Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Marti, 19 iulie 2016

Universitatea 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia a obtinut argintul la Jocurile Universitare Europene!

Autor: Federatia Romana de Baschet

Echipa feminina de baschet Universitatea “1 decembrie 1918” din Alba Iulia a cucerit medaliile de argint in cadrul celei de-a treia editii a Jocurilor Universitare Europene, aducand astfel prima medalie pentru delegatia Romaniei la intrecerile care se desfasoara in aceste zile in localitatile croate Zagreb si Rijeka. Baschetbalistele pregatite de Constantin Grigore si Bianca Hoha au avut un parcurs deosebit pana in ultimul act, obtinand patru victorii si o infrangere, iar in finala competitiei au cedat in fata Universitatii din Zagreb, cu 50-75. Performanta echipei universitare din Alba Iulia a fost dublata si de nominalizarile sportivelor Elisabeth Pavel si Sonia Ursu in “All Star Tournament Team”!
 
Echipa feminina de baschet Universitatea “1 decembrie 1918” din Alba Iulia, formata din Elisabeth Pavel, Sonia Ursu, Dora Ardelean, Andrea Beldian, Andrea Enache, Alina Chivu, Bianca Voica, Marta Fodor si Julia Taltabet, si pregatita de antrenorii Constantin Grigore si Bianca Hoha, a reusit sa obtina o performanta de rasunet in cadrul celei de-a treia editii a Jocurilor Universitare Europene, cucerind medaliile de argint la finele intrecerilor care au adunat in Croatia cele mai valoroase 16 echipe universitare de pe Batranul Continent.
Dupa un parcurs deosebit in prima faza a competitiei gazduite de arenele din Rijeka si Zagreb, faza in care au adunat doua victorii (71-64 cu Universiatea Mykolas Romeris si 100-66 cu Universitatea din Groeningen) si o infrangere (59-62 cu Universitatea din Zagreb) si s-au clasat pe locul secund in Grupa A, baschetbalistele Universitatii “1 decembrie 1918” din Alba Iulia au urcat in sferturile de finala, depasind cateva universitati de renume din Europa. In prima runda din grupa valorica 1-8, reprezentantele baschetului romanesc au intalnit Universitatea din Ljublijana, echipa care castigase confortabil Grupa B, cu trei victorii din tot atatea jocuti disputate. Avand in Pavel, Ursu si Ardelean un trio redutabil, Universitatea “1 decembrie 1918” din Alba Iulia a reusit sa se impuna intr-un final incandescent, cu scorul de 75-66 (18-16, 14-16, 22-20, 21-14), victorie care le-a asigurat prezenta in “careul de asi”. Principale marcatoare ale disputei din sferturile de finala au fost Pavel (21 p, 16 rec, 1 pasa, 1 cap), Ursu (19 p, 9 rec, 5 pase), Voica (14 p, 2x3, 5 rec, 2 int) si Ardelean (10 p, 1x3, 9 rec, 3 pase). In semifinale, reprezentanta baschetului romanesc a continuat seria victoriilor si s-a impus in fata redutabilei grupari a Universitatii din Belgrad, cu scorul de 64-61 (17-17, 14-7, 13-18, 20-19), dupa un meci cu final total nerecomandat cardiacilor. Principale marcatoare ale echipei noastre au fost din nou Pavel (22 p, 1x3, 18 rec, 2 cap), Ursu (20 p, 12 rec, 5 pase, 1 int) si Ardelean (14 p, 1x3, 7 rec, 2 pase). Si cum in cealalta semifinala, Universitatea din Zagreb s-a impus in fata Universitatii din Bologna, cu 71-68, ultimul act al intrecerilor universitare europene a adus din nou fata in fata echipele clasate pe primele locuri in Grupa A. Din pacate, daca in disputa din prima faza a competitiei a fost stransa pana in ultimele secunde, de aceasta data, echilibrul jocului s-a rupt imediat dupa pauza, Universitatea din Zagreb impunandu-se la final, cu scorul de 75-50 (17-17, 15-11, 22-13, 21-9). Conform datelor oficiale, principale marcatoare ale echipei din Alba Iulia au fost Pavel (19 p, 3 rec, 1 pasa), Ardelean (13 p, 3 rec, 3 pase), Ursu (7 p, 9 rec, 3 pase) si Beldian (7 p, 2 pase).
Totodata, la festivitatea de premiere, performanta echipei noastre a fost dublata de nominalizarile sportivelor Elisabeth Pavel si Sonia Ursu in “All Star Team Tournament”, cele doua baschetbaliste din Alba Iulia fiind prezente in echipa ideala a turneului alaturi de Hristina Marjanovic (Belgrad), Jovana Vukoje (Belgrad) si Ruzica Dzankic (Zagreb), ultima intrand si in posesia trofeului MVP.

Universitatea din Pitesti, locul 10 in competitia masculina

In intrecerea similara masculina, care a adunat la start cele mai valoroase 20 de echipei universitare din Europa, echipa Universitatii din Pitesti s-a clasat pe locul 10, dupa ce a cedat in ultimul joc pentru definitivarea clasamentului EUSA 2016 in fata gruparii Universitatii din Split, cu scorul de 60-128. Echipa Universitatii din Pitesti a fost formata din Alexandru Negut, Cezar Stanescu, Lucian Chirof, Vladimir Mihai, Cornel Alexiu, Alexandru Nosescu, Cosmin Matasaru, Lucian Mihai, Dorian Bughiu si Alexandru Duminica, si pregatita de antrenorii Leonard Fleancu si Florin Cojanu. In prima faza a competitiei, Universitatea din Pitesti s-a clasat pe locul 3 in Grupa B, avand la activ doua victorii si doua infrangeri: 65-56 cu Universitatea din Minho (Portugalia), 60-74 cu Universitatea de Stiinte Aplicate (Croatia), 59-92 cu Universitatea din Nis (Serbia), 81-78 cu Universitatea din Ljublijana (Slovenia). In urma acestor rezultate, echipa argeseana a intrat in grupa valorica 9-12, faza in care a reusit o victorie in-extremis obtinuta in fata Universitatii din Tilburg, cu scorul de 70-69, iar in ultimul joc de clasament a cedat clar in fata echipei din Split, cu 60-128.

70-69 cu Universitatea din Tilburg (in grupa 9-12)
 

Din categoriile: Stirea zilei, Anunturi importante, Comunicate de presa

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.