Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 6 august 2015

Invinsa de Suedia, Romania va juca pentru locurile 5-8 la Europenele U18 de la Bucuresti!

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa de junioare a Romaniei a ratat sansa de a accede in semifinalele Campionatului European U18, Divizia B, dupa ce baschetbalistele tricolore pregatite de antrenorii Madalin Piperea, Liviu Manea si Romela Cristea au capotat, in aceasta seara, in Arena de Baschet, in disputa cu liderul neinvins al Grupei E, incomoda selectionata a Suediei, cu scorul de 37-42 (8-10, 10-9, 11-13, 8-10). In urma acestui esec, coroborat si cu restul rezultatelor din Grupa E, nationala Romaniei a ocupat locul 3 si va evolua in continuare in lupta pentru locurile 5-8, alaturi de Danemarca, Germania si Bosnia&Hertegovina, in vreme ce Suedia si Turcia au intrat in careul de asi si se vor confrunta pentru promovarea in elita continentala cu Slovacia si Letonia.
 
Arena de Baschet din Capitala a fost din nou umpluta pana la refuz de suporterii baschetului romanesc, veniti cu mic cu mare in tribune sa sustina in aceasta seara nationala de junioare a Romaniei in ultima batalie pentru accederea in “careul de asi” al Campionatului European U18, Divizia B. Imbracati in tricouri galbene si fluturand stegulete tricolore, fanii au scandat in permanenta si au creat o atmosfera deosebita, motivandu-le puternic pe junioarele noastre in disputa cu liderul neinvins al Grupei E, puternica reprezentativa a Suediei. Si cum inaintea acestui meci, Turcia a spulberat Danemarca, cu 89-45, tricolorele mai aveau la dispozitie doar o singura varianta de calificare la cosaveraj, victoria la peste 3 puncte. Din nefericire, desi au reusit din nou sa puna in aplicare o aparare mobila si artagoasa, tricolorele n-au reusit sa depaseasca presiunea psihologica a mizei jocului si de prea multe ori aproape ca nu au contat in ofensiva, faza in care doar Ana Ferariu, intr-o forma deosebita, a excelat in multe momente prin incursiuni de mare efect. De altfel, tracul, lipsa de experienta si chiar lipsa de personalitate, si-au pus amprenta pe multe dintre atacurile noastre inca de la debut, Romania marcand un singur cos in primele sase minute, prin omniprezenta Ferariu, scor 2-6. Dar cum zidul defensiv gandit de antrenorul Madalin Piperea si bine “construit” pe teren de tricolore a functionat aproape perfect, echipa noastra a reusit sa se tina aproape de adversar si sa mentina un oarecare echilibru in primul sfert, desi Suedia a tot fortat desprinderea. Astfel, dupa zece minute aprige, liderul Grupei E conducea cu 10-8 si intreaga asistenta avea convingerea ca tricolorele pot obtine un rezultat deosebit. Mai ales ca, in sfertul al doilea, Romania a gasit solutii optime ca sa scuture plasa adversarelor si a preluat conducerea, aceeasi Ferariu marind chiar diferenta de scor pana la 18-12 in min. 15. Din pacate, au urmat alte cinci minute fara finalitate pe tabela pentru echipa noastra, in vreme ce Suedia a gasit unele brese in defensiva si a mai marcat sapte puncte pana la pauza, intrand la vestiare cu un avans minim, scor 18-19. La reluare, Romania continua sa se apere foarte bine si astfel mentine echilibrul pe teren, Ferariu aducandu-ne din nou in avantaj de doua ori consecutiv, 27-25 in min. 26 si 29-27 in min. 28. Finalul sfertului al treilea apartine din nou nordicelor, iar Suedia intra in ultimele zece minute cu un avans de trei “lungimi”, scor 29-32. Puternic incurajata de public, Romania puncteaza pentru 31-32 in min. 31, dupa care din nou cedeaza initiativa din cauza unei ofensive neproductive si permite Suediei sa se distanteze, Hagg marcand pentru 31-40 in min. 35. La fel ca intr-un meci de box, in care sportivii sunt storsi de putere si nu mai au vlaga sa-si faca adversarul KO, cele doua echipe intra in ultimele doua minute de joc la acelasi scor, 31-40, dupa o serie de ratari si greseli copilaresti. Totusi, spre bucuria bancii tricolore, dar si a asistentei, Armanu si Ferariu mai gasesc ceva resurse si marcheaza doua cosuri consecutive de dincolo de semicerc, facand ca diferenta sa se reduca la 37-40 in momentul in care tabela arata ca mai sunt 50 de secunde pana la final. Tensiunea creste vizibil, iar finalul devine de-a dreptul dramatic, dupa ce Seman rateaza un lay-up si Ferariu recupereaza, trimitand Romania in atac. Din pacate, cand mai erau 27 de secunde de joc, Armanu nu reuseste sa scuture plasa si Suedia obtine din nou posesia, plecand intr-o ultima faza ofensiva. Cateva faulturi tactice si Hakkansson marcheaza cu sange rece ambele libere pentru 37-42 si spulbera defintiv sperantele tricolore pentru o calificare de vis in semifinalele intrecerii continentale. Ferariu mai forteaza fara succes in ultimele secunde o aruncare de trei puncte iar arbitrii incheie jocul la scorul de 42-37 in favoarea Suediei, care isi pastreaza astfel statutul de echipa neinvinsa in actuala editie europeana si avanseaza alaturi de Turcia, Letonia si Slovacia in “careul de asi”. Prabusite fizic si cu ochii in lacrimi, tricolorele parasesc terenul dezamagite ca au ratat victoria si implicit realizarea unei performante deosebite, platind un tribut greu pentru lipsa de productivitate din atac si procentajele modeste de la aruncarile din actiune, doar Ferariu avand un aport consistent, marcand mai mult de jumatate din punctele intregii echipe. In pofida esecului, insa, trebuie apreciat efortul urias depus de tricolore si mai ales daruirea de care au dat de multe ori dovada in defensiva, reusind sa forteze Suedia sa marcheze doar 41 de puncte, in conditiile in care pana la acest joc nordicele au inscris in medie 67,2 puncte/meci.
Conform datelor oficiale, va prezentam mai jos statistica meciului:
Romania – Suedia 37-42 (8-10, 10-9, 11-13, 8-10)
Romania – FERARIU (20 p, 4x3, 4 rec, 1 pasa, 3 int, 1 cap), ARMANU (6 p, 2x3, 3 rec, 1 pasa), CRETU (4 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int), MATEI (3 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), GHIZILA (2 p, 4 rec, 2 pase, 1 int) si OLTEANU (2 p, 3 rec, 3 int). Au mai evoluat SERB (1 rec), POP (2 rec, 1 int), BOT si RADU.
De la invingatoare s-au remarcat STOCKLASSA (6 p, 10 rec, 3 pase, 1 int, 3 cap), SEMAN (9 p, 1x3, 2 rec, 2 pase) si HAKANSSON (7 p, 9 rec, 6 pase).
 
