Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Duminica, 5 februarie 2017

Loturile nationale juvenile se pregatesc in aceste zile la Gheorgheni

Autor: Federatia Romana de Baschet

Departamentul Tehnic din cadrul Federatiei Romane de Baschet anunta ca a demarat pregatirile loturilor nationale de juniori pentru a avea o cat mai buna reprezentare la Campionatele Europene din acest an. Asteptandu-ne o vara fierbinte pe scena continentala, loturile nationale juvenile ale Romaniei au intrat deja in cantonamente, la prima actiune centralizata din 2017 a loturilor tricolore U16 si U18 (masculin), respectiv U16 (feminin), fiind convocati mai multi sportivi sub baghetele antrenorilor din staff-urile tehnice. Antrenamentele loturilor nationale juvenile U16 si U18 se desfasoara la Gheorgheni, in perioada 05-11 februarie 2017.

Mai jos va prezentam componenta selectionatei tricolore U16 feminin, staff-ul tehnic fiind format din antrenorii Romela Cristea (Olimpia Bucuresti) si Loredana Munteanu (CSS CSM Ploiesti) sub directa coordonare a antrenorului Miroslav Popov:
 
1. Ciciovan Adina – LAPI Dej
2. Martonos Mara – LAPI Dej
3. Catinean Stefania – LAPI Dej
4. Casale Anamaria – ACS 4 Sports Agronomia
5. Glisici Ana – LPS Arad
6. Morar Oana – ACS Napoca Baschet Cluj-Napoca
7. Rusu Daria – CSU Brasov
8. Andreea Dumitru – CSS CSM Ploiesti
9. Ionescu Stefania – CSS CSM Ploiesti
10. Craciunescu Catalina – CSS 6 Admar Bucuresti
11. Nan Bianca – CSS Sibiu
12. Pop Ana Maria – CSU Brasov
13. Stegarus Ruxandra – Olimpia Bucuresti
14. Calin Valentina – Olimpia Bucuresti
15. Vaida Laura Erika – Olimpia Bucuresti
16. Ignat Diana – LPS Alba Iulia
 
Conform convocatoarelor trimise de FRB, va prezentam si componenta lotului national U16 masculin, care se pregateste cu staff-ul tehnic format din antrenorii Alexandru Olteanu si Alexandru Gliga, ajutati de fizioterapeutul Nita Niculae:
 
1. Lungu Tudor - U-BT Cluj-Napoca
2. Valean Tudor - U-BT Cluj-Napoca
3. Carcona Mihai - U-BT Cluj-Napoca
4. Domocos Luca - U-BT Cluj-Napoca
5. Sumedrea Bogdan - LPS Tg.Mures
6. Calugaru Aexandru - CSS Buzau
7. Haragus Alexandru – BC Olimpic Baia Mare
8. Vasile Luca – ACS 4 Sports Agronomia
9. Adam Paul - CSS Medias
10. Penciu Bogdan - CSS Bega Timisoara
11. Gavriloaia Aurelian - Steaua CSM Eximbank
12. Grasu Stefan – ACS Baller Otopeni Bucuresti
13. Dumitrascu Matei - CN Aurel Vlaicu
14. Pascau Florin - CN Aurel Vlaicu
15. Dumitrescu Laurentiu - BC Slam Bucuresti
16. Radulescu Radu - BC Slam Bucuresti
 
Totodata, va prezentam mai jos si componenta selectonatei nationale masculine U18, aflata sub bagheta antrenorilor Milan Sokic si Tiberiu Mincu si a preparatorului fizic Bogdan Stanojkovic:
 
1. Fometescu Tudor - ACS 4 Sports Agronomia
2. Chitu Cristian - ACS 4 Sports Agronomia
3. Petrescu Edward - ACS 4 Sports Agronomia
4. Irimia Alexandru - ACS 4 Sports Agronomia
5. Cristoveanu Sabin - ACS 4 Sports Agronomia
6. Diculescu Dragos - Stiinta Bucuresti
7. Birloveanu Stefan - Stiinta Bucuresti
8. Nasturescu Antonio - Stiinta Bucuresti
9. Ionita Daniel - Steaua CSM Eximbank
10. Bagairea Andrei - Steaua CSM Eximbank
11. Coconea Daniel - Steaua CSM Eximbank
12. Porumb Cristian – BC Olimpic Baia Mare
13. Stoica Dan – BC Olimpic Baia Mare
14. Oprean Andrei – BC Athletic Constanta
15. Nicu Marian - CN Aurel Vlaicu
16. Neagu Andrei – Stiinta Bucuresti

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Loturi nationale masculin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.