Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Marti, 7 februarie 2017

Componenta selectionatelor SUD si NORD pentru SUPERBET ALL STAR GAME, SIBIU 2017

Autor: Federatia Romana de Baschet

Federatia Romana de Baschet anunta ca a terminat centralizarea voturilor pentru stabilirea componentei celor doua selectionate de baschet masculin, NORD si SUD, care se vor confrunta in data de 18 februarie 2017, in Sibiu, in cadrul traditionalului SUPERBET ALL STAR GAME.
In urma voturilor exprimate de public, de reprezentantii mass-media si de Tehnicul FRB, va prezentam mai jos componenta celor doua selectionate care promit sa faca spectacol in Sala Sporturilor “Transilvania” din Sibiu, cu precizarea ca ponderea stabilirii componentei celor doua selectionate a fost: 30% vot public, 30% vot mass-media si 40% vot Tehnic.
Iata componenta selectionatelor de la SUPERBET ALL STAR GAME – SIBIU 2017, cu precizarea ca in ambele selectionate se regasesc cate sase sportivi straini:
SUD
1. LONG Cameron Scott (Steaua CSM Eximbank)
2. POPA-CALOTA Octavian (BC SCM Timisoara)
3. PAUL Mihai (Steaua CSM Eximbank)
4. RUNKAUSKAS Marius (Steaua CSM Eximbank)
5. HARGROVE Darius (SCM U Craiova)
6. SUTALO Marko (Dinamo)
7. GUTOAIA Adrian (Phoenix Galati)
8. ABRAMS Jamal (SCM U Craiova)
9. ORBEANU Iulian (Dinamo)
10. HUNTER II Vincent (BCM U Pitesti)
11. BACIU Catalin (Steaua CSM Eximbank)
12. DRAGUSIN Ionut (BC SCM Timisoara)
Antrenori
Claudiu FOMETESCU (Steaua CSM Eximbank) si Hristu SAPERA  (BCM U Pitesti)
 
NORD
1. MARTINIC Goran (BC Mures Tg. Mures)
2. ADAMOVIC Filip (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
3. MANDACHE Andrei (CSM CSU Oradea)
4. DYKES Kyndall (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
5. ZENO Martin (CSM CSU Oradea)
6. HARDY Kevin (BC CSU Sibiu)
7. TOROK Roland (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
8. MOLDOVEANU Vlad (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
9. NICOARA Titus (CSM CSU Oradea)
10. POPESCU Bogdan (BC CSU Sibiu)
11. LAZAR Laszlo (BC Mures Tg. Mures)
12. BARRO Ousmanne (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Antrenori
Cristian ACHIM (CSM CSU Oradea) si Mihai SILVASAN (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
 
Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita din sportivi si antrenorii principali ai tuturor echipelor din LNBM, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public pana in seara zilei de 05 februarie. Dupa oprirea programului de vot, au fost validate 3744 voturi exprimate din partea publicului, iar din partea mass-media si-au exprimat preferintele 14 institutii de presa din intreaga tara, printre care s-au numarat TVR, DIGI SPORT, DOLCE SPORT, GAZETA SPORTURILOR, AGERPRES, RING, NEWS.RO, ESIBIANUL.RO si RADIO TG. MURES, precum si site-uri de specialitate 24SECUNDE.RO, DABASCHET.RO, TOTALBASCHET.RO, DUNK.RO.
 
In selectionata Sud, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost HARGROVE Darius (907), BACIU Catalin (778) si LONG Cameron (699), iar in selectionata NORD au fost MOLDOVEANU Vlad (1193), BARRO Ousmanne (1167) si ADAMOVIC Filip (1113). Preferatii mass-media pentru selectionata SUD au fost LONG Cameron (10) si HUNTER II Vincent si GUTOAIA Adrian (cate 7), in vreme ce pentru selectionata NORD au fost MOLDOVEANU Vlad (12) si MANDACHE Andrei (8). La categoria antrenori, cele mai multe voturi din partea publicului pentru SUD a adunat SAPERA Hristu (1081), iar pentru NORD cel mai votat a fost ACHIM Cristian (1452), iar preferatii mass-media la aceasta categorie au fost pentru SUD antrenorul FOMETESCU Claudiu (6), in vreme ce la NORD au fost la egalitate ACHIM Cristian si SILVASAN Mihai (cate 6 voturi).
 
Totodata, in urma centralizarii tuturor voturilor, putem anunta si cinci-ul de baza pentru fiecare selectionata:
SUD
1. LONG Cameron – Steaua CSM Eximbank
2. HARGROVE Darius – SCM U Craiova
3. ABRAMS Jamar – SCM U Craiova
4. ORBEANU Iulian - Dinamo
5. HUNTER II Vincent – BCM U Pitesti
NORD
1. ADAMOVIC Filip – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
2. MANDACHE Andrei – CSM CSU Oradea
3. HARDY Kevin – BC CSU Sibiu
4. MOLDOVEANU Vlad – U-Banca Transilvani Cluj-Napoca
5. BARRO Ousmanne – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
 

Din categoriile: Stirea zilei, Anunturi importante, Liga Nationala de Baschet masculin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.