Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 12 septembrie 2013

Romania si Franta joaca pentru locurile 7-8 la Jocurile Francofoniei

Autor: Federatia Romana de Baschet

Selectionata feminina de baschet a Romaniei a pierdut ultimele doua jocuri din cadrul celei de-a VII-a editii a Jocurilor Francofoniei, fiind invinsa miercuri seara, in sferturile de finala, de nationala Camerun, dar si joi dupa-amiaza, de nationala Mali, si va juca, astfel, impotriva reprezentativei Frantei, pentru locurile 7-8 din clasamentul  final al intrecerilor gazduite de Nisa.
 
Zece minute de cosmar
 
Echipa tricolora pregatita de antrenorii Florin Nini si Dan Fleseriu a capotat, miercuri seara, in fata incomodei selectionate a Camerun, cu scorul de 63-69 (19-12, 27-11, 16-15, 17-15), in cadrul sferturilor de finala ale Jocurilor Francofoniei, desi a reusit sa se impuna pe tabela in trei din cele patru sferturi! Din nefericire, din cauza evolutiei de “cosmar” din cel de-al doilea sfert, castigat de Camerun cu 27-11, echipa noastra a fost obligata sa paraseasca mai devreme lupta pentru medalii, platind astfel un tribut destul de greu atat pentru lipsa unei constante in joc, cat si pentru multitudinea de greseli (31 de mingi pierdute). Conform datelor statistice, din care a reiesit din nou ca echipa noastra a fost dominata de adversar sub ambele panouri (n.n. – 43-33 la capitolul recuperari pentru Camerun), sa precizam ca punctele Romaniei au fost marcate de CURSARU (23 p, 4x3, 3 rec, 1 int), PAVEL (15 p, 10 rec, 3 int), IRIMIA (8 p, 4 rec, 2 int), FILIP (5 p, 1x3, 4 rec, 2 int), CRACIUN (4 p, 2 rec), FERENCZI (4 p, 2 rec, 2 int), STOIEDIN (2 p, 1 rec, 1 int), LUNGU (2 p, 3 rec, 2 int). Au mai jucat IONESCU (3 rec), CHIVU (1 rec) si POP.
 
Fara vlaga
 
Eliminata din cursa pentru “careul de asi”, Romania a picat psihic si a cedat, in aceasta dupa-amiaza, si in fata celei mai bine cotate nationale de pe continentul african, Mali, cu scorul de 56-72 (11-15, 23-15, 18-16, 16-14). La capatul unui joc in care a fost dominata categoric la toate capitolele, in ciuda eforturilor noastre de a realiza o aparare agresiva, Romania a fost nevoita sa paraseasca din nou terenul cu capul plecat, urmand sa evolueze in disputa pentru locurile 7-8 impotriva selectionatei Frantei, care a fost invinsa surprinzator pentru a doua oara in aceasta competitie de Luxemburg. Conform statisticii prezentate de organizatori, punctele echipei noastre au fost marcate de CURSARU (17 p, 3x3, 2 rec), FILIP (14 p, 6 rec, 2 int), PAVEL (9 p, 7 rec, 2 int), FERENCZI (6 p, 2x3, 1 rec, 1 int), IRIMIA (2 p, 2 rec), IONESCU (2 p, 1 rec), STOIEDIN (2 p, 3 rec), CRACIUN (2 p), LUNGU (2 p, 1 rec). Au mai jucat POP (2 rec), CHIVU (1 rec) si STEFAN (1 int).
 
Surprize majore
 
In urma rezultatelor inregistrate in sferturile de finala ale celei de-a VII-a editii a Jocurilor Francofoniei au fost eliminate surprinzator din cursa pentru medalii nationalele Romaniei, detinatoarea trofeului, si Frantei, medaliata cu bronz la editia precedenta, in vreme ce nationala Senegal, argintul editiei derulate in Liban, a ajuns in grupa 9-12! Dar iata rezultate inregistrate:
 
Cote d’Ivoire – Franta 68-63
Luxemburg – Canada-Quebec 51-70
Belgia-Bruxelles – Mali 70-62
Romania – Camerun 63-69

 
Astfel, Cote d’Ivoire, Canada-Quebec, Belgia-Bruxelles si Camerun au acces in “careul de asi”, in vreme ce Franta, Luxemburg, Romania si Mali au intrat in grupa valorica 5-8.

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.