Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Sambata, 26 iulie 2014

PROGRAM SI REZULTATE DIN FAZELE FINALE ALE EUROPENELOR U18, DIVIZIA B

Autor: Federatia Romana de Baschet

Dupa zece zile pline de baschet in Timisoara si Oradea, Campioantul European U18 feminin, Divizia B, a ajuns la fazele finale. Astfel, in urma rezultatelor inregistrate in meciurile din primele doua faze ale intrecerii continentale, in cursa pentru calificarea in elita europeana au ramas doar nationalele Ungariei, Israel, Letoniei si Estoniei, care se vor confrunta, duminica seara, in Arena „Antonio Alexe” din Oradea, in cadrul celor doua finale pentru locurile 1-2, respectiv pentru locurile 3-4. Reprezentativa Romaniei si-a incheiat evolutiile din cadrul Grupei K, invingand nationalele Luxemburg si Irlanda, si a ocupat locul 12 din ierarhia finala.
Mai jos va prezentam programul meciurilor din ultimele zile, cat si rezultatele inregistrate (update permanent):
 
SEMIFINALE
Estonia – Israel 63-58
Ungaria – Letonia 84-57

In urma acestor rezultate, in data de 27.07.2014 vor avea loc urmatoarele jocuri:
FINALA
Estonia - Ungaria 52-58
FINALA MICA
Israel - Letonia 71-64
In urma acestor rezultate, iata podiumul european:
1. Ungaria
2. Estonia
3. Israel
4. Letonia
 
LOCURILE 5-8
Finlanda – Anglia 61-50
Muntenegru – Bulgaria 83-69

In urma acestor rezultate, vor avea loc urmatoarele jocuri in data de 27.07.2014:
LOCURILE 5-6
Muntenegru - Finlanda 52-59
LOCURILE 7-8
Bulgaria - Anglia 77-61

Astfel, iata locurile obtinute de cele patru echipe in ierarhia finala:
5. Finlanda
6. Muntenegru
7. Bulgaria
8. Anglia
 
LOCURILE 9-11
Germania – Bosnia&Hertegovina 68-65
Bosnia&Hertegovina – Ucraina 46-63
Ucraina – Germania 53-52

In urma acestor rezultate, iata locurileobtinute de cele trei echipe in ierrahia finala:
9. Ucraina
10. Germania
11. Bosnia&Hertegovina
 
LOCURILE 12-14
Luxemburg – Romania 53-80
Romania – Irlanda 70-52
Irlanda – Luxemburg 77-55
 
In urma acestor rezultate, iata locurileobtinute de cele trei echipe in ierrahia finala:
12. Romania
13. Irlanda
14. Luxemburg

LOCURILE 15-17
Elvetia – Islanda 49-57
Islanda – Danemarca 82-39
Danemarca – Elvetia 55-48

In urma acestor rezultate, iata locurile obtinute de cele trei echipe in ierarhia finala:
15. Islanda
16. Danemarca
17. Elvetia

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.