Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Marti, 12 martie 2013

Componenta echipelor pentru ALL STAR GAME - CRAIOVA 2013

Autor: Federatia Romana de Baschet


Inaintea evenimentului ALL STAR GAME 2013, organizatorii au fost nevoiti sa faca modificari de ultim moment in cele doua selectionate din cauza unor accedentari survenite in ultimele zile, astfel:

In echipa NORD:

JOVANOVIC Zlatko va fi inlocuit cu FRANKLIN WilliamEdward (CSM Oradea)
PESIC Milos va fi inlocuit cu ROSS Stephen Douglas (U-Mobitelco BT CLuj-Napoca)


In echipa SUD:
SANTANA Agel va fi inlocuit cu BOOTH Jeremi D'Shay (BC Farul Constanta)



=================================

In urma cu putine minute s-a terminat centralizarea voturilor pentru cele doua selectionate, NORD si SUD, care se vor infrunta, in data de 18 martie 2013, in Sala Polivalenta din municipiul Craiova, in cadrul traditionalului eveniment “ALL STAR GAME”. In urma voturilor publicului, reprezentantilor mass-media si a departamentului tehnic al Federatiei Romane de Baschet, va prezentam cele doua echipe care vor face spectacol in Banie, cu urmatoarele precizari:
- Ponderea votului final a fost anuntata inca de la deschiderea votului ca fiind: 30% votul publicului, 30% votul mass-media si 40% votul tehnic FRB.
- Pastrand traditia, FRB a anuntat ca in componenta celor doua selectionate se vor afla minim cate un reprezentant de la fiecare echipa din LNBM, echipele NORD si SUD fiind formate din cate 14 sportivi si 2 antrenori.
 
NORD
 
1. WRIGHT Jr. Derek Steven (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
2. JOVANOVIC Zlatko (BC Timisoara)
3. BUBALO Franjo (BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc)
4. MANDACHE Andrei (Gaz Metan Medias)
5. CUIC Branko (BC Mures Tg. Mures)
6. ARCHIE Dominique Donquell (BC Timisoara)
7. NIKOLOV Hristo Yanchev (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
8. GUTOAIA Adrian (Gaz Metan Medias)
9. NICOARA Titus (Gaz Metan Medias)
10. PESIC Milos (CSM Oradea)
11. TIBIRNA Bogdan (CSM Oradea)
12. KICKING Stallion Grlenntys Chief (BC Timba Timisoara)
13. Catalin BACIU (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
14. LEE Christopher Wayne (CSU Atlassib Sibiu)
 
Antrenori – Marcel TENTER (Gaz Metan Medias) si Cristian ACHIM (CSM Oradea)
 
La echipa NORD trebuie mentionat ca in urma votului a fost inclus, initial, si Andrei CAPUSAN (BC Timisoara). Din motive medicale, internationalul roman nu poate participa la “ALL STAR GAME – CRAIOVA 2013”, fiind in recuperare dupa o accidentare.
 
SUD
 
1. DZAMBIC Rade (SCM U Craiova)
2. POPESCU Daniel (BCM U Pitesti)
3. WISSEH Jaytonah Nyankun (Energia Rovinari)
4. PETTY Parrish (CSS Giurgiu)
5. SEALS LeVar Cortez (SCM U Craiova)
6. BADILA Andrei (Dinamo Bucuresti)
7. BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova)
8. DARBY Jr. Louis (Energia Rovinari)
9. SANTANA Castillo Angel Francisco (BC Farul Constanta)
10. SHEPHERD Jevohn Tyrone (CSM Bucuresti)
11. JONES Marcel Xavier (BCM U Pitesti)
12. CARUTASU Virgil (CSM Bucuresti)
13. DRAGUSIN Ionut (SCM U Craiova)
14. STANESCU Virgil (CSU Ploiesti)
 
Antrenori – MANDIC Andelko (SCM U Craiova) si COSTESCU Tudor (BCM U Pitesti)
 
La echipa SUD de mentionat ca in urma votului au fost inclusi, initial, si internationalii romani Catalin BURLACU si Levente SZIJARTO (CSU Ploiesti). Din motive obiective, cei doi sportivi nu vor putea fi prezenti la “ALL STAR GAME – CRAIOVA 2013”, SZIJARTO fiind accidentat iar BURLACU fiind plecat in "luna de miere".
 
Totodata, in urma centralizarii voturilor, va putem anunta si “cinci-urile” de baza pentru cele doua selectionate, in urma preferintelor publicului, mass-media si FRB:
 
NORD
1. WRIGHT Jr. Derek Steven (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
2. MANDACHE Andrei (Gaz Metan Medias)
3. ARCHIE Dominique Donquell (BC Timisoara)
4. NICOARA Titus (Gaz Metan Medias)
5. TIBIRNA Bogdan (CSM Oradea)
 
SUD
1. DJAMBIC Rade (SCM U Craiova)
2. SEALS LeVar Cortez (SCM U Craiova)
3. BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova)
4. JONES Marcel Xavier (BCM U Pitesti)
5. DRAGUSIN Ionut (SCM U Craiova)
 
Din partea publicului, sportivii care au adunat cele mai multe voturi in selectionata NORD au fost ARCHIE Dominique Donquell (BC Timisoara – 842 de voturi) si WRIGHT Jr. Derek Steven (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca – 796 voturi), iar din selectionata SUD au fost DJAMBIC Rade (SCM U Craiova – 1369 voturi) si BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova – 1306 voturi). Preferatii mass-media din selectionata NORD au fost NICOARA Titus (Gaz Metan Medias), cu 7 voturi, MANDACHE Andrei (Gaz Metan Medias) si WRIGHT jr. (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca), cu cate 6 voturi, iar din selectionata SUD au fost Catalin BURLACU (CSU Ploiesti), cu 8 voturi, si SEALS LeVar Cortez (SCM U Craiova), cu 7 voturi.
 
Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita inainte de 11 februarie cu 189 de sportivi si 16 antrenori principali care activeaza la toate echipele din LNBM, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public timp de o luna, pana in 11 martie. Dupa oprirea programului de vot, au fost contabilizate 4967 de voturi din partea publicului, iar din partea mass-media si-au exprimat preferintele 12 institutii de presa.

Din categoriile: Stirea zilei, Jucatori, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.