Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Duminica, 21 februarie 2016

Romania a cedat in fata Turciei in preliminariile Eurobasket Women 2017

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminina a Romaniei a cedat, in aceasta seara, in fata selectionatei similare a Turciei, cu scorul de 45-56 (12-19, 16-10, 12-15, 5-12), intr-un meci contend pentru runda a III-a a Grupei H din cadrul preliminariilor Eurobasket Women 2017. La intalnirea din Sala Polivalenta din Cluj-Napoca au fost prezenti in tribune 6817 spectatori, un record absolut de asistenta pentru baschetul feminine!
 

Sala Polivalenta din Cluj-Napoca a fost luata cu asalt in aceasta seara de fanii baschetului, si nu numai, aproape 7000 de spectatori venind in cea mai mare arena sportiva din tara pentru a urmari derby-ul Grupei H din preliminariile Eurobasket Women 2017 si pentru a le sustine pe tricolore in confruntarea cu puternica nationala a Turciei. Iar tribunele, colorate in galben cu ajutorul baloanelor oferite de Banca Transilvania – Sponsor Oficial al Echipei Nationale Feminine a Romaniei, parca au luat foc de la prezentarea echipelor, in vreme ce la intonarea Imnului Romaniei a fost desfasurat un drapel tricolor de 100 de metri in tribuna principala. Intr-o atmosfera incandescenta, cu sute de fani care asteptau inca la intrarea cu turnicheti pentru a ajunge in tribune, meciul a debutat sub un oarecare semn al echilibrului, dupa care oaspetele au preluat initiativa, Turcia fiind mai decisa si mai pragmatica decat echipa noastra in primul sfert. De la 5-6 in min. 4, baschetbalistele pregatite de Aziz Akaya au fortat nota si s-au desprins pana la 9-17 in min. 8, speculand mai bine situatiile favorabile din ofensiva. Dupa 12-19 la incheierea primului sfert, au urmat zece minute foarte bune din partea echipei noastre, tricolorele incercand sa revina in joc impinse de un public admirabil, care incerca sa fie cu adevarat “al saselea jucator”. Parau a scuturat plasa pentru 14-21 in min. 12, iar Marginean, Pascalau, Stoiedin si Stoenescu au marit rand pe rand zestrea echipei noastre si au reusit sa reduca diferenta pana la 28-29 in min. 20. La revenirea de la vestiare, semifinalista ultimelor intreceri mondiale isi arata valoarea si experienta, Turcia marind din nou diferenta pana la 29-37 in min. 24. Cu publicul in “spate”, Pop, Marginean si Parau cauta sa mentina Romania in cursa spre victorie, desi oaspetele dovedesc mai multa clarviziune si acuratete in atac, astfel ca primele 30 de minute de joc efectiv se incheie cu scorul de 40-44. Din nefericire, urmeaza mai bine de sapte minute fara cos pentru Romania, iar Turcia speculeaza prompt ratarile si greselile tricolorelor noastre si-si mareste avantajul pana la 40-51 in min. 37! Fara luciditate in atac si cu o aparare in care a disparut brusc “rautatea”, Romania cedeaza definitiv, atat psihic cat si fizic, astfel ca fluierul final al arbitrilor consemneaza victoria reprezentantelor Semilunii, cu scorul de 56-45. Un esec la o diferenta mult prea mare fata de realitatea din teren, dar care oglindeste in mare masura jocul modest al echipei noastre, care si-a trecut in cont si o linie statistica de 12-40 la aruncari din actiune. In urma acestui rezultat, Turcia a facut un pas urias spre Eurobasket Women 2017, in vreme ce Romania trebuie sa-si regaseasca macar cadenta din primele doua jocuri castigate pentru a mai spera sa prinda un bilet la turneul final continental din Cehia.       
Conform statisticii oficiale, punctele nationalei noastre au fost marcate de MARGINEAN (12 p, 1x3, 7 rec, 2 pase, 1 int), PASCALAU (7 p, 6 rec), STOENESCU (7 p, 2x3, 1 rec, 1 int), POP (6 p, 4 rec, 2 pase, 3 int), PARAU (6 p, 5 rec, 1 int), STOIEDIN (5 p, 1x3, 1 rec, 2 pase, 1 int), IRIMIA (2 p, 7 rec, 2 pase). A mai jucat URSU (2 rec). De la oaspete s-a remarcat americanca HOLLINGSWORTH (15 p, 7 rec, 3 cap).
 
Fanii au castigat bilete la Untold Festival 2016

Asa cum deja i-a obisnuit pe fanii baschetului la ultimele meciuri ale nationalei, si la jocul din aceasta seara Federatia Romana de Baschet a organizat tombole cu premii pentru publicul din tribune, oferind prin intermediul partenerului Untold 6 bilete la cel mai tare festival muzical european. Mai intai, la pauza mare, trei fani norocosi au fost alesi pentru a-si arata calitatile baschetbalistice intr-un concurs de aruncari, iar la final au primit bilete pentru o zi la Untold Festival 2016. Dupa care, alti trei spectatori au plecat fericiti acasa dup ace au intrat in posesia unor abonamente de acces la intregul eveniment care va avea loc in aceasta vara in Cluj-Napoca. Dar iata si castigatorii:
Abonamente – Palacean Dana (biletul 1A 02 R7 Loc 13), Miclaus Adina (1C 15 R6 Loc 6) si Popa Florian (2A 05 R17 Loc 2).
Bilete pentru prima zi a festivalului – Florin Bloj, Alexandru Maier si Jitea Ilie (1A 03 R7 Loc 9; 1C 13 R6 Loc 12; 1A 04 R11 Loc 20).
Cei sase fani se vor bucura astfel de cea mai tare experienta muzicala a anului 2016 in Romania, urmand sa-i vada live pe aceeasi scena pe ARMIN VAN BUUREN, AFROJACK, TIESTO, HARDWELL,alaturi de alti 150 de artisti internationali. 4 zile de distractiecontinua, cu 10 scene, stilururi muzicale diferite si cei mai indragiti artisti aimomentului!UNTOLD a fost desemnat de catre European Festival Awards, cel mai bun festival dinEuropa! Afla mai multe despre UNTOLD pe www.untoldfestival.com sau pe pagina de facebook!
 
Record european de asistenta la Cluj
 
Meciul din aceasta seara va intra cu siguranta in istorie ca fiind un record absolut de asistenta inregistrat in baschetul romanesc: 6817 spectatori! Totodata, interesant de remarcat este si faptul ca este un record european de asistenta pentru runda a III-a din preliminariile Eurobasket Women 2017, numarul de spectatori din Sala Polivalenta depasind cu mult asistentele de la celelalte 14 meciuri disputate in aceasta seara. In aceeasi nota a recordurilor din baschetul feminin european poate fi trecuta si impresionanta imagine de la intonarea Imnului Romaniei, cand in sala a fost desfasurat un drapel de 100 metri lungime, fiind cel mai mare drapel afisat la un meci din preliminariile Eurobasket Women 2017.
Pentru statistica, va prezentam mai jos atat rezultatele inregistrate in cele 9 grupe de calificare, precum si asistentele inregistrate la acestea:
Grupa A
Slovenia – Letonia (Celje, 1000 spectatori)
Grupa B
Estonia – Olanda 63-66 (Tallin, 500 spectatori)
Croatia – Franta 70-79 (Slavonski Brod, 2300 spectatori)
Grupa C
Italia – Muntenegru 57-56 (Schio, 2500 spectatori)
Marea Britanie – Albania 122-36 (Manchester, 1000 spectatori)
Grupa D
Ucraina – Serbia 78-75 (Kiev, 4000 spectatori)
Germania – Luxemburg 80-36 (Nordlingen, 1000 spectatori)
Grupa E
Portugalia – Islanda 68-56 (Ilhavo, 1000 spectatori)
Ungaria – Slovacia 65-64 (Pecs, 2200 spectatori)
Grupa F
Grecia – Rusia 66-67 (Halkida, 2000 spectatori)
Bulgaria – Elvetia 74-55 (Ruse, 1000 spectatori)
Grupa G
Belgia – Polonia 100-63 (Namur, 1200 spectatori)
Grupa H
Romania – Turcia 45-56 (Cluj-Napoca, 6817 spectatori)
Israel – Bosnia&Hertegovina 76-72 (Tel Aviv, 1300 spectatori)
Grupa I
Finlanda – Suedia 49-59 (Helsinki, 1331 spectatori)

Foto - copyright frbaschet.ro (credit Sandor Manases)

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.