Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal FIBA
FIBA EuroBasket 2017
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet

Stirea zilei

Joi, 24 noiembrie 2016

U-Banca Transilvania Cluj si BC Mures Tg. Mures merg mai departe in FIBA Europe Cup

Autor: Federatia Romana de Baschet

Doua din cele trei reprezentante ale baschetului masculin romanesc prezente in actualul sezon pe scena FIBA Europe Cup, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si BC Mures Tg. Mures, au reusit sa obtina in aceste zile calificarea in grupele principale ale competitiei intercluburi derulata sub egida forului continental, in vreme ce Steaua CSM Eximbank a iesit de sub lumina reflectoarelor europene dupa ce a incheiat seria meciurilor din prima faza cu o infrangere pe teren propriu, scor 83-92 cu Bnei Herzliya, si a ocupat ultimul loc in Grupa F. Astfel, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca s-a clasat pe locul secund in Grupa G, dupa ce a trecut pentru a patra oara in acest an de campioana Ciprului, Petrolina AEK Larnaca, cu scorul de 71-66, si a urcat in faza superioara in Grupa O, unde va evolua impotriva puternicelor Pau-Orthez, Alba Fehervar si BK Pardubice. Tot de pe pozitia secunda, dar a Grupei I, s-a calificat in faza urmatoare si BC Mures Tg. Mures, care urmeaza sa evolueze in Grupa K, impotriva incomodelor Elan Chalon, Gaziantep si Sodertalje Kings.
 
In vreme ce CSM CSU Oradea continua seria meciurilor foarte bune din Basketball Champions League, luptandu-se cu sanse reale pentru o calificare in faza superioara a celei mai importante competitii intercluburi derulata sub egida FIBA, alte doua reprezentante ale LNBM, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si BC Mures Tg. Mures, au reusit in aceste zile sa acceada in grupele principale ale FIBA Europe Cup. Din nefericire, cea de-a patra echipa romaneasca prezenta in actualul sezon pe scena europeana, Steaua CSM Eximbank, a parasit competitia continentala dupa ce s-a clasat pe ultima pozitie in Grupa F, cedand si in ultimul joc din prima faza in fata Bnei Herzliya, cu 83-92.
Prezenta intr-o serie de trei echipe, BC Mures Tg. Mures a reusit sa scrie o pagina importanta din istoria clubului si a obtinut calificarea, in premiera, in grupele principale ale FIBA Europe Cup, dupa evolutii deosebite in prima faza. Chiar daca in aceasta saptamana nu au jucat si au asteptat rezultatul final al meciului care a opus adversarele directe din Grupa I, TLU Kalev – Prienu Birstono (scor 55-96), muresenii au avut motiv de mare bucurie la final, calificandu-se in faza urmatoare de pe pozitia secunda, cu trei victorii si o infrangere, avand aceeasi linie cu liderul grupei, puternica grupare lituaniana Prienu Birstono. Conform sistemului competitional anuntat de forul continental, BC Mures Tg. Mures a urcat in faza superioara in Grupa K, urmand sa joace impotriva incomodelor Elan Chalon, Gaziantep si Sodertalje Kings.
La randul sau, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si-a continuat parcursul triumfal din Grupa G, reusind sa treaca pentru a patra oara in acest an de campioana Ciprului, Petrolina AEK Larnaca, cu scorul de 71-66, victorie care i-a adus locul secund intr-o serie extrem de puternica. Cu cinci victorii si o infrangere la activ, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Mihai Silvasan au acces in faza superioara a FIBA Europe Cup, urmand sa joace in Grupa O, unde vor da piept cu gruparile Pau-Orthez, Alba Fehervar si BK Pardubice.
Mai jos, va prezentam rezultatele echipelor romanesti in ultima etapa din prima faza a FIBA Europe Cup, datele statistice ale acestor jovcuri, precum si clasamentele finale ale celor trei grupe:
 
Grupa I
TLU/Kalev – Prienu Birstono 55-96
In urma acestui ultim joc, iata cum arata clasamentul final:
1. Prienu Birstono – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
2. BC Mures Tg. Mures – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. TLU/Kalev – 4 puncte (4 infrangeri)
* Echipele clasate pe primele doua pozitii s-au calificat in faza superioara, BC Mures Tg. Mures urmand sa evolueze in cadrul Grupei K, urmand sa joace impotriva incomodelor Elan Chalon (locul 1 in Grupa A), Gaziantep (locul 1 in Grupa G) si Sodertalje Kings (locul 2 in Grupa C).
 