In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul final al Grupei E, cu precizarea ca primele doua echipe s-au calificat mai departe in lupta pentru trofeul continental si promovarea in elita europeana:
1. Suedia – 6 puncte (3 victorii)
2.Turcia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Romania – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. Danemarca – 3 puncte (3 infrangeri)
 
In cealalta grupa din seria valorica 1-8, Letonia si Slovacia au obtinut biletele pentru semifinale, in vreme  ce Germania si Bosnia&Hertegovina vor juca pentru locurile 5-8. Dar iata si rezultatele inregistrate, astazi, in Grupa F, precum si clasamentul:
Germania – Bosnia 71-54
Letonia – Slovacia 41-39
GRUPA F
1. Letonia – 6 puncte (3 victorii)
2. Slovacia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Germania – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. Bosnia&Hertegovina – 3 puncte (3 infrangeri)
 
Totodata, va prezentam si rezultatele din seria 9-16, cu precizarea ca Grecia, Belarus, Finlanda si Anglia vor evolua in continuare in lupta pentru locurile 9-12:
Grecia – Belarus 51-42 (Grupa G)
Anglia – Finlanda 41-42 (Grupa H)
Luxemburg – Elvetia 51-32 (Grupa G)
Bulgaria – Ucraina 50-80 (Grupa H)

Vineri este zi de pauza pentru majoritatea participantelor, mai putin cele care evolueaza in seria valorica 17-20, dupa care de sambata reincepe lupta pentru promovarea in elita continentale, dar si cea pentru stabilirea locurilor din clasamentul final al Campionatului European U18, Divizia B. Conform sistemului competitional anuntat de FIBA, nationala Romaniei va intalni in primul meci din seria valorica 5-8 selectionata Bosniei&Hertegovina, in vreme ce in cadrul aceleeasi serii, Germania va primi replica Danemarcei. In semifinale, Suedia va da ochi cu Slovacia, iar Letonia va intalni Turcia, toate meciurile din aceste serii urmand sa se dispute sambata, in Sala Polivalenta Dinamo.
Iata programul celor doua meciuri de vineri, care se vor desfasura in Arena de Baschet:
Irlanda - Islanda (ora 18:15)
Cipru - Albania (ora 20:30)

Foto - Nationala Romaniei inaintea inceperii disputei cu Suedia (copyright FIBA / credit Traian Racu)

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.