Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Luni, 21 iulie 2014

Rezultate din prima faza a Europenelelor U18, feminin, Divizia B (update si grupele din faza a doua)

Autor: Federatia Romana de Baschet

In primele cinci zile ale Campionatului European U18, feminin, Divizia B, intreceri care se deruleaza la Timisoara (Sala Sporturilor „Constantin Jude”) si Oradea (Arena „Antonio Alexe”), s-au inregistrat urmatoarele rezultate contand pentru prim faza:
 
Grupa A
Letonia – Germania – 78-58
Irlanda – Estonia – 55-56
Germania – Irlanda - 68-40
Estonia – Letonia - 46-44
Germania – Estonia - 49-48
Irlanda – Letonia - 44-70
 
Clasament final
1. Letonia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
2. Estonia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Germania – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
4. Irlanda – 3 puncte (3 infrangeri)
 
Grupa B
Finlanada – Bulgaria – 105-98
Boznia Hertegovina – Luxemburg – 75-42
Bulgaria – Boznia Hertegovina – 89-80
Luxemburg – Finlanda - 41-83
Boznia Hertegovina – Finlanda - 52-59
Bulgaria – Luxemburg -  88-57
 
Clasament final
1. Finlanda – 6 puncte (3 victorii)
2. Bulgaria – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Bosnia – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. Luxemburg – 3 puncte (3 infrangeri)
 
Grupa C
Israel – Islanda – 76-52
Danemarca – Anglia – 40-64
Elvetia – Danemarca – 39-52
Anglia – Israel – 48-55
Israel – Elvetia – 75-43 
Islanda – Anglia - 45-57
Elvetia – Islanda - 46-58
Danemarca – Israel - 33-83
Islanda – Danemarca - 85-87
Anglia – Elvetia 47-49
 
Clasament final
1. Israel – 8 puncte (4 victorii)
2. Anglia – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
3. Danemarca – 6 puncte (2 victori, 2 infrangeri)
4. Islanda – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
5. Elvetia – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
 
Grupa D
Muntenegru– Romania – 63-45
Ucraina – Ungaria – 42-69
Ungaria – Munenegru – 79-48
Romania – Ucraina - 54-59
Muntenegru – Ucraina - 82-62
Ungaria – Romania - 87-57
 
Clasament final
1. Ungaria – 6 puncte (3 victorii)
2. Muntenegru – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Ucraina – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. Romania – 3 puncte (3 infrangeri)

Conform calendarului competitional anuntat de FIBA-Europe si a rezultatelor inregistrate, in faza superioara a intrecerii continentale s-au calificat urmatoarele opt echipe, distribuite in grupele E si F:

Grupa E: Finlanda, Estonia, Bulgaria si Letonia (primele doua pornesc cu cate o victorie, obtinuta in grupele din prima faza in fata Bulgariei, respectiv Letoniei)
Grupa F: Ungaria, Israel, Anglia si Muntenegru (primele doua pornesc cu cate o victorie, obtinuta in grupele din prima faza in fata Angliei, respectiv Muntenegru)

Mai jos va prezentam si componenta grupelor pentru locurile 9-17:

Grupa G: Germania, Luxemburg si Elvetia
Grupa H: Bosnia&Hertegovina, Romania si Islanda
Grupa I: Ucraina, Irlanda si Danemarca
 

Din categoriile: Stirea zilei, Anunturi importante, Loturi nationale feminin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.