Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Sambata, 28 iulie 2012

Romania cedeaza in fata Turciei la Campionatul European U18, Divizia A (program jocuri)

Autor: Federatia Romana de Baschet

Echipa nationala feminina a Romaniei a pierdut cea de-a doua confruntare din grupa B a Campionatului European U18, Divizia A, tricolorele pregatite de Svetlana Dragusin si Adriana Pricop cedand, vineri seara, in Sala Regimentului de Garda "Mihai Viteazu" in fata galonatei selectionate a Turciei, cu scorul de 62-83 (7-28, 19-17, 12-25, 24-13). In ciuda evidentei diferente de valoare, Romania a incercat sa faca fata puternicei adversare, care conduce autoritar in Grupa B, printr-o motivatie extraordinara, insuflata in permanenta de pe margine de fosta mare baschetbalista Svetalana Dragusin. Debutul de partida a fost dominat clar de Turcia, care a apasat pe pedala de accelaeratie inca din primele secunde si s-a distantat pe tabela, speculand prompt ratarile noastre dar si erorile din defensiva tricolora. Dupa 10 minute de foc, in care Turcia s-a distantat la 28-7, a urmat un sfert foarte bun al tricolorelor noastre, care au echilibrat disputa si chiar au reusit sa castige lupta (19-17), spre bucuria asistentei. Revenirea de la vestiare a readus in prim plan puternica selectionata a Turciei, care a etalat un joc rapid si simplu, cu o eficienta de invidiat, in ciuda eforturilor disperate ale bancii tehnice autohtone, care a cautat solutii pina la epuizare pentru a contracara ofensiva Semilunii. Cu zece minute inainte de final, scorul indica 38-70, diferenta alarmanta de pe tabela trezind orgoliul tricolor. Ultimele zece minute au aprtinut clar echipei noastre, care a incercat din rasputeri sa reduca din handicap, fluierul final inghetand tabela la 62-83. Punctele echipei noastre au fost realizate de Raileanu (17 p, 5 rec), Ardelean (11 p, 9 rec), Gavrila si Grigore (cate 6 p), Dumitrache (5 p), Demeter (4 p), Usurelu, Domokos, Blanaru (cate 3 p), Lache si Lovasz (cate 2 p). In celalalt joc din grupa B, Rusia s-a impus in fata Greciei, cu 57-45.

Dar iata si programul jocurilor de azi, ultimele din prima faza a Campionatului European U18, feminin, Divizia A:

28.07.2012
B/5 
13:30 
Turkey --
Bucharest, ROU
SC Rapid Arena
Greece
C/5 
13:30 
Netherlands --
Bucharest, ROU
Mihai Viteasu Sport Hall
Czech Republic
A/5 
15:45 
Spain --
Bucharest, ROU
SC Rapid Arena
Sweden
D/6 
15:45 
Slovenia --
Bucharest, ROU
Mihai Viteasu Sport Hall
Serbia
B/6 
18:00 
Romania --
Bucharest, ROU
SC Rapid Arena
Russia
C/6 
18:00 
Slovak Republic --
Bucharest, ROU
Mihai Viteasu Sport Hall
Croatia
A/6 
20:15 
Poland --
Bucharest, ROU
SC Rapid Arena
France
D/5 
20:15 
Belgium --
Bucharest, ROU
Mihai Viteasu Sport Hall
Italy

 

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.