Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Luni, 22 aprilie 2013

Programul semifinalelor LNBM (play-off, play-out, clasament)

Autor: Federatia Romana de Baschet

In urma rezultatelor inregistrate in prima faza a play-off-ului, BC Mures Tg. Mures, CSM Oradea, CSU Ploiesti si Gaz Metan Medias au obtinut calificarea in “careul de asi” al Ligii Nationale de Baschet Masculin, urmand sa-si dispute in urmatoarea perioada vizele pentru marea finala a competitiei interne. Conform programului, iata cum arata tabloul complet al semifinalelor LNBM, sezonul 2012/2013, cu precizarea ca in aceasta faza se va juca dupa sistemul “3 din 5”:
 
Jocul 1 (01 mai 2013)
BC Mures Tg. Mures – Gaz Metan Medias (ora 18:00, in direct pe DIGI SPORT)
CSM Oradea – CSU Ploiesti (ora 20:00, in direct pe DIGI SPORT)
 
Jocul 2 (02 mai 2013)
BC Mures Tg. Mures – Gaz Metan Medias (ora 18:00, in direct pe DIGI SPORT)
CSM Oradea – CSU Ploiesti (ora 20:00, in direct pe DIGI SPORT)
 
Jocul 3 (08 mai 2013)
Gaz Metan Medias – BC Mures Tg. Mures
CSU Ploiesti – CSM Oradea
 
Jocul 4 (09 mai 2013, in cazul in care va mai fi nevoie)
Gaz Metan Medias – BC Mures Tg. Mures
CSU Ploiesti – CSM Oradea
 
Jocul 5 (12 mai 2013, in cazul in care va mai fi nevoie)
BC Mures Tg. Mures – Gaz Metan Medias
CSM Oradea – CSU Ploiesti
 
Dupa disputarea semifinalelor, invingatoarele se vor califica in finala LNBM, urmand sa-si dispute trofeul dupa sistemul “4 din 7” (18 si 19 mai; 25 si 26 mai; 30 mai; 03 iunie; 07 iunie), in vreme ce invinsele vor juca pentru medaliile de bronz, dupa sistemul “2 din 3”.
 
La polul opus al clasamentului, in urma rezultatelor inregistrate in play-out, CSS Giurgiu, BC Farul Constanta, BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc si Dinamo se vor lupta in continuare pentru evitarea retrogradarii. Conform programului comunicat de CCCLT, iata tabloul meciurilor din faza a doua a play-out-ului, cu precizarea ca se joaca dupa sistemul “3 din 5”:
 
BC Farul Constanta - BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc (Jocul 1, 27 aprilie 2013, ora 16:00)
CSS Giurgiu – Dinamo (Jocul 1, 02 mai 2013)
 
BC Farul Constanta - BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc (Jocul 2, 28 aprilie 2013, ora 17:00)
CSS Giurgiu – Dinamo (Jocul 2, 03 mai 2013)
 
BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc – BC Farul Constanta (Jocul 3, 02 mai 2013, ora 17:00)
Dinamo – CSS Giurgiu (Jocul 3, 08 mai 2013)
 
BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc – BC Farul Constanta (Jocul 4, 03 mai 2013, in cazul in care va mai fi nevoie, ora 17:00)
Dinamo – CSS Giurgiu (Jocul 4, 09 mai 2013, in cazul in care va mai fi nevoie)
 
BC Farul Constanta - BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc (Jocul 5, 07 mai 2013, in cazul in care va mai fi nevoie, ora 18:00)
CSS Giurgiu – Dinamo (Jocul 5, 12 mai 2013, in cazul in care va mai fi nevoie)
 
Invinsele din aceasta faza vor retrograda in LIGA I, urmand sa joace pentru stabilirea locurilor 15 si 16 din clasamentul final al LNBM dupa sistemul “2 din 3”, in perioada 17-27 mai 2013.
 
Tinand cont de rezultatele inregistrate pana in prezent in play-off si play-out, iata cum arata clasamentul LNBM intre locurile 5-12:
 
5. SCM U Craiova
6. BC Timisoara
7. U-Mobitelco BT Cluj-Napoca
8. CSM Bucuresti
9. Energia Rovinari
10. CSU Atlassib Sibiu
11. BCM U Pitesti
12. BC Timba Timisoara

Din categoriile: Stirea zilei, Liga Nationala de Baschet masculin, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.