Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Luni, 5 mai 2014

Grupele de calificare la Campionatul European de baschet 3x3 din Bucuresti

Autor: Federatia Romana de Baschet

FIBA-Europe a anuntat oficial componenta grupelor de calificare pentru prima editie a Campionatului European de baschet 3x3, intrecere care va fi gazduita de Bucuresti, in perioada 5-7 septembrie 2014.
 
Conform forului european, cele 32 de reprezentative nationale de baschet 3x3 care s-au inscris in actualul sezon au fost distribuite in trei grupe de calificare, ce vor fi gazduite de trei locatii diferite: statiunea Zanka, Lacul Balaton (Ungaria), Stadionul Olimpic din Amsterdam (Olanda) si Piata Monumentului Libertatii din Riga (Letonia). Meciurile din grupele de calificare se vor disputa in perioada 2-3 august 2014 iar echipele nationale au fost impartite in cele trei grupe preliminarii in functie de ranking-ul 3x3 al tarilor respective, publicat la data de 30 aprilie 2014.

La masculin, in grupa de la Balaton vor fi impartite 5 bilete pentru turneul final de la Bucuresti, din seria de la Amsterdam se vor califica patru echipe (n.n. - sau cinci echipe, in cazul in care Romania se va clasa in primele patru), iar grupa din Riga va furniza celelalte sase echipe. In competitia similara feminina, Romania va juca in grupa de la Balaton, asadar aceasta va furniza sase echipe in cazul in care Romania se claseaza in primele cinci locuri, in seria de la Amsterdam vor fi impartite patru “vize” pentru Bucuresti iar din grupa de la Riga vor obtine calificarea primele sase echipe.

Ca o mentiune a FIBA-Europe, desi Federatia de Baschet din Slovacia este inca in stare de suspendare, echipele Slovaciei au fost incluse in calificari, in speranta ca slovacii isi va rezolva problemele si vor putea lua parte la competitie.

Dar iata si componenta grupelor:

Masculin:
GRUPA 1 (Zanka, Ungaria): Ungaria, Polonia, Lituania, Ger,ania, Spania, Elvetia, Slovacia, Ucraina, Belgia, Israel.
 
GRUPA 2 (Amsterdam, Olanda): Olanda, Romania, Turcia, Rusia, Andorra, Georgia, Suedia, Azerbaijan.
 
GRUPA 3 (Riga, Letonia): Letonia, Slovenia, Serbia, Estonia, Croatia, Cehia, Grecia, Italia, Danemarca, Irlanda, Macedonia, Tara Galilor.

Feminin:
GRUPA 1 (Zanka, Balaton): Ungaria, Romania, Franta, Elvetia, Azerbaijan, Lituania, Rusia, Slovenia, Ucraina.
 
GRUPA 2 (Amsterdam, Olanda): Olanda, Andorra, Spania, Polonia, Belgia, Italia, Grecia, Suedia.
 
GRUPA3 (Riga, Letonia): Letonia, Cehia, Germania, Estonia, Turcia, Israel, Slovacia, Irlanda, Tara Galilor, Macedonia.

Din categoriile: Stirea zilei, Comunicate de presa, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.