Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Vineri, 6 iunie 2014

Echipele Romaniei sunt in optimi la Mondialele de la Moscova! (update clasamente, program)

Autor: Federatia Romana de Baschet

Echipele nationale ale Romaniei s-au calificat in aceasta seara in optimile de finala ale Campionatului Mondial de baschet 3x3, intreceri care se deruleaza in aceste zile in celebrul Complex Olimpic “Lujniki Park” din Moscova, urmand sa evolueze maine in fazele eliminatorii. In intrecerea masculina, Santana, Popescu, Vlaicu si Vasile vor da piept in optimi cu ocupanta locului 3 din Grupa D, puternica echipa a Noii Zeelande, iar in cazul in care reusesc sa depaseasca selectionata zeelandeza ajung in sferturi in fata invingatoarei dintre Serbia si SUA! In competitia feminina, Diaconu, Haas, Sipos si Bigica vor evolua in optimi impotriva galonatei selectionate a Spaniei iar in faza sferturilor se intersecteaza cu invingatoarea din partida care le opune pe Rusia si Estonia. De mentionat ca ambele adversare din optimi ale Romaniei au fost campioane mondiale la editia de la Rimini 2011, rezervata sportivilor sub 18 ani! 
 
Echipa masculina de baschet 3x3 a Romaniei, formata din Angel Santana, Bogdan Popescu, Catalin Vlaicu si Vasile Stefan, a reusit o victorie de rasunet in fata selectionatei similare a gazdelor, Rusia, si si-a asigurat, astfel, prezenta in Last 16. Storsi de efort dupa jocul cu rusii, tricolorii nu au mai reusit sa treaca in ultima disputa din grupa preliminara si de puternica echipa a Lituaniei, balticii impunandu-se intr-un final incandescent cu scorul de 17-16. Astfel, in urma rezultatelor obtinute in jocurile din Grupa B, tricolorii s-au clasat pe locul secund si au obtinut calificarea in Last 16 World Championship, egaland astfel performanta realizata la prima editie de la Atena, unde au ocupat locul 10. Iata rezultatele inregistrate in Grupa B:
05 iunie
Ora locala 16:00 Qatar – Romania (Terenul 2, scor final 15-17)
Ora locala 18:00 Romania – Argentina (Terenul 2, scor final 18-19)
Ora locala 20:00 Venezuela – Romania (Terenul 4, scor final 11-19)
06 iunie
Ora locala 17:00 Romania – Rusia (Terenul 1, scor final 19-17)
Ora locala 19:00 Lituania - Romania (Terenul 2, scor final 17-16)

Clasament Grupa B

1. Lituania – 5 jocuri (4 victorii)
2. ROMANIA – 5 jocuri (3 victorii) – 89 p
3. Rusia – 5 jocuri (3 victorii) – 88 p
4. Qatar – 5 jocuri (3 victorii) – 75 p
5. Argentina – 5 jocuri (2 victorii)
6. Venezuela – 5 jocuri (0 victorii)
 
Din celelalte grupe s-au calificat, in ordine:
Grupa A – Polonia, Cehia, Tunisia si SUA
Grupa C – Estonia, Uruguay, Noua Zeelanda, Puerto Rico
Grupa D – Serbia, Croatia, Slovenia, China
 
Conform datelor oficiale oferite de FIBA, iata cum arata tabloul optimilor de finala din competitia mondiala masculina:
07 iunie
Ora locala 15:00 Polonia – China (Terenul 1)
Ora locala 15:00 Uruguay – Rusia (Terenul 2)
Ora locala 15:20 Serbia – SUA (Terenul 1)
Ora locala 15:20 Romania – Noua Zeelanda (Terenul 2)
Ora locala 15:40 Estonia – Qatar (Terenul 1)
Ora locala 15:40 Cehia – Slovenia (Terenul 2)
Ora locala 16:00 Lituania – Puerto Rico (Terenul 1)
Ora locala 16:00 Croatia – Tunisia (Terenul 2)
* De la ora 18:30 sunt programate sferturile de finala iar in data de 08 iunie se vor desfasura semifinalele si finalele.


