Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Marti, 19 mai 2015

Tricolorele au castigat primul amical cu Senegal

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei s-a impus, in aceasta seara, in Arena de Baschet din Capitala, in primul meci de verificare sustinut impotriva selectionatei similare a Senegal, tricolorele pregatite de antrenorii Florin Nini, Alexandru Radu si Monika Boriga castigand disputa cu multipla campioana a Africii, cu scorul de 68-54 (14-14, 17-14, 15-16, 22-10). Miercuri, de la ora 18:00, tot in Arena de Baschet, va avea loc o noua confruntare amicala intre nationalele Romaniei si Senegal, iar joi si sambata, de la ora 19:00, tricolorele vor primi replica selectionatei Italiei.
 
Aflata in plina campanie de pregatire a Eurobasket Women 2015, reprezentativa feminina a Romaniei a inceput in aceasta seara seria de patru meciuri de verificare din Arena de Baschet din Capitala. Primul adversar intalnit de echipa noastra nationala, marti seara, a fost puternica selectionata a Senegal, multipla campioana a Africii fiind prezenta de mai multe zile in Bucuresti in cadrul unui stagiu de verificare in vederea participarii in Afrobasket Women 2015. La capatul unui joc aprig, cu multe dispute fizice sub ambele panouri, Romania s-a impus, cu 68-54, reusind sa impuna un ritm alert pe toata durata partidei. De altfel, cheia victoriei a stat in atitudinea pozitiva a echipei noastre nationale, dar mai ales in apararea agresiva efectuata din primul si pana in ultimul minut, tricolorele reusind, uneori, sa-si lase adversarele fara replica. Ambii antrenori au incercat sa ruleze toate jucatoarele aflate pe banca, pentru nationala noastra evoluand 12 sportive.
Dar iata si statistica oficiala a jocului:

ROMANIA – SENEGAL 68-54 (14-14, 17-14, 15-16, 22-10)

ROMANIA – PAVEL (13 p, 3 rec, 1 int), IRIMIA (12 p, 3 rec, 1 pasa, 1 int), OLAH (9 p, 1x3, 6 rec, 3 pase, 3 int), PASCALAU (8 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int), STOIEDIN (8 p, 6 rec, 1 pasa, 2 int), PARAU (8 p, 4 rec, 7 pase, 1 int), CRACIUN (4 p, 2 rec, 2 pase), SIPOS (3 p, 1x3, 1 rec), POP (2 p, 1 rec, 1 pasa), CURSARU (1 p, 2 rec, 2 pase). Au mai evoluat STOENESCU si URSU iar pe banca s-au mai aflat CUTAS si FILIP.

SENEGAL – TRAORE (19 p, 3x3, 5 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap), DIARRA (10 p, 6 rec, 2 cap), DIANGO (6 p, 2 rec, 4 int), DIOUF (6 p, 3 rec, 3 pase), FALL (4 p, 4 rec, 2 cap), THIAM (2 p, 1 rec, 2 pase, 1 int), NDAO (2 p), KANE (2 p, 3 rec, 1 pasa, 2 int), DAOU (2 p, 8 rec, 1 int, 1 cap), SENE (1 p, 2 rec, 1 int). A mai evoluat DIATA (4 rec, 1 pasa, 1 int, 2 cap).
 
Conform programului oficial stabilit de staff-ul tehnic roman, Romania va sustine urmatorul joc de verificare in compania Senegal, miercuri seara, de la ora 18:00, in Arena de Baschet, urmand ca joi si sambata, in aceeasi sala din Bulevardul Basarabiei, nr. 39, sa fie programate meciurile amicale cu puternica selectionata a Italiei, care va sosi in Bucuresti maine seara.
 

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.