorul de 27-27. In partea a doua, apararea agresiva a dat castig de cauza echipei noastre, Romania intrand in avantaj in ultimul sfert: 46-41. Din nefericire, in final, olandezii au fost mai pragmatici si si-au apropiat victoria, spre dezamagirea celor prezenti in Arena de Baschet, care sperau la victorie si implicit la calificarea in grupa valorica 9-12. In urma acestui rezultat, Romania va juca impotriva Bulgariei in grupa valorica 13-16, in vreme ce Olanda va evolua in grupa superioara. Principalii marcatori ai echipei noastre au fost: Ciotlaus (16 p, 12 rec), Kuti (12 p, 5 rec, 3 pase), Covrig (8 p), Neagu (5 p), Cate (4 p, 8 rec), Barbasi (3 p), Onea si Potcoava (2 p).

Mai jos va prezentam programul jocurilor din penultima faza a intrecerilor continentale, cu precizarea ca in batalia pentru promovarea in elita europeana au ramas Muntenegru, Suedia, Ungaria si Belgia:

28.07.2012
65/A 
13:30 
Denmark --
Bucharest - Dobroiesti
Sport Hall Unirea Dobroiesti
Switzerland
69/A 
13:30 
Israel --
Bucarest, ROU
Arena de Baschet
Portugal
66/A 
15:45 
Romania --
Bucharest - Dobroiesti
Sport Hall Unirea Dobroiesti
Bulgaria
70/A 
15:45 
Bosnia and Herzegovina --
Bucarest, ROU
Arena de Baschet
F.Y.R. of Macedonia
67/A 
18:00 
Belarus --
Bucharest - Dobroiesti
Sport Hall Unirea Dobroiesti
Georgia
71/A 
18:00 
Sweden --
Bucarest, ROU
Arena de Baschet
Montenegro
68/A 
20:15 
Netherlands --
Bucharest - Dobroiesti
Sport Hall Unirea Dobroiesti
Finland
72/A 
20:15 
Hungary --
Bucarest, ROU
Arena de Baschet
Belgium


Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale masculin, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.