La cateva minute dupa victoria tricolorilor in fata rusilor, a urmat si succesul echipa feminine de baschet 3x3 a Romaniei, formata din Florina Diaconu, Andreea Haas, Anca Sipos si Cristina Bigica, in fata selectionatei Uruguay, cu scorul de 21-9, astfel ca si fetele si-au securizat “biletele” pentru optimile de finala. In ultimul joc din grupa, echipa noastra a cedat in fata Elvetiei, cu scorul de 9-20, si obtine pozitia a treia in clasamentul Grupei A. In urma rezultatelor din grupa A, tricolorele noastre au obtinut calificarea in Last 16 World Championship, depasind astfel performanta realizata la prima editie de la Atena, unde au ocupat locul 17. Iata rezultatele inregistrate in Grupa A:
05 iunie
Ora locala 17:00 Siria – Romania (Terenul 4, scor final 8-17)
Ora locala 19:00 Romania – Italia (Terenul 4, scor final 17-10)
06 iunie
Ora locala 16:40 Belgia – Romania (Terenul 4, scor final 20-17)
Ora locala 18:00 Romania – Uruguay (Terenul 2, scor final 21-9)
Ora locala 20:00 Elvetia – Romania (Terenul 3, scor final 20-9)

Clasament Grupa A

1. Belgia – 5 jocuri (5 victorii)
2. Elvetia – 5 jocuri (4 victorii)
3. ROMANIA – 5 jocuri (3 victorii)
4. Uruguay – 5 jocuri (1 victorie)
5. Italia – 5 jocuri (1 victorie)
6. Siria – 5 jocuri (1 victorie)
 
Din celelalte grupe s-au calificat, in ordine:
Grupa B – Rusia, Franta, China, Uganda
Grupa C – Cehia, Germania, Olanda, Estonia
Grupa D - SUA, Spania, Argentina, Brazilia

Conform datelor oficiale oferite de FIBA, iata cum arata tabloul optimilor de finala din competitia mondiala feminina:
07 iunie
Ora locala 16:20 Belgia – Brazilia (Terenul 1)
Ora locala 16:20 Germania – China (Terenul 2)
Ora locala 16:40 SUA – Uruguay (Terenul 1)
Ora locala 16:40 Franta – Olanda (Terenul 2)
Ora locala 17:00 Cehia – Uganda (Terenul 1)
Ora locala 17:00 Elvetia – Argentina (Terenul 2)
Ora locala 17:20 Rusia – Estonia (Terenul 1)
Ora locala 17:20 Spania – Romania (Terenul 2)
* De la ora locala 18:00 sunt programate sferturile de finala iar in data de 08 iunie se vor desfasura semifinalele si finalele.
 
Mesajul tricolorilor pentru Halep!
 
La finalul meciului Romania - Rusia, incheiat cu superba victorie a echipei noastre, cu scorul de 19-17, delegatia tricolora, impreuna cu alti fani prezenti in tribunele de la Moscova, au transmis un mesaj de incurajare pentru Simona Halep, inaintea finalei de maine de la Roland Garros, cand o va intalni pe rusoaica Maria Sharapova!
 
“HAI ROMANIA, HAI HALEP!”, a fost mesajul compus de tricolori...
 
Urmarim pe cat putem toate meciurile Simonei de la Roland Garros si ne-am dorit sa obtinem aceasta victorie si pentru ea, mai ales ca adversara ei din finala este chiar din Rusia. Ii uram mult succes maine si speram ca si noi sa ne continuam evolutia buna aici la Moscova!", a spus la final internationalul roman Bogdan Popescu.

FOTO - copyright Sport Arena

Din categoriile: Stirea zilei, Jucatori, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.