Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Duminica, 30 iulie 2017

Tricolorii aduna victorii importante la Europenele U18 de la Tallin

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa de juniori a Romaniei a inregistrat cea de-a doua victorie din cadrul Grupei C a FIBA U18 European Championship 2017, Division B, intreceri gazduite de trei arene din Tallin pana in data de 6 august, tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Milan Sokic, Dan Ioan si Tiberiu Minca reusind sa depaseasca duminica incomoda selectionata a Azerbaijan, cu scorul de 68-50 (22-12, 10-21, 19-9, 17-8), iar sambata sa se impuna in fata Austriei, cu scorul de 71-53 (12-13, 24-19, 13-8, 22-13). Luni toate cele 24 de participante la intrecerile continentale din Estonia beneficiaza de o zi de pauza iar marti, de la ora 20:30, Romania va intalni Israel intr-un meci extrem de important in economia calificarii in fazele superioare.
 
Nationala de juniori a Romaniei a obtinut, astazi, o noua victorie in cadrul Grupei C a FIBA U18 European Championship 2017, Division B, reusind sa treaca si de incomoda selectionata a Azerbaijan, cu 68-50. Dupa esecul din etapa inaugurala cu Polonia, tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Milan Sokic, Dan Ioan si Tiberiu Minca au spart gheata, sambata, si au deposit clar nationala Austriei, cu scorul de 71-53, iar duminica, au bifat un nou succes, de data aceasta in fata Azerbaijan. Cu un moral foarte bun, juniorii nostri au inceput in forta disputa cu baschetbalistii azeri si s-au desprins foarte repede pe tabela, dupa primul sfert avand un avantaj consistent de zece puncte, scor 22-12. In urmatoarele zece minute, adversarii au avut o riposte puternica si au revenit in joc, speculand mai multe erori din tabara noastra, astfel ca la pauza tabela indica scorul de 32-33. La revenirea de la vestiare, nationala tricolora a reusit sa ridice un adevarat zid defensiv si a devenit din nou mai pragmatica in ofensiva iar rezultatul s-a oglindit firesc si pe tabela, Romania intrand in ultimul sfert cu un avans de noua puncte, scor 51-42. “Vulturii” U18 au controlat si ultima parte a jocului si au reusit sa gestioneze foarte bine secventele de atac si aparare, iar fluierul final al arbitrilor a consemnat a doua victorie a Romaniei. Scor final 68-50 in favoarea echipei noastre si Romania continua cu sanse reale drumul spre fazele superioare ale intrecerii continentale din Estonia, urmand sa sustina doua meciuri extreme de importante in economia calificarii, impotriva Israel si Portugaliei.
Mai jos va prezentam datele statistice inregistrate la ultimele doua meciuri castigate de nationala noastra de juniori:
 
AZERBAIJAN – ROMANIA 50-68 (12-22, 21-10, 9-19, 8-17)
Punctele echipei noastre au fost marcate de GEORGIADIS (15 p, 6 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap), FOMETESCU (11 p, 2x3, 3 rec, 2 pase, 3 int), CHITU (9 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa, 1 cap), NASTURESCU (7 p, 1x3, 5 rec), DICULESCU (6 p, 2 rec, 2 pase, 1 int), COCONEA (4 p, 3 rec, 1 pasa), TOHATAN (4 p, 3 rec, 5 pase, 3 int), CIRSTOVEANU (3 p, 3 rec, 5 pase, 2 int), SOLYOM (3 p, 1 rec, 1 pasa, 2 int), MURESAN (2 p, 1 cap), PETRESCU (2 p, 4 rec, 1 pasa) si CIUCA (2 p, 1 rec, 1 pasa). De la adversari s-a remarcat MAMMADOV (22 p, 1x3, 5 rec, 2 pase, 1 int).
 
ROMANIA – AUSTRIA 71-53 (12-13, 24-19, 13-8, 22-13)
Punctele nationalei tricolore au fost marcate de GEORGIADIS (18 p, 7 rec, 1 pasa, 2 int), FOMETESCU (13 p, 3x3, 4 rec, 1 pasa, 3 int), CHITU (10 p, 2x3, 1 rec, 1 pasa), DICULESCU (9 p, 4 rec, 3 int), TOHATAN (7 p, 1x3, 1 pasa, 1 int), NASTURESCU (7 p, 1x3, 1 rec, 3 pase, 1 int), PETRESCU (6 p, 5 rec, 1 int) si CIRSTOVEANU (1 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int). Au mai evoluat CIUCA (1 rec), MURESAN, COCONEA (3 rec, 1 cap) si SOLYOM (1 rec, 1 pasa). De la adversari s-a remarcat BRAJKOVIC (9 p, 14 rec, 2 cap).
 
In urma rezultatelor inregistrate in primele trei runde, iata cum arata clasamentul Grupei C:
1. Israel – 6 puncte (3 victorii)
2. Portugalia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Polonia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
4. Romania – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
5. Austria – 3 puncte (3 infrangeri)
6. Azerbaijan – 3 puncte (3 infrangeri)
 
Luni, nationala de juniori a Romaniei si celelalte 23 de delegatii participante la intrecerile continentale din Estonia beneficiaza de o zi de pauza, iar marti, tricolorii nostri vor sustine cel de-al patrulea meci din cadrul Grupei C, urmand sa intalneasca redutabila reprezentativa a Israel, cu incepere de la ora 20:30.
Dar iata si programul meciurilor pe care tricolorii le mai au de jucat in faza grupelor:

1 august - Romania - Israel (ora 20:30, Kalevi Spordihall)
2 august - Portugalia - Romania (ora 18:15, Audentes Sports Arena)

Reamintim ca la startul intrecerilor europene de la Tallin s-au prezentat 24 de echipe nationale, impartite in patru grupe preliminare de cate sase echipe, primele doua clasate din fiecare serie urmand sa continue drumul spre podiumul continental si implicit spre promovarea in primul esalon.
Meciurile sunt transmise in live-streaming pe canalul de youtube al FIBA iar detalii despre rezultate, statistici, clasamente si alte informatii se gasesc pe http://www.fiba.com/europe/u18b/2017

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale masculin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
  • Masculin
  • - Seniori
  • - Juniori
  • Feminin
  • - Senioare
  • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.