Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 6 august 2015

Romania a debutat cu stangul la Europenele U16 de la Sofia

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa de cadeti a Romaniei a inceput cu stangul Campionatul European U16, Divizia B, competitie care se va derula la Sofia pana in data de 16 august, dupa ce tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Eugen Ilie, Alexandru Olteanu si Radu Rugiubei au cedat, astazi, in fata Poloniei, cu scorul de 55-63 (19-16, 15-10, 5-24, 16-13), la capatul unui joc nebun, controlat de echipa noastra timp de trei sferturi! Maine, nationala Romaniei va intalni in cel de-al doilea meci din Grupa A, de la ora 18:15, in Triaditza Hall, selectionata similara a Bulgariei.
 
Nationalele de cadeti ale Romaniei si Poloniei au deschis astazi “balul” continental de la Sofia, “Hristo Botev Hall” gazduind partida inaugurala din Grupa A a Campionatului European U16, Divizia B. Dupa ce au depasit emotiile calificari si au spart gheata in minutul 3 prin reusitele consecutive ale lui Zaharia de la mare distanta, scor 6-5, tinerii baschetbalisti romani s-au instalat la carma jocului si au preluat defintiv initiativa, marind diferenta de scor pana la 19-10 in min. 8, gratie unei aparari foarte bune si apetitului ofensiv al lui Tohatan. Cateva mingi pierdute inexplicabil in serie si alte doua ratari permit adversarilor sa revina puternic in finalul primului sfert, Pluta diminuand avansul de pe tabela pana la 19-16. Urmatorul sfert incepe foarte bine pentru nationala noastra, Barloveanu duce scorul la 25-20 in min. 14, iar Coconea reuseste cateva incursiuni spectaculoase si face ca avantajul tricolor sa se mareasca pana la zece puncte in min. 18, 34-24, iar Golek stabileste rezultatul de la pauza finalizand un atac rapid cu un slam-dunq de efect, scor 34-26. La revenirea de la vestiare, Polonia vine cu un alt aplomb si speculeaza foarte bine seria ucigatoare de ratari si greseli copilaresti ale tricolorilor nostri, reusind sa egaleze si chiar sa preia conducerea in min. 25, 39-40. Staff-ul tehnic roman cauta cu disperare solutii si incearca sa potoleasca vria declansata in teren, dar totul este in zadar si Romania nu reuseste sa iasa din “corzi” si incheie cel de-al treilea sfert in mod catastrofal, Zagorski ducand scorul pana la 39-50 in min. 30! A fost un sfert inimaginabil, in care tricolorii s-au grabit sa arunce din pozitii “inchise” si sa ofere mingi pe tava adversarilor, in totala contradictie cu evolutia din primele 20 de minute. Treziti la viata in ultimul sfert si mustruluiti serios de antrenorul principal Eugen Ilie, baschetbalistii nostri incearca sa-si sufoce adversarii printr-o aparare foarte buna iar Birloveanu si Nasturescu reaprind sperantele intr-o victorie, reducand din handicap in min. 33, scor 44-50. Numai ca Polonia stie sa-si conserve avantajul si riposteaza pe masura, marcand doua cosuri consecutive de dincolo de semicerc, iar scorul capata din nou proportii, 44-56, in ciuda opozitiei tricolore. Ultimele minute se joaca fara garda ridicata, atacurile se succed cu repeziciune iar Tohatan acorda o gura de oxigen echipei noastre si face ca scorul sa devina 55-60 cu 77 de secunde inainte de incheierea jocului. Timp suficient pentru o posibila noua revenire spectaculoasa, numai ca tricolorii se grabesc si nu aleg solutiile cele mai bune in ofensiva iar adversarii ne taxeaza prompt prin Kolenda si Zagorski si inchid tabela la scorul de 63-55 in favoarea Poloniei. Rezultat care aduce Poloniei o victorie importanta, in vreme ce Romania inregistreaza un prim esec din cauza unui sfert catastrofal, care a anihilat total celelalte trei sferturi castigate de tricolori! Din nefericire, putem spune ca Romania a oferit pe tava victoria Poloniei, platind un tribut foarte greu atat pentru perioada nefasta de zece minute, in care nu a reusit sa marcheze decat doua cosuri din actiune, cat si pentru procentajul foarte slab de la aruncarile de 2 puncte(n.n. – Romania a avut un procentaj mai bun la aruncarile de 3 puncte, respectiv 31%, fata de cel de la aruncarile de 2 puncte, respectiv 28,2%)!
Conform datelor oficiale, punctele nationalei noastre au fost marcate de COCONEA (13 p, 3x3, 3 rec, 3 int), TOHATAN (12 p, 4 rec, 3 pase, 1 int), ZAHARIA (9 p, 3x3, 6 rec, 1 pasa), NASTURESCU (6 p, 2x3, 4 rec, 2 int), BIRLOVEANU (6 p, 10 rec, 1 pasa, 1 int), PETRESCU (5 p, 7 rec, 1 cap), CIRSTOVEANU (2 p, 2 rec, 3 pase, 1 int) si SOLYOM (2 p, 1 rec, 1 int). Au mai evoluat FOMETESCU (2 rec, 2 pase, 1 cap), DICULESCU, BAGAIREA si ARION (1 rec). De la invingatori s-au remarcat KOLENDA (14 p, 3x3, 7 rec, 5 pase, 1 int, 2 cap) si MAKOWSKI (12 p, 1x3, 6 rec, 2 pase, 3 int).
Maine, in cea de-a doua runda din cadrul Grupei A, nationala Romaniei va intalni in “Hristo Botev Hall” din Sofia, de la ora 18:15, selectionata similara a tarii gazda, Bulgaria.
Reamintim ca, in baza sistemului competitional al intrecerilor continentale care au adunat la start 24 de echipe nationale din intreaga Europa, in prima faza participantele au fost distribuite in patru serii a cate sase echipe, urmand ca primele doua clasate din fiecare grupa sa acceada in faza superioara, continuand lupta pentru locurile 1-8.
Mai jos va prezentam si programul meciurilor pe care nationala Romaniei le va mai sustine la Sofia in prima faza:

07.08.2015
Bulgaria – Romania (ora 18:15, Triaditza Hall)
08.08.2015
Romania – Scotia (ora 16:00, Universiada Hall)
09.08.2015
Danemarca – Romania (ora 16:00, Triaditza Hall)
10.08.2015
Romania – Slovacia (ora 13:45, Triaditza Hall)


In data de 11 august este programata o zi de pauza pentru toate participantele, urmand ca din 12 august sa reinceapa lupta pentru promovarea in primul esalon european, cu meciurile din faza a doua.

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale masculin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.