Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Luni, 15 iunie 2015

Romania a tinut in sah vicecampioana olimpica Franta la Eurobasket Women 2015!

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei a fost la un pas sa inregistreze o victorie istorica impotriva vicecampioanei olimpice si europene in cea de-a patra zi a Eurobasket Women 2015, tricolorele pregatite de Florin Nini, Alexandru Radu si Monika Boriga cedand cu mare greutate in fata Frantei, dupa un final incandescent, cu scorul de 67-76 (18-20, 22-17, 20-17, 7-22). Luni seara, de la ora 20:30, Romania va intalni in ultima runa a Grupei A incomoda selectionata a Cehiei, intr-un meci de totul sau nimic, in care baschetbalistele noastre sunt obligate sa castige la o diferenta de peste 13 puncte pentru a obtine calificarea in faza urmatoare.
 
Dupa doua esecuri consecutive in prima faza a Eurobasket Women 2015, nationala Romaniei parea o prada usoara pentru vicecampioana olimpica si europeana Franta, echipa care defilase pana duminica seara in Grupa A de la Timisoara. Numai ca, baschetbalistele pregatite de antrenorii Florin Nini, Alexandru Radu si Monika Boriga, au demonstrat o adevarata tarie de caracter si si-au vandut scump pielea in fata unei nationale care are in componenta 11 jucatoare de EuroLeague. De altfel, desi calculele hartiei pareau a fi foarte clare, primele actiuni ale meciului au aratat exact contrariu, cele doua adversare mergand cap la cap in primele zece minute. Cu Pop, Stoenescu, Pascalau, Marginean si Pavel intr-o formula inedita de joc, Romania a surprins Franta inca de la inceput si a reusit in sfertul al doilea chiar sa produca ceva panica in randul membrilor staff-ului advers, antrenoarea Valerie Garnier solicitand doua time-out-uri la doar cateva minute! Si chiar daca prea putina lume credea, gluma s-a ingrosat din ce in ce mai tare, la pauza Romania intrand la vestiare cu un avans minim: scor 40-37. La revenirea de la vestiare, tricolorele au continuat sa tina in sah vicecampioana olimpica, Irimia aducand un plus echipei si completand evolutia buna a celorlalte colege, spre disperarea franceza care cauta solutii sa preia conducerea si sa incheie conturile. Dar cum socoteala de acasa nu s-a potrivit cu jocul din Sala Sporturilor “Constantin Jude”, Franta s-a vazut nevoita sa intre in ultimul sfert cu un minus ce devenea alarmant, Romania conducand pe tabela cu scorul de 60-54. Cu 11 jucatoare de EuroLeague in lot, Franta incearca sa revina in joc, dar tot echipa noastra este cea care puncteaza si mareste diferenta, ajungand sa conduca atunci cand mai erau 7:15 minute pana la final cu scorul de 65-56, spre bucuria unui public admirabil, care-si incuraja frenetic favoritele si incerca sa insufle un plus de energie. La fel ca in meciul pierdut cu Ucraina, a urmat, din nefericire, un nou final de cosmar, Franta reusind un miraculos run de 15-0 care a facut ca in ultimul minut scorul sa-i devina favorabil: 71-65. In cele din urma, avand si o experienta competitionala mult mai bogata, Franta a gestionat perfect drumul spre victorie si a inchis tabela la 76-67, spre marea dezamagire a tricolorelor noastre, dar si a intregii asistente. “Pacat, putea fi o victorie istorica! Dar ce sa faci daca Dacia are doar 5 viteze si BMW-ul are sase!”, a spus dezamagit antrenorul principal Florin Nini, care s-a declarat multumit de faptul ca echipa sa a crescut de la meci la meci la Eurobasket Women 2015. “Stiam ca va fi foarte greu. Dar luni mai avem sansa noastra in meciul cu Cehia, o victorie la 14 puncte urmand sa ne duca in Ungaria”, a mai continuat tehnicianul roman.
Conform datelor statistice oficiale, punctele echipei noastre au fost marcate de POP (14 p, 4x3, 4 rec), STOENESCU (14 p, 2x3, 2 pase), PASCALAU (11 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa, 1 int), IRIMIA (10 p, 4 rec), MARGINEAN (9 p, 1x3, 5 rec, 3 pase, 1 int), PAVEL (7 p, 8 rec, 1 int) si PARAU (2 p, 3 rec, 5 pase, 3 int). Au mai evoluat OLAH, URSU, STOIEDIN si CRACIUN. De la invingatoare s-au remarcat SALAGNAC (17 p) si GRUDA (16 p), iar jucatoarea de origine romana Ana Cata-Chitiga a evoluat 4:21 minute, cu o linie statistica de 2 p, 2 rec, 1 pasa.
 In cealalta partida de la Timisoara, Muntenegru a dispus cu greu de Ucraina, cu 84-71 (25-21, 24-14, 18-27, 17-9), astfel ca inaintea ultimei zile iata cum arata clasamentul Grupei A:
1. Muntenegru - 6 puncte
2. Franta - 6 puncte
3. Ucraina - 5 puncte
4. Cehia - 4 puncte
5. Romania - 3 puncte
In aceste conditii, in vreme ce Franta si Muntenegru isi vor disputa luni, de la ora 18:00, doar suprematia Grupei A, fiind deja calificate in faza superioara, Romania si Cehia se vor lupta, de la ora 20:30, pentru a fi sau a nu fi in faza superioara a Eurobasket Women 2015, tricolorele noastre avand nevoie de o victorie clara, la peste 13 puncte, pentru a traversa granite si a juca in Ungaria in grupele fazei a doua.

Tot duminica seara, Arena Sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea a gazduit meciurile din Grupa B, Italia reusind sa treaca de Polonia, cu 66-55 (17-22, 18-9, 16-20, 15-4), iar Turcia sa dispuna de Grecia, cu 61-50 (14-13, 11-17, 16-6, 20-14). Astfel, intr-o grupa nebuna, in care Belarus este neinvinsa si detine prima pozitie fiind ca si calificata, marea batalie pentru faza superioara se va tine intre Grecia, Turcia si Italia, fiecare cu sanse teoretice de accedere in seriile din Ungaria.

In Grupa C, la Szombathely, Serbia a dispus la pas de Marea Britanie, cu 76-54 (21-12, 15-14, 28-12, 12-16), iar Rusia a cedat surprinzator in fata Letoniei, cu 62-68 (15-22, 16-14, 17-11, 14-21). Serbia si Letonia impart prima pozitie, cu 6 puncte, urmate de Rusia, Croatia si Marea Britanie.

In Grupa D, la Sopron, Lituania a dispus de Suedia, cu 70-68 (15-17, 18-12, 28-22, 9-17), iar campioana en-titre Spania a demolat Ungaria, cu 69-46 (21-13, 13-13, 10-15, 25-5). Pe primele locuri se situeaza Spania si Lituania, cu 6 puncte, urmate de Slovacia, Suedia si Ungaria.

Luni seara, sunt programate ultimele jocuri din faza preliminara a Eurobasket Women 2015, dupa urmatorul program:
Grupa A (Sala Sporturilor “Constantin Jude” Timisoara): Franta — Muntenegru (18:00), Romania — Cehia (20:30).
Grupa B (Arena Sporturilor “Antonio Alexe” Oradea): Belarus — Grecia (18:00), Turcia — Italia (20:30).
Grupa C (Szombathely Arena): Croatia — Marea Britanie (17:30), Serbia — Rusia (20:00)
Grupa D (Sopron Arena): Spania — Suedia (17:30), Slovacia — Ungaria (20:00).

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.