Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Vineri, 27 martie 2015

Componenta selectionatelor NORD si SUD pentru ALL STAR GAME, BUCURESTI 2015

Autor: Federatia Romana de Baschet

Federatia Romana de Baschet anunta ca a terminat centralizarea voturilor pentru stabilirea componentei celor doua selectionate de baschet masculin, NORD si SUD, care se vor confrunta in data de 5 aprilie 2015, in Bucuresti, in cadrul traditionalului ALL STAR GAME, eveniment inclus in cadrul “SUPERBET Basketball Week”.
In urma voturilor exprimate de public, de reprezentantii mass-media si de Colegiul Central de Antrenori, va prezentam mai jos componenta celor doua selectionate care promit sa faca spectacol in Sala Polivalenta “Dinamo” din Bucuresti, cu precizarea ca ponderea stabilirii componentei celor doua selectionate a fost: 30% vot public, 30% vot mass-media si 40% vot CCA. Totodata, la alcatuirea echipelor s-a tinut cont si de Regulamentul Specific al LNBM (6 romani + 6 straini).
Iata componenta selectionatelor de la ALL STAR GAME – BUCURESTI 2015, eveniment care va fi transmis in direct de DIGI SPORT, in data de 5 aprilie, cu incepere de la ora 19:00:
SUD
1. Giordan Lee WATSON – Energia Tg. Jiu
2. Ronald ROSS – BCM U Pitesti
3. Marius RUNKAUSKAS – CSU Asesoft Ploiesti
4. Octavian POPA-CALOTA – CSU Atlassib Sibiu
5. Mihai PAUL – CSA Steaua CSM Eximbank
6. Louis DARBY – Energia Tg. Jiu
7. Jonte FLOWERS – CSU Asesoft Ploiesti
8. Tal KARPELESZ – Energia Tg. Jiu
9. Titus NICOARA – CSA Steaua CSM Eximbank
10. Nemanja MILOSEVIC – Energia Tg. Jiu
11. Catalin BURLACU – CSU Asesoft Ploiesti
12. Ionut DRAGUSIN – CSA Steaua CSM Eximbank
Antrenori
Hristu SAPERA – BCM U Pitesti
Antonis CONSTANTINIDES – Energia Tg. Jiu
NORD
1. Filip ADAMOVIC – BC Mures Tg. Mures
2. Zlatko JOVANOVIC – BC Timisoara
3. Adrian TUDOR – BC Mures Tg. Mures
4. Kyndall DYKES – BC Mures Tg. Mures
5. Daniel DILLON – CSM U Oradea
6. Andrei Rares MANDACHE – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
7. Sean BARNETTE – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
8. Vujadin SUBOTIC – CSM U Oradea
9. Mihai SILVASAN – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
10. Bogdan POPESCU - BC Timisoara
11. Catalin BACIU – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
12. Laszlo LAZAR - BC Mures Tg. Mures
Antrenori
Marcel TENTER - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
Cristian ACHIM – CSM U Oradea
 
Totodata, in urma centralizarii voturilor, va putem anunta si primul cinci la fiecare selectionata:
SUD
1. Giordan Lee WATSON – Energia Tg. Jiu
2. Marius RUNKAUSKAS – CSU Asesoft Ploiesti
3. Louis DARBY – Energia Tg. Jiu
4. Titus NICOARA – CSA Steaua CSM Eximbank
5. Ionut DRAGUSIN – CSA Steaua CSM Eximbank
NORD
1. Filip ADAMOVIC – BC Mures Tg. Mures
2. Kyndall DYKES - BC Mures Tg. Mures
3. Sean BARNETTE – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
4. Mihai SILVASAN – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
5. Catalin BACIU – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
 
Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita din sportivii si antrenorii principali ai tuturor echipelor din LNBM, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public pana in data de 25 martie. Dupa oprirea programului de vot, au fost contabilizate 4105 voturi exprimate din partea publicului, din partea mass-media si-au exprimat preferintele 15 institutii de presa, printre care s-au numarat si DIGI SPORT, DOLCE SPORT, TVR, AGERPRES, MEDIAFAX, SPORT TOTAL FM, RING, TOTALBASCHET, 24SECUNDE, iar din partea Tehnicului FR Baschet au fost inregistrate voturile membrilor Colegiului Central al Antrenorilor.
 
In selectionata Sud, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Louis DARBY (1130) si Giordan Lee WATSON (995), iar in selectionata NORD au fost Sean BARNETTE (1044) si Kyndall DYKES (871). Preferatii mass-media in selectionata SUD au fost Titus NICOARA (15) si Giordan Lee WATSON (8), in vreme ce din selectionata NORD au fost Filip ADAMOVIC (9) si Catalin BACIU (8). La categoria antrenori, cele mai multe voturi din partea publicului a adunat Marcel TENTER (1069), antrenorul reprezentativei Romaniei si al U-Banca Transilvania Cluj-Napoca adunand si cele mai multe voturi din partea presei (10).

Din categoriile: Stirea zilei, Liga Nationala de Baschet masculin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.