Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Vineri, 7 august 2015

Romania va juca impotriva Bosniei pentru locurile 5-8 la Europenele U18 de la Bucuresti

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa de junioare a Romaniei continua parcursul din cadrul Campionatului European U18, Divizia B, si va juca, maine, de la ora 13:30, in Sala Polivalenta Dinamo din Bucuresti, impotriva selectionatei similare a Bosniei&Hertegovina, meciul contand in lupta pentru locurile 5-8. Tot in arena din Sos. Stefan cel Mare vor avea loc si semifinalele intrecerii continentale, cu incepere de la ora 18:00, Suedia urmand sa primeasca replica Slovaciei, in vreme ce Letonia va da piept cu Turcia.
 
Campionatul European U18, Divizia B, competitie care se deruleaza in aceste zile in Bucuresti, a ajuns deja in penultima faza, maine, in cadrul semifinalelor urmand sa se confrunte Suedia cu Slovacia si Letonia cu Turcia. Din nefericire, dupa doua esecuri pe muchie de cutit suferite in faza a doua din grupa valorica 1-8, reprezentativa de junioare a Romaniei a iesit din lupta pentru trofeu si pentru promovarea in elita europeana, tricolorele pregatite de antrenorii Madalin Piperea, Liviu Manea si Romela Cristea urmand sa joace in continuare pentru locurile 5-8, la fel ca si nationalele Germaniei si Danemarcei. Toate confruntarile pentru stabilirea primelor opt pozitii din ierarhia continentala a Diviziei B vor fi gazduite, maine, de Sala Polivalenta Dinamo, tinerele noastre tricolore urmand sa deschida regalul baschetbalistic de la ora 13:30. In partea inferioara a clasamentului, dupa ce astazi au beneficiat de o zi de pauza, la fel ca si echipele din prima grupa valorica, lupta pentru stabilirea locurilor din clasamentul final al Campionatului European se va relua in Arena de Baschet, tot cu incepere de la ora 13:30.

Dar iata mai jos si programul complet al meciurilor care se vor derula sambata in cele doua arene bucurestene:
Sala Polivalenta Dinamo
Romania – Bosnia&Hertegovina (ora 13:30, locurile 5-8)
Germania – Danemarca (ora 15:45, locurile 5-8)
Suedia – Slovacia (ora 18:00, locurile 1-4)
Letonia – Turcia (ora 20:15, locurile 1-4)
 
Arena de Baschet
Luxemburg – Bulgaria (ora 13:30, locurile 13-16)
Ucraina – Elvetia (ora 15:45, locurile 13-16)
Grecia – Anglia (ora 18:00, locurile 9-12)
Finlanda – Belarus (ora 20:15, locurile 9-12)
 
Conform sistemului competitional, dupa derularea meciurilor de sambata, invingatoarele vor juca finalele fiecarei serii valorice, respectiv pentru locurile 1-2, 5-6, 9-10 si 13-14, in vreme ce invinsele vor evolua in disputele pentru locurile 3-4, 7-8, 11-12 si 15-16. Reamintim ca primele trei clasate la Campionatul European U18, Divizia B, vor promova in primul esalon continental. 

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.