Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Miercuri, 25 septembrie 2013

Romania si Rusia deschid balul la FIBA 3x3 World Championship U18

Autor: Federatia Romana de Baschet

Delegatia Romaniei, condusa de antrenorul coordonator Svetlana Dragusin, a plecat spre Jakarta, unde va participa in perioada 26-29 septembrie, la Campionatul Mondial de baschet 3x3 rezervat sportivilor cu varste pana la 18 ani. In urma punctelor acumulate in circuitul mondial de baschet 3x3, Romania este inscrisa atat in intrecerea masculina, unde Dimitris Rasty, Vlad Georgescu, Stefan Neagu si Marius Ciotlaus sunt capi de serie nr. 1, cat si in competitia feminina, unde Alexandra Chitanu, Irina Gavrila, Izabella Lovasz si Kincso Kelemen sunt capi de serie nr. 5.
 
Tricolorii, primii favoriti in competitia masculina
 
Conform tragerii la sorti, in intrecerea masculina participa 32 de selectionate nationale din toate colturile lumii, impartite in patru grupe. Romania, care a fost desemnata primul cap de serie, a fost distribuita in Grupa A, alaturi de Puerto Rico, Italia, Canada, Elvetia, Thailanda, Slovacia si Rusia, iar primul joc al celor patru tineri tricolori va avea loc in 26 septembrie, impotriva selectionatei ruse, care a fost cap de serie nr. 32. Dupa disputarea jocurilor din faza grupelor, primele patru echipe din fiecare serie vor accede in optimile de finala, care sunt programate pentru data de 28 septembrie. Totodata, FIBA a anuntat ca in cadrul Campionatului Mondial U18 vor avea loc si traditionalele concursuri specifice: slam-dunk, indemanare si aruncari de la distanta.
Dar iata si programul meciurilor pe care le va sustine echipa noastra:
Romania – Rusia (26 septembrie, terenul 1, ora locala 16:00)
Slovacia – Romania (26 septembrie, terenul 4, ora locala 17:40)
Thailanda – Romania (26 septembrie, terenul 3, ora locala 19:20)
Romania – Elvetia (27 septembrie, terenul 2, ora locala 17:20)
Canada – Romania (27 septembrie, terenul 4, ora locala 20:00)
Romania – Italia (28 septembrie, terenul 4, ora locala 16:00)
Puerto Rico – Romania (28 septembrie, terenul 3, ora locala 18:20)
 
Grupa de foc pentru tricolore
 
Trecand la competitia feminina, in care s-au inscris 24 de selectionate nationale impartite in patru grupe, FIBA a anuntat ca Romania a fost distribuita in Grupa D, o adevarata serie de foc, din care mai fac parte China-Taipei, Franta, Cehia, Noua Zeelanda si Estonia. Primul joc al tinerelor noastre tricolore este programat in data de 27 septembrie, impotriva selectionatei Noua Zeelanda. Conform FIBA, dupa disputarea jocurilor din faza grupelor, primele patru echipe din fiecare serie vor accede in optimile de finala, care sunt programate pentru data de 28 septembrie.
Dar iata si programul meciurilor pe care le va sustine echipa noastra:
Romania – Noua Zeelanda (27 septembrie, terenul 4, ora locala 16:20)
Romania – Franta (27 septembrie, terenul 3, ora locala 19:20)
Estonia – Romania (27 septembrie, terenul 2, ora locala 22:00)
Romania – Cehia (28 septembrie, terenul 1, ora locala 17:40)
Romania – China-Taipei (28 septembrie, terenul 4, ora locala 19:40)
 

Din categoriile: Stirea zilei, Anunturi importante, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.