Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 31 iulie 2014

Romania a debutat cu stangul la Europenele U16, feminin, de la Tallin

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa de cadete a Romaniei a pierdut, astazi, primul meci din cadrul Grupei A a Campionatului European U16, Divizia B, de la Tallin, tricolorele noaste cedand in fata selectionatei Finlandei, cu scorul de 56-67 (15-20, 16-14, 10-12, 15-21).
 
“Audentes Sports Arena” din Tallin a gazduit astazi primele meciuri din cadrul Campionatului European U16, feminin, Divizia B, intreceri care se vor derula in capitala Estoniei pana in data de 10 august. Prezenta in Grupa A alaturi de Finlanda, Polonia si Irlanda, nationala Romaniei a avut parte astazi de un meci inaugural extrem de dificil, tinerele baschetbaliste pregatite de Madalin Piperea, Alexandru Serban si Alexandra Cutas avand de infruntat selectionata finlandeza. Bazandu-se pe o aparare agresiva, care sa compenseze oarecum lipsa taliei, echipa noastra a intrat ceva mai greu in joc, dar a reusit sa restabileasca destul de repede egalitatea pe tabela, astfel ca dupa sase minute scorul indica 10-10. Dominate destul de clar sub ambele panouri (n.n. – Finlanda a avut 46 de recuperari, in vreme ce Romania a avut doar 31), tricolorele au incercat printr-un joc rapid sa mentina echilibrul, insa nordicele au speculat bine cateva greseli si ratari din tabara noastra si au terminat primul sfert in avantaj: 20-15. Cu Alina Podar in forma deosebita, sprijinita pe alocuri de Andreea Cretu, Romania reuseste sa preia initiativa la mijlocul sfertului al doilea, 26-27 in min. 16, dar finalul apartine din nou finlandezelor, care intra la vestiare cu un avans minim, scor 34-31. La reluare, o serie parafata de Podar intr-un “run” de 7-0 ne aduce din nou in avantaj, 34-38 in min. 23, dar adversarele riposteaza prompt si speculeaza la maxim orice greseala din partea echipei tricolore, astfel ca sfertul al treilea se incheie la 46-41 pentru Finlanda. Jucand pe cartea totul sau nimic, Romania forteaza din nou o revenire spectaculoasa in ultima parte a jocului, iar Podar & Co. reusesc sa revina pana la un punct, 57-56 in min. 36. Din pacate, finalul se deruleaza ca o copie la indigo a celorlalte sferturi, greselile si ratarile tricolorelor fiind transformate in puncte de adversare. In cele din urma, fluierul final al arbitrilor consemneaza victoria Finlandei, cu scorul de 67-56, iar cadetele noastre parasesc terenul cu capul plecat, dezamagite ca au pasit cu stangul pe scena continentala.
Conform datelor oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de PODAR (30 p, 5x3, 3 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), CRETU (15 p, 1x3, 12 rec, 2 pase, 3 int), SERRIAH (3 p, 9 rec, 1 pasa, 4 int, 1 cap), ARMANU (3 p, 1x3, 1 rec), SANDU (3 p, 3 rec, 2 pase, 2 int), IANA (2 p, 1 rec, 3 pase, 2 int). Au mai evoluat AL ASH HAB (1 int), NINI (1 int), BOT, ENACHE (1 rec) si DINU.
De la invingatoare s-au remarcat Rajala (14 p, 7 rec, 4 pase, 3 int) si Vaalavirta (11 p, 2x3, 4 rec, 1 pasa, 2 int).
Tot in runda inaugurala din Grupa A, nationala Poloniei a spulberat selectionata Irlandei, cu 81-35.
Conform programului meciurilor din Grupa A, echipa noastra va mai juca astfel:
 
02.08.2014
Polonia – Romania (ora 13:30)
 
04.08.2014
Romania – Irlanda (ora 15:45)
 
Dupa derularea partidelor din prima faza a competitiei de la Tallin, primele doua clasate din fiecare grupa vor accede in seriile semifinale, in vreme ce urmatoarele clasate vor juca pentru locurile 9-17.

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Jucatori

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.