Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Miercuri, 9 aprilie 2014

Componenta selectionatelor SUD si NORD pentru ALL STAR GAME - CLUJ-NAPOCA 2014

Autor: Federatia Romana de Baschet

Federatia Romana de Baschet anunta ca a terminat centralizarea voturilor pentru cele doua selectionate, NORD si SUD, care se vor intalni fata-n fata in data de 15 aprilie 2014 la Cluj-Napoca, in cadrul traditionalului ALL STAR GAME, masculin, eveniment organizat de FRB si U-Mobitelco Cluj-Napoca. In urma voturilor exprimate de public, reprezentantii mass-media si de Colegiul Central de Antrenori al Federatiei Romane de Baschet, va prezentam mai jos componenta celor doua selectionate care vor face spectacol in Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca, nu inainte de a face urmatoarele precizari:
- Ponderea votului final a fost anuntata inca de la deschiderea actiunii, ca fiind: 30% votul publicului, 30% votul mass-media si 40% votul tehnic FRB.
- Pastrand traditia, FRB a anuntat ca in componenta celor doua selectionate se vor afla minim cate un reprezentant de la fiecare echipa din LNBM, echipele NORD si SUD fiind formate din cate 14 sportivi si 2 antrenori.

Dar iata si componenta selectionatelor de la ALL STAR GAME – CLUJ-NAPOCA 2014:
 
SELECTIONATA NORD
1. William Franklin – CSM Oradea
2. Goran Martinic – BC Mures Tg. Mures
3. Zlatko Jovanovic – BC Timisoara
4. Milos Bojovic – CSU Atlassib Sibiu
5. Darius Hargrove – U-Mobitelco BT Cluj
6. Andrei Mandache – Gaz Metan Medias
7. Florin Popa – BC Timba Timisoara
8. Devon Austin – CSU Atlassib Sibiu
9. Daniel Dillon – CSM Oradea
10. Titus Nicoara – CSM Oradea
11. Mihai Silvasan – U-Mobitelco BT Cluj
12. Alexandar Mladenovic – BC Mures Tg. Mures
13. Catalin Baciu – U-Mobitelco BT Cluj
14. Bogdan Tibirna – CSM Oradea
ANTRENORI
Srecko Sekulovic (BC Mures Tg. Mures) si  Cristian Achim (CSM Oradea)
 
SELECTIONATA SUD
1. Filip Adamovic – CSU Asesoft Ploiesti
2. Gheorghe Balmus – Concordia Chiajna
3. Alhaji Mohammed – CSU Asesoft Ploiesti
4. Pankracije Barac – BCM U Pitesti
5. Cezar Stanescu – BC Farul Constanta
6. Louis Darby Jr – Energia Rovinari
7. Levar Seals – SCM U Craiova
8. Adrian Gutoaia – CSU Asesoft Ploiesti
9. Travis Bureau – SCM U Craiova
10. Catalin Burlacu – CSU Asesoft Ploiesti
11. Andrei Capusan – SCM U Craiova
12. Ousmane Barro – BCM U Pitesti
13. Gerald Lee – CSU Asesoft Ploiesti
14. Virgil Stanescu – CSA Steaua CSM Eximbank Bucuresti
ANTRENORI
Vladimir Arnautovic (CSU Asesoft Ploiesti) si Hristu Sapera (BCM U Pitesti)
 
Totodata, in urma centralizarii voturilor, va putem anunta si care sunt cei mai preferati sportivi de pe fiecare pozitie din cele doua selectionate, urmand sa faca parte din primii cinci:
SUD
1. Filip ADAMOVIC (CSU Asesoft Ploiesti)
2. Alhaji MOHAMMED (CSU Asesoft Ploiesti)
3. Louis DARBY (Energia Rovinari)
4. Travis BUREAU (SCM U Craiova)
5. Ousmane BARRO (BCM U Pitesti)
 
NORD
1. William FRANKLIN (CSM Oradea)
2. Darius HARGROVE (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
3. Devon AUSTIN (CSU Atlassib Sibiu)
4. Titus NICOARA (CSM Oradea)
5. Alexandar MLADENOVIC (BC Mures Tg. Mures)
 
Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita inainte de 18 martie cu 143 de sportivi si 14 antrenori principali care activeaza la toate echipele din LNBM, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public pana in seara zilei de 6 aprilie. Dupa oprirea programului de vot, au fost contabilizate 5126 de voturi din partea publicului, din partea mass-media si-au exprimat preferintele 11 institutii de presa, printre care s-au numarat DIGI SPORT, DOLCE TV, DIGI 24, TVR, AGERPRES, MEDIAFAX, SPORT TOTAL FM, RING, TOTALBASCHET iar din partea Tehnicului FR Baschet au fost inregistrate voturile membrilor Colegiului Central al Antrenorilor.
In selectionata Sud, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Travis BUREAU (1453 de voturi), Ousmane BARRO (1328 de voturi) si Louis DARBY Jr. (1114 voturi), iar in selectionata NORD, au fost William Eduard FRANKLIN (1651 de voturi) si Milos BOJOVIC (1309 voturi). Cele mai multe voturi din mass-media in selectionata SUD au adunat Gerald LEE si Alhaji MOHAMMED (cate 6 voturi) si Travis BUREAU (5 voturi), in vreme ce in selectionata NORD preferatii au fost Mihai SILVASAN (6 voturi) si Goran MARTINIC si Darius HARGROVE (cu cate 4 voturi). De la tehnicul FR Baschet, cele mai multe voturi in selectionata SUD au adunat Adrian GUTOAIA si Travis BUREAU, in vreme ce in selectionata NORD au primit cele mai multe voturi Mihai SILVASAN si Titus NICOARA.

Din categoriile: Stirea zilei, Liga Nationala de Baschet masculin, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.