Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 3 august 2017

Echipele romanesti la tragerea la sorti din FIBA Europe Cup

Autor: Federatia Romana de Baschet

Astazi, la Munchen, s-a desfasurat tragerea la sorti pentru meciurile din tururile preliminare si faza grupelor FIBA Europe Cup, sezonul 2017-2018, in urne fiind prezente si numele a trei reprezentante din LNBM. Astfel, in urma ceremoniei care a avut loc la sediul forului continental, Steaua CSM EximBank Bucuresti, CSM CSU Oradea si BC CSU Sibiu si-au aflat numele adversarilor din FIBA Europe Cup, gruparile din Transilvania urmand sa evolueze din primul tur preliminar, in vreme ce vicecampioana LNBM va evolua in cadrul celui de-al doilea tur preliminar. Pe de alta parte, o alta echipa la care va evolua internationalul roman Vlad Moldoveanu, Demir Insaat Buyukcekmece, a fost extrasa in turul inaugural al celei de-a competitii europene intercluburi. Dar iata rezultatele tragerii la sorti pentru FIBA Europe Cup, sezonul 2017-2018:

Turul I preliminar (20 si 27 septembrie)
 
BC CSU Sibiu - Pardubice (CZE)
Balkan Botevgrad (BUL) - CSM CSU Oradea
Demir Insaat Buyukcekmece (TUR) - Dnipro (UKR)
Boras Basket (SWE) - Kormend (HUN)
KR (ISL) - Mons Hainaut (BEL)
Bnei Hertzliya (ISR) - Stal Ostrow (POL)
Szolnok (HUN) - Trabzonspor (TUR)
Nevezis (LTU) - Rilski Sportist (BUL)
Parma (RUS) - Rabotnicki (MKD)
Wurzburg (GER) - Istanbul (TUR)
 
Turul II preliminary (4 si 11 octombrie)
 
Boras Basket/Egis Kormend - Steaua CSM EximBank
BC CSU Sibiu/Pardubice - Spirou (BEL)
Balkan Botevgrad/CSM CSU Oradea - Falco Szombathely (HUN)
Bnei Hertzlyia/Stal Ostrow - FC Porto (POR)
Szolnok/Trabzonspor - Sodertalje (SWE)
Wurzburg/Istanbul - Khimik (UKR)
Parma/Rabotnicki - LePortel (FRA)
Nevezis/Rilski - AEK (CYP)
KR/Mons - Beroe (BUL)
Demir/Dnipro - Tartu (EST)
 
In cadrul ceremoniei de astazi, oficialii FIBA au mai anuntat ca este foarte posibil ca mai multe echipe eliminate din preliminariile Basketball Champions League sa renunte la participarea in grupele FIBA Europe Cup, o informare completa in legatura cu acest subiect urmand sa fie facuta oficial in perioada urmatoare.
De mentionat ca, in cazul in care trec de fazele preliminare, cele trei echipe romanesti ar urma sa faca parte din Grupa D (Steaua CSM EximBank; invinsa dintre Bosna Sarajevo, MHP Riesen Ludwigsburg, U-BT Cluj-Napoca - turul 2 din Basketball Champions League; invinsa dintre Karpos Sokoli, Kalev/Cramo, Alba Fehervar - turul 2 din BCL; invinsa dintre Keravnos si Avtodor Saratov - primul tur din BCL), Grupa F (BC CSU Sibiu; invinsa dintre Karpos Sokoli, Kalev/Cramo, Albacomp Fehervar, Pinar Karsiyaka - turul 3 din Basketball Champions League; invinsa dintre Sigal Prishtina, Tsmoki Minsk, Budivelnik Kiev - turul 2 din BCL; invinsa dintre BC Lulea si Antwerp Giants - primul tur din BCL) si Grupa H (CSM CSU Oradea; invingatoarea dintre Szolnok Olaj KK, Trabzonspor sau Sodertalje - preliminarii FIBA Europe Cup; invinsa dintre BC Lulea, Antwerp Giants si Nizhny Novgorod - turul 2 din Basketball Champions League; invinsa dintre Karpos Sokoli si Kalev/Cramo  - primul tur din BCL).

Din categoriile: Stirea zilei, Anunturi importante, Liga Nationala de Baschet masculin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.