Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Marti, 7 iulie 2015

Romania s-a impus in fata Bulgariei dupa trei prelungiri la Europenele U20!

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei a spart gheata la Campionatul European U20, Divizia B, care se desfasoara in aceste zile in Palatul Sporturilor din Podgorica, tricolorele pregatite de antrenorii Ionel Brustur si Carmin Popa reusind in aceasta seara sa invinga selectionata similara a Bulgariei, cu scorul de 94-92 (16-17, 22-15, 15-23, 13-11, 7-7, 11-11, 10-8), la capatul unui joc dramatic, incheiat dupa trei reprize de prelungiri!
 
In urma cu trei ani, componentele nationalei feminine de tineret a Romaniei, cu Cristina Bigica si Sonia Ursu in prim plan, obtineau din partea oficialilor FIBA-Europe titulatura de “lady overtime” dupa ce castigasera trei meciuri in prelungiri in cadrul Campionatul European U20 de la Klatovy. Iar ultimul succes din seria dramatica a meciurilor cu prelungiri, care i-au creat multe palpitatii antrenorului Dan Calncea si nu numai, a fost obtinut in fata incomodei nationale a Bulgariei, cu scorul de 87-82. De atunci, din pacate, nationala noastra de tineret a bifat doua editii ale intrecerilor continentale in care nu a mai reusit sa adune vreo victorie…
In aceasta seara, in Palatul Sporturilor din Podgorica, reprezentativa de tineret a Romaniei a dat ochi din nou cu selectionata Bulgariei, intr-un meci in care ambele echipe vizau o victorie de moral, dupa un debut nefast, in care tricolorele noastre si-au trecut in cont patru infrangeri, in vreme ce baschetbalistele de la sud de Dunare reusisera doar o victorie in patru etape. In acest context, ambele combatante au inceput mai prudent si s-au tatonat reciproc, bulgaroaicele reusind sa iasa din primul sfert cu un mic avantaj, scor 16-17. Echilibrul se mentine pe teren si in urmatoarele zece minute, cu tricolorele noastre ceva mai pragmatice in ofensiva, astfel ca la pauza scorul ne era favorabil, 38-32. La revenirea de vestiare, adversarele par mult mai decise in aparare si reusesc sa revina in joc, preluand din nou fraiele, scor 43-49 in min. 24, dar Molnar, Maxim, Kirberg si Lenart aduc puncte importante la zestrea echipei noastre si fac ca diferenta sa fie minima la finalul celui de-al treilea sfert, scor 53-55. Cu Molnar si Maxim in zi de gratie, cele doua fiind de neoprit la aruncarile de la mare distanta, Romania reuseste sa ramana in joc si incearca din rasputeri sa se desprinda pe tabela, dar Bulgaria riposteaza foarte bine iar Aksentieva egaleaza cu o reusita de dincolo de semicerc, scor 66-66, si impinge astfel meciul in prelungiri. Maxim iese din nou la rampa si reuseste sa duca Romania in cea de-a doua repriza de prelungiri, scor 73-73. Este momentul din care tricolorele noastre incep sa para mai lucide si mai atente la finalizare, in vreme ce adversarele se pripesc si forteaza prea mult, astfel ca Romania pare sa castige meciul, dar Hristova inscribe cu sange rece doua aruncari libere si prelungeste dramatismul, ducand jocul in cea de-a treia repriza de prelungiri! Ambele echipe cauta lovitura decisiva, apararile aproape ca nu mai conteaza, Maxim mai inscrie spectaculos un cos de trei puncte, Negoescu si Kelemen marcheaza liberele iar finalul o adduce pe aceeasi Maxim in fata panoului advers si aceasta marcheaza una din cele doua aruncari libere si stabileste scorul final, 94-92 pentru Romania. O victorie superba, extrem de muncita, prin care Romania sparge gheata la Europenele U20 si ne face sa ne gandim cu nostalgie la "lady overtime"!
Conform datelor statistice, iata marcatoarele echipei noastre:
 
Romania – Bulgaria 94-92 (16-17, 22-15, 15-23, 13-11, 7-7, 11-11, 10-8)
Romania – MAXIM (23 p, 6x3, 6 rec, 4 pase, 2 int), MOLNAR (21 p, 5x3, 3 rec, 2 pase, 2 int), MAGUREAN (13 p, 7 rec), KIRBERG (12 p, 11 rec, 5 pase, 2 int), LENART (8 p, 5 rec, 1 pasa, 2 int), NEGOESCU (7 p, 2 rec, 2 int), KELEMEN (6 p, 5 rec, 1 pasa), NEAGU (4 p, 3 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap). Au mai evoluat KOKOVAY (1 rec, 1 cap) si CHITANU (4 rec, 1 pasa).
De la adversare s-a remarcat AKSENTIEVA (25 p, 5x3, 5 rec, 1 pasa, 1 int).
 
Maine, de la ora 13:50, nationala noastra va primi replica selectionatei Lituaniei, echipa care a adunat pana in prezent doua victorii (77-71 cu Bulgaria si 57-45 cu Israel) si trei infrangeri (45-66 cu Muntenegru, 53-73 cu Suedia si 68-73 cu Bosnia&Hertegovina). Dar iata programul meciurilor pe care Romania le mai are de sustinut la Podgorica:
 
08.07.2015
Romania – Lituania (ora 13:50)
10.07.2015
Bosnia&Hertegovina – Romania (ora 11:30)
11.07.2015
Romania – Israel (ora 13:50)
12.07.2015
Marea Britanie – Romania (ora 11:30)

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.