Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Marti, 16 decembrie 2014

Arena de Baschet si Sala Olimpia gazduiesc intrecerile Cupei Balcanice U16, masculin si feminin

Autor: Federatia Romana de Baschet

Federatia Romana de Baschet organizeaza, in perioada 17-21 decembrie 2014, in Sala “Arena de Baschet” si Sala Olimpia “Prof. Octavian Dimofte”, intrecerile Cupei Balcanice U16, masculin si feminin, la startul competiei urmand sa se prezinte echipele nationale ale Romaniei, Ungariei, Bulgariei, Turciei, Macedoniei, Poloniei si Muntenegru. In premiera, meciurile vor fi transmise atat pe live-score pe site-ul www.frbaschet.ro, cat si pe streaming  video.
 
Incepand de maine, 17 decembrie, si pana duminica, 21 decembrie, Sala “Arena de Baschet” si Sala Olimpia “Prof. Octavian Dimofte” vor gazdui intrecerile balcanice rezervate sportivilor nascuti 1999 si mai tineri, cei care anul viitor vor participa la Campionatele Europene U16. In cursul acestei zile sunt asteptate sa soseasca delegatiile nationalelor din Ungaria, Bulgaria, Turcia, Macedonia, Polonia si Muntenegru, in vreme ce selectionatele noastre tricolore se pregatesc deja sub comanda antrenorilor Ilie Eugen (masculin) si Catalin Tanase (feminin).

Conform programului oficial al intrecerilor balcanice, competitia masculina se va desfasura in Arena de Baschet dupa urmatorul program, cu precizarea ca din Grupa A fac parte echipele Romania 2, Turcia, Muntenegru si Ungaria, iar din Grupa B fac parte echipele Romania 1, Polonia, Macedonia si Bulgaria:
Miercuri, 17.12.2014
Ora 12:00 Romania 2 – Ungaria
Ora 14:15 Polonia – Macedonia
Ora 16:30 Turcia – Muntenegru
Ora 18:45 Romania 1 – Bulgaria
Joi, 18.12.2014
Ora 12:00 Muntenegru – Romania 2
Ora 14:15 Bulgaria – Polonia
Ora 16:30 Ungaria – Turcia
Ora 18:45 Macedonia – Romania 1
Vineri 19.12.2014
Ora 12:00 Romania 2 – Turcia
Ora 14:15 Macedonia – Bulgaria
Ora 16:30 Romania 1 – Polonia
Ora 18:15 Muntenegru – Ungaria
Sambata 20.12.2014
Ora 12:00 A3 – B4
Ora 14:15 B3 – A4
Ora 16:30 A1 – B2
Ora 18:45 B1 - A2
Duminica 21.12.2014
Ora 12:00 Meciul pentru locurile 7-8
Ora 14:15 Meciul pentru locurile 5-6
Ora 16:30 Meciul pentru locurile 3-4
Ora 18:45 Meciul pentru locurile 1-2
 
Competitia balcanica feminina va fi gazduita de Sala Olimpia “Prof. Octavian Dimofte” si se va desfasura dupa urmatorul program, cu precizarea ca la start sunt prezente Romania 1, Bulgaria, Ungaria si Romania 2:
Miercuri 17.12.2014
Ora 16:00 Ungaria – Bulgaria
Ora 18:15 Romania 1 – Romania 2
Joi 18.12.2014
Ora 16:00 Bulgaria – Romania 1
Ora 18:15 Romania 2 – Ungaria
Vineri 19.12.2014
Ora 16:00 Romania 1 – Ungaria
Ora 18:15 Bulgaria – Romania 2
Sambata 20.12.2014
Ora 16:00 A1 – A4
Ora 18:15 A2 - A3
Duminica 21.12.2014
Ora 16:00 Finala mica (invinsele din meciurile de sambata)
Ora 18:15 Finala mare (invingatoarele din meciurile de sambata)
 
Pentru aceasta actiune, staff-ul tehnic format din antrenorii Ilie Eugen, Sebastian Man, Alexandru Olteanu si Viorel Mocanu au la dispozitie urmatorii sportivi care vor evolua in echipele masculine Romania 1 si Romania 2:

1 Tohatan           Lucas BC Olimpic Baia Mare
2 Stoica             Dan BC Olimpic Baia Mare
3 Porumb           Cristian BC Olimpic Baia Mare
4 Diculescu        Dragos CSA Steaua Bucuresti
5 Nasturescu      Antonio CSA Steaua Bucuresti
6 Coconea         Alexandru CSA Steaua Bucuresti
7 Ionita              Daniel CSA Steaua Bucuresti
8 Zaharia           Teodor CSA Steaua Bucuresti
9 Sabin              Bogdan CSA Steaua Bucuresti
10 Klein               Alexandru U-Mobitelco Cluj Napoca
11 Vida               David U-Mobitelco Cluj Napoca
12 Moga              Paul Muresul Tg.Mures
13 Fometescu     Tudor 4Sports Bucuresti
14 Petrescu         Edy 4Sports Bucuresti
15 Birloveanu       Stefan 4Sports Bucuresti
16 Bichis             Tudor LPS Tg.Mures
17 Neagu             Andrei ACS Dan Dacian Bucuresti
18 Chitu              Cristian CSS Bega Timisoara
19 Cojocaru         Vladimir CS Phoenix Galati
20 Ghetau           Vlad CS Phoenix Galati
21 Chioreanu       Devis U-Mobitelco Cluj Napoca
22 Tintoca           Rares ACS 4Sports Bucuresti
23 Voinescu        Radu ACS 4Sports Bucuresti
24 Maciuca         Mihai ACS Dan Dacian Bucuresti
25 Arion              Andrei    ACS Dan Dacian Bucuresti
26 Constantin      Andrei ACS Dan Dacian Bucuresti
27 Opris              Cristophere BC Olimpic Baia Mare
28 Georgescu       Andrei CS Spike Bucuresti
29 Gavriloaia         Aurelian ACS Dan Dacian Bucuresti

Pentru intrecerea similara feminina, antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Ferencz Sabolcz au stabilit componenta celor doua echipe ale Romaniei astfel:

Romania A
Agache Tania
Mihai Raluca
Tanase Daiana
Ferariu Maria
Salatian Roberta
Al Ashhab Amira
Armanu Teodora
Brezoi Iulia
Parau Irina
Voloncs Orsolya
Dumitrescu Sarah
Virjoghe Anamaria
Ebervein Larisa

Romania B
Cazacu Sonia
Manea Teodora
Ticu Mara
Rusu Florina
Bitai Szidonia
Gagarici Patricia
Popescu Carla
Dinu Claudia
Biszak Boglarka
Ghita Alexandra
Tetcu Ionela
Bartok Rita
Canta Melinda

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale masculin, Loturi nationale feminin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.