Grupa G
Petrolina AEK Larnaca – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 66-71 (17-21, 9-9, 17-24, 23-17)
Pentru invingatori au marcat – DYKES (16 p, 2x3, 3 rec, 1 int, 1 cap), RASIC (16 p, 3x3, 3 rec, 5 pase, 1 int), BARRO (12 p, 7 rec, 2 pase, 1 cap), ADAMOVIC (10 p, 4 rec, 3 pase), MOLDOVEANU (7 p, 1x3, 7 rec, 1 pasa), PUSTOZVONOV (3 p, 1x3, 3 rec, 1 int), T. GHEORGHE (3 p), TOROK (2 p, 4 rec, 1 pasa, 1 cap) si TOTH (2 p, 3 rec). A mai evoluat JUCAN. De la gazde s-a remarcat GOODWIN (21 p, 6 rec, 1 int, 1 cap).
In urma acestui rezultat, coroborat cu succesul obtinut de Gaziantep in fief-ul KB Peja, cu scorul de 76-66, iata cum arata clasamentul final:
1. Gaziantep – 11 puncte (5 victorii, 1 infrangere)
2. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – 11 puncte (5 victorii, 1 infrangere)
3. Petrolina AEK Larnaca – 7 puncte (1 victorie, 5 infrangeri)
4. KB Peja – 7 puncte (1 victorie, 5 infrangeri)
* Echipele clasate pe primele doua pozitii s-au calificat in faza superioara, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca urmand sa joace in Grupa O, impotriva gruparilor Pau-Orthez (locul 1 in Grupa E), Alba Fehervar (locul 2 in Grupa A) si BK Pardubice (locul 2 in Grupa J).
 
Grupa F
Steaua CSM Eximbank – Bnei Herzliya 83-92 (27-23, 18-17, 18-22, 20-30)
Pentru gazde au inscris – LONG (22 p, 3x3, 5 rec, 4 pase), RUNKAUSKAS (16 p, 3x3, 4 rec, 3 pase, 1 int), DUDZINSKI (13 p, 2x3, 6 rec, 1 pasa), JEVTOVIC (11 p, 13 rec, 1 cap), MALESEVIC (7 p, 2x3, 6 rec, 1 pasa, 2 int), BACIU (6 p, 4 rec), PAUL (6 p, 2 pase, 1 int) si SZIJARTO (2 p, 4 rec, 1 int). Au mai evoluat NEGOITESCU (1 pasa) si DARWICHE. De la invingatori s-a remarcat JACKO (19 p, 11 rec, 1 pasa).
In urma acestui rezultat, coroborat cu victoria obtinuta de Prievidza in fata Lukoil Academic Sofia, scor 81-77, iata cum arata clasamentul final:
1. Lukoil Academic Sofia – 10 puncte (4 victorii, 2 infrangeri)
2. Bnei Herzliya – 10 puncte (4 victorii, 2 infrangeri)
3. Prievidza – 9 puncte (3 victorii, 3 infrangeri)
4. Steaua CSM Eximbank – 7 puncte (1 victorie, 5 infrangeri)
*Primele trei echipe s-au calificat in faza superioara.
 
Meciurile din faza grupelor principale vor incepe in data de 14 decembrie 2016 iar ultima runda din aceasta faza este programata sa se dispute in data de 25 ianuarie.
Conform sistemului competitional, invingatoarele celor sase grupe principale, dar si cele mai bune doua echipe de pe locul secund, vor accede in Round of 16, urmand sa li se alature si opt echipe din Basketball Champions League.

Foto - Actiune finalizata spectaculos de Barro (copyright www.u-bt.ro / credit Sandor Manases)

Din categoriile: Stirea zilei, Liga Nationala de Baschet masculin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2011, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.