Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Marti, 30 ianuarie 2018

Componenta selectionatelor NORD si SUD pentru BT ALL STAR GAME - SF. GHEORGHE 2018

Autor: Federatia Romana de Baschet

Federatia Romana de Baschet anunta ca a terminat centralizarea voturilor pentru stabilirea componentei celor doua selectionate de baschet masculin, NORD si SUD, care se vor confrunta in data de 14 februarie 2018, in “Arena Sepsi” din Sf. Gheorghe, in cadrul traditionalului “BT ALL STAR GAME”, evenimentul urmand sa fie transmis in direct de DIGI SPORT, cu incepere de la ora 19:00.

Astfel, in urma voturilor exprimate de public, de reprezentantii mass-media si de Departamentul Tehnic FRB, va prezentam mai jos componenta celor doua selectionate care promit sa faca spectacol in “Arena Sepsi” din Sf. Gheorghe, cu precizarea ca ponderea stabilirii componentei celor doua selectionate a fost: 30% vot public, 30% vot mass-media si 40% vot Tehnic. Iata componenta selectionatelor de la “BT ALL STAR GAME – SF. GHEORGHE 2018”:
SELECTIONATA SUD
1. LASER Tyler Amos (BC CSU Sibiu)
2. MARTINIC Goran (SCMU Craiova)
3. Georges DARWICHE (CSM Steaua Bucuresti Eximbank)
4. TROUPE Sylvanus Porter (BCMU FC Arges Pitesti)
5. DRAGOSTE Mirel Claudiu (BC CSU Sibiu)
6. PRATT Moneya Durell (BC CSU Sibiu)
7. PALICIUC Radu (BC CSU Sibiu)
8. SIRISCEVIC Ivan (SCMU Craiova)
9. KINNARD II Lawrence (BC CSU Sibiu)
10. ZEKOVIC Dragan (CSM Steaua Bucuresti Eximbank)
11. BACIU Catalin (CSM Steaua Bucuresti Eximbank)
12. AGAFONOV Andriy (BCMU FC Arges Pitesti)
Antrenori
Dan FLESERIU (BC CSU Sibiu) si Hristu SAPERA  (BCMU FC Arges Pitesti)
 
SELECTIONATA NORD
1. WATSON Giordan Lee (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
2. KUTI Nandor Levente (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
3. PASALIC Muhamed (CSM CSU Oradea)
4. MANDACHE Andrei (CSM CSU Oradea)
5. JEREMIC Mladen (BC SCM Timisoara)
6. NICOLESCU Bogdan (CSM CSU Oradea)
7. KROMAH Lasannah V (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
8. GAJOVIC Goran (CSM CSU Oradea)
9. SAKIC Zelijko (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
10. TOROK Rolland (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
11. DIAZ Adrian Humberto (BC SCM Timisoara)
12. BARRO Ousmanne (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Antrenori
Cristian ACHIM (CSM CSU Oradea) si Mihai SILVASAN (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
 
Reamintim ca baza de vot a fost alcatuita din sportivi si antrenorii principali ai tuturor echipelor din LNBM, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public pana in seara zilei de 28 ianuarie. Dupa oprirea programului de vot, au fost validate 2166 voturi exprimate din partea publicului, iar din partea mass-media si-au exprimat preferintele 14 institutii de presa din intreaga tara.
In cadrul selectionatei Sud, sportivii care au adunat cele mai multe voturi din partea publicului au fost Tyler Amos LASER (693) si Sylvanus Porter TROUPE (634), iar in cadrul selectionatei NORD au fost Giordan Lee WATSON (900) si Nandor Levente KUTI (690). Preferatii mass-media pentru selectionata SUD au fost Tyler Amos LASER si Dragan ZEKOVIC (cate 7 voturi) si Catalin Lucian BACIU (6 voturi), in vreme ce pentru selectionata NORD au fost Giordan Lee WATSON (11), Zelijko SAKIC (10) si Adrian Humberto DIAZ (7). La categoria antrenori, cele mai multe sufragii din partea publicului pentru SUD a adunat Dan FLESERIU (961), iar pentru NORD cel mai votat a fost Cristian ACHIM (747), in vreme ce preferatii mass-media la aceasta categorie au fost pentru SUD antrenorul Dan FLESERIU (6), iar pentru NORD antrenorul Cristian ACHIM (7 voturi).
 
Totodata, in urma centralizarii tuturor voturilor, putem anunta si cinci-ul de baza pentru fiecare selectionata:
SUD
1. LASER Tyler Amos – BC CSU Sibiu
2. TROUPE Sylvanus Porter – BCMU FC Arges Pitesti
3. PRATT Moneya Durell  – BC CSU Sibiu
4. Dragan ZEKOVIC – CSM Steaua Bucuresti Eximbank
5. BACIU Catalin – CSM Steaua Bucuresti Eximbank

NORD
1. WATSON Giordan Lee – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
2. KUTI Nandor Levente – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca
3. NICOLESCU Bogdan  – CSM CSU Oradea
4. SAKIC Zelijko – U-Banca Transilvani Cluj-Napoca
5. DIAZ Adrian Humberto – BC SCM Timisoara
 
Reamintim faptul ca, pentru selectionata NORD au fost inclusi in baza de date pentru vot sportivi de la echipele U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, BC SCM Timisoara, CSM CSU Oradea, BC Mures Tg. Mures, Politehnica Iasi si BC Timba Timisoara, iar pentru selectionata SUD au fost inclusi sportivi de la echipele CSM Steaua Bucuresti Exmbank, Dinamo Bucuresti, BC CSU Sibiu, BCMU FC Arges Pitesti, Phoenix Galati si SCMU Craiova.

Din categoriile: Stirea zilei, Anunturi importante, Interviul saptamanii

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.