Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Joi, 13 decembrie 2018

Componenta grupelor Campionatelor Europene de juniori din 2019 la care participa si Romania

Autor: Federatia Romana de Baschet

Astazi, la Belgrad, s-a derulat in prezenta oficialilor FIBA-Europe si a reprezentantilor federatiilor nationale de pe Batranul Continent ceremonia de tragere la sorti a grupelor pentru toate Campionatele Europene de juniori din 2019. Conform datelor oferite de forul continental de specialitate, in vara anului viitor vor urca pe scena europeana 256 de echipe nationale, care vor concura la trei categorii de varsta, U16, U18 si U20, in trei divizii valorice. De mentionat ca Romania va organiza din nou un Campionat European, municipiul Oradea urmand sa gazduiasca FIBA U18 European Championship, Division B, in perioada 26 iulie – 4 august 2019.
 
Mai jos va prezentam grupele competitiilor juvenile in care vor concura si nationalele Romaniei:
 
U20 Feminin (Divizia B – gazda va fi desemnata de FIBA in 17 decembrie)
Grupa A – Islanda, Croatia, Israel, Kosovo
Grupa B – Ucraina, Irlanda, Marea Britanie
Grupa C – Danemarca, Turcia, ROMANIA
Grupa D – Finlanda, Grecia, Bulgaria
 
U18 Feminin (Divizia B – Skopje, 5-14 iulie 2019)
Grupa A – Slovenia, Danemarca, Finlanda, Estonia, Norvegia, Kosovo
Grupa B – Elvetia, Turcia