Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Miercuri, 25 octombrie 2017

Vulturii convocati pentru primele meciuri din calificarile World Cup 2019

Autor: Federatia Romana de Baschet

Reprezentativa masculina a Romaniei va participa, in premiera, in cadrul campaniei de calificare la World Cup 2019, turneu final mondial ce va fi gazduit peste doi ani de China. Cu aproximativ o luna inaintea primului joc oficial din campania de calificare, noul staff tehnic al “Vulturilor”, format din antrenorul principal Zare Markovski si antrenorii secunzi Mihai Silvasan si Hristu Sapera, au chemat 15 sportivi la pregatirile primelor meciuri cu Italia si Olanda, partide programate sa se dispute in finalul lunii noiembrie.
Astfel, pentru primele doua meciuri ale Grupei D din cadrul calificarilor pentru World Cup 2019, au fost convocati urmatorii sportivi:  
 
Moldoveanu Vlad (Demir Insaat Buyukcekmece Basket)
Cate Emanuel (CB Prat Juventud)
Uta Rares (Ulsa Ciudad de Valladolid)
Mandache Andrei (CSM CSU Oradea)
Watson Giordan (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Baciu Catalin (CSM Steaua Bucuresti Eximbank)
Paliciuc Radu (BC CSU Sibiu)
Nicolescu Bogdan (CSM CSU Oradea)
Torok Rolland  (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Virna Radu (SCMU Craiova)
Kuti Nandor (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Orbeanu Iulian (SCMU Craiova)
Corpodean Vlad (BCMU FC Arges Pitesti)
Ionescu Sebastian (CSM CSU Oradea)
Tohatan Lucas (BC SCM Timisoara)
 
Mai jos va prezentam programul tuturor meciurilor pe care le vor sustine Vulturii in cadrul Grupei D din calificarile World 2019:
 
24 noiembrie 2017 (Torino, ora 21:15)
Italia – Romania
 
26 noiembrie 2017 (Cluj-Napoca)
Romania – Olanda

23 februarie 2018
Croatia – Romania
 
26 februarie 2018
Romania – Italia
 
28 iunie 2018
Olanda – Romania
 
1 iulie 2018
Romania – Croatia
 
Reamintim ca, in baza sistemului competitional anuntat de FIBA, in urmatoarea faza a calificarilor World Cup 2019 se vor califica primele trei echipe din fiecare grupa.
In aceasta faza a calificarilor din zona europeana sunt prezente 32 de echipe nationale, distribuite in opt grupe astfel:
 
Grupa A – Spania, Slovenia, Belarus, Muntenegru.
Grupa B – Letonia, Turcia, Ucraina, Suedia.
Grupa C – Lituania, Ungaria, Polonia, Kosovo.
Grupa D – Italia, Croatia, Romania, Olanda.
Grupa E – Franta, Rusia, Belgia, Bosnia&Hertegovina.
Grupa F – Cehia, Finlanda, Islanda, Bulgaria.
Grupa G – Serbia, Georgia, Germania, Austria.
Grupa H – Grecia, Israel, Marea Britanie, Estonia.

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale masculin, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.