Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 25 februarie 2016

Romania a cedat in fata Bosniei in preliminariile Eurobasket Women 2017

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei a fost invinsa de selectionata similara a Bosniei&Hertegovina, cu scorul de 77-63 (15-13, 19-20, 17-8, 26-22), miercuri seara, la Tuzla, intr-un meci contand pentru etapa a IV-a din Grupa H a preliminariilor Eurobasket Women 2017. Intr-un alt meci din grupa noastra, Israel a dispus intr-un final de infarct de Turcia, cu scorul de 63-62, rezultat care, coroborat cu restul rezultatelor din celelalte opt serii, mentine intacte sansele de calificare ale echipei Romaniei la turneul final continental de anul viitor.
 
Palatul Sporturilor din Tuzla a gazduit, miercuri seara, confruntarea dintre reprezentativele feminine ale Romaniei si Bosnia&Hertegovina, o partida extrem de importanta pentru ecuatia calificarii la Eurobasket Women 2017. Datorita mizei, meciul a inceput sub semnul echilibrului, ambele echipe tatonandu-se reciproc in primele zece minute si cautand brese in defensivele adverse. Fara Pascalau, accidentata, antrenorul principal Miroslav Popov a contat pe o formula tricolora formata din Marginean, Ursu, Stoiedin, Pop si Parau, incercand sa impuna un ritm alert jocului si sa compenseze astfel lipsa pivotului nostru de baza. De partea cealalta, dornice sa sparga gheata in actuala campanie, gazdele au fortat ceva mai mult in prima parte printr-un joc mai agresiv si au speculat prompt erorile de tehnica individuala din tabara tricolora (n.n. – 11 mingi pierdute in primul sfert!), reusind sa inchida tabela dupa primele 10 minute la 15-13. In cel de-al doilea sfert, ies foarte bine la rampa Parau si Pop si echipa noastra preia incet-incet initiativa, ajungand sa aiba o diferenta de cinci puncte, 28-33 in min. 17. Din pacate, tricolorele nu mai gasesc solutii ofensive si Bosnia recupereaza terenul pierdut si intra la vestiare in avantaj, scor la pauza 34-33. Echilibrul se mentine cateva minute si dupa pauza, scor 38-38 in min. 33, dupa care Gajic incepe un adevarat recital, sustinuta bine de Kizer si Deura, astfel ca al treilea sfert se incheie la 51-41, in ciuda eforturilor echipei noastre de a ramane in joc. In ultima parte a confruntarii de la Tuzla, nationala Romaniei gaseste ceva resurse sa forteze o noua revenire, scor 56-49 in min. 33, dar Svitlica este de neoprit si inscrie 12 puncte consecutive (!), ducand scorul la 68-57 in min. 36. Ratarile si greselile din tabara noastra se inmultesc din nou in ultimele minute iar Bosnia forteaza nota prin Svitlica, Deura si Kapor, in vreme ce Pop stabileste scorul final, 77-63 in favoarea gazdelor. Un rezultat oarecum normal, daca tinem cont ca tricolorele noastre au inregistrat un record de mingi pierdute (n.n. – Romania a avut 26 turnovers, iar Bosnia doar 9), dar si o statistica modesta la aruncarile de la mare distanta (n.n. – 2 reusite din 14 aruncari, 14,3%).   
Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei noastre au fost marcate de PARAU (16 p, 1 rec, 3 pase), POP (15 p, 8 rec, 3 pase, 2 int), MARGINEAN (9 p, 4 rec), STOIEDIN (8 p, 3 rec), PAVEL (7 p, 2 rec), STOENESCU (7 p, 2x3, 5 rec), URSU (1 p, 2 rec). Au mai evoluat IRIMIA (1 rec, 1 pasa) si SIPOS. De la invingatoare s-au remarcat GAJIC (23 p, 2x3, 2 rec) si SVITLICA (20 p, 2x3, 4 rec, 1 int).
 
Tot miercuri seara, Israel a reusit sa obtina o victorie surprinzatoare in fata Turciei, cu 63-62, la capatul unui joc de infarct, astfel ca dupa primele patru runde clasamentul Grupei H este urmatorul:
 
1. Turcia – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
2. Israel – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
3. Romania – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
4. Bosnia&Hertegovina – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
 
In urma rezultatelor inregistrate pana in prezent si tinand cont de programul ultimelor jocuri din noiembrie 2016, nationala Romaniei pastreaza sanse de calificare la Eurobasket Women 2017, avand nevoie de o victorie impotriva Israel si de un joc al celorlalte rezultate. Dar iata programul meciurilor din noiembrie, cu precizarea ca la turneul final se califica castigatoarele celor noua grupe din preliminarii, precum si cele mai bune sase echipe de pe locurile 2.
 
19.11.2016
Romania – Israel
Turcia – Bosnia&Hertegovina
 
23.11.2016
Turcia – Romania
Bosnia&Hertegovina – Israel
 
Mai jos va prezentam si clasamentele din celelalte opt grupe:
 
Grupa A
1. Letonia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
2. Slovenia – 4 puncte (2 victorii)
3. Lituania – 3 puncte (3 infrangeri)

Grupa B
1. Franta – 8 puncte (4 victorii)
2. Croatia – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
3. Olanda - 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
4. Estonia – 4 puncte (4 infrangeri)
 
Grupa C
1. Italia – 8 puncte (4 victorii)
2. Muntenegru - 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
3. Marea Britanie – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
4. Albania – 4 puncte (4 infrangeri)
 
Grupa D
1. Ucraina – 8 puncte (4 victorii)
2. Serbia - 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. Germania – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
4. Luxemburg – 4 puncte (4 infrangeri)
 
Grupa E
1. Slovacia - 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
2. Ungaria – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. Islanda – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
4. Portugalia – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
 
Grupa F
1. Rusia – 8 puncte (4 victorii)
2. Grecia - 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. Bulgaria – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
4. Elvetia – 4 puncte (4 infrangeri)

Grupa G
1. Belarus – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
2. Polonia - 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
3. Belgia – 3 puncte (1 victorie, 1 infrangere)
 
Grupa I
1. Spania – 6 puncte (3 victorii)
2. Suedia – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
3. Finlanda - 2 puncte (2 infrangeri)

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.