Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Luni, 18 august 2014

Tricolorii au pasit cu dreptul in turneul de baschet 3x3 de la Jocurile Olimpice de Tineret!

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativele juvenile ale Romaniei au intrat de azi in focurile turneelor de baschet 3x3 din cadrul celei de-a doua editii a Jocurilor Olimpice de Tineret, intreceri care se deruleaza la Nanjing, in perioada 16-28 august. Intrati primii in competitie, componentii echipei U18 a Romaniei au reusit sa sparga rapid gheata, impunandu-se in fata Venezuelei, cu 15-13, dar au capotat cateva ore mai tarziu in fata Argentinei, cu 12-16. In competitia feminina, echipa noastra tricolora n-a avut nici o sansa in fata SUA, americancele impunandu-se clar, cu 21-3.
 
Dupa o scurta perioada de acomodare cu fusul orar si cu atmosfera unei competitii olimpice, nationalele U18 ale Romaniei au inceput de azi batalia pentru calificarea in fazele superioare ale turneelor de baschet 3x3 din cadrul YOG 2014. Primul meci al tricolorilor a insemnat si prima victorie, Romania reusind sa depaseasca selectionata similara a Venezuelei, cu scorul de 15-13, in runda inaugurala a Grupei B. Echipa noastra, coordonata de pe margine de antrenorul Razvan Cenean, a evoluat in formula Kuti Nandor, Gheorghe Dragos si Bogdan Nicolescu, iar in timpul jocului a mai adus forte proaspete de pe margine si Gheorghe Tudor. Avand in Kuti si Gheorghe D. doua “guri” de foc greu de oprit, cei doi marcand 14 din cele 15 puncte ale tricolorilor, Romania a reusit sa bifeze astfel prima victorie din turneul olimpic de tineret. Tot in prima runda din Grupa B s-au inregistrat urmatoarele rezultate:
Andorra – Rusia 13-21
Spania – Tunisia 16-11
Brazilia – Argentina 10-16
Noua Zeelanda – Guatemala 18-13
Patru ore mai tarziu, tricolorii au revenit pe terenurile din “Wutaishan Basketball Venue” pentru a da piept cu Argentina, invingatoare in prima runda in fata Braziliei, cu scorul de 16-10. Dupa un meci incrancenat si extrem de echilibrat, in care tinerii nostri baschetbalisti au incercat sa joace de la egal la egal cu adversarii din America de Sud, Argentina s-a impus cu scorul de 16-12. Tot in runda a doua din Grupa B s-au inregistrat rezultatele:
Tunisia – Brazilia 14-13
Venezuela – Noua Zeelanda 15-16
Rusia – Guatemala 20-8
Spania - Andorra 21-18
 
Tot astazi, echipa feminina a Romanei, in formula Ana Ferariu, Iringo Debreczi, Kincso Kelemen si Timea Peter, a intrat in focurile competitiei olimpice si a intalnit in runda inaugurala din Grupa B puternica selectionata a SUA. Medaliata cu bronz la prima editie olimpica de la Singapore, echipa de tineret a Statelor Unite si-a impus ritmul inca de la primele actiuni si a reusit sa castige clar jocul cu tricolorele noastre in mai putin de opt minute, scorul final fiind de 21-3. Tot in cadrul primei runde din Grupa B s-au inregistrat urmatoarele rezultate:
Belgia – Guam 22-7
Andorra – Thailanda 10-13
Taipei China – Egipt 14-16
Cehia – Indonesia 16-9
 
Conform programului anuntat de organizatori, iata meciurile pe care Romania le va mai sustine in aceasta faza  (n.n. - diferenta de fus orar este de +5 ore):
 
Masculin
Romania - Tunisia (marti, de la ora 19:20)
Romania - Andorra (miercuri, de la ora 18:00)
Spania – Romania (miercuri , de la ora 21:20)
Romania - Brazilia (vineri, de la ora 20:00)
Rusia – Romania (sambata de la ora 18:00)
Romania - Noua Zeelanda (sambata, de la ora 21:40)
Romania - Guatemala (duminica, de la ora 19:00)
 
Feminin
Guam – Romania (marti, de la ora 18:00)
Romania - Indonesia (marti, de la ora 21:40)
Romania - Egipt (miercuri, de la ora 19:00)
Thailanda – Romania (vineri, de la ora 17:00)
Romania - Belgia (vineri, de la ora 20:20)
Andorra – Romania (sambata, de la ora 19:20)
Romania – Taipei China (duminica, de la ora 17:00)
Cehia – Romania (duminica, de la ora 20:40)
 
Primele opt echipe clasate in ierarhiile finale ale Grupelor A si B vor accede in saisprezecimile de finala. Conform CIO, luni, 25 august, si marti, 26 august, sunt programate jocurile eliminatorii pentru stabilirea clasamentelor finale, saisprezecimile derulandu-se dupa urmatorul sistem: A1-B8; A2-B7; A3-B6; A4-B5; A5-B4; A6-B3; A7-B2; A8-B1.

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale masculin, Loturi nationale feminin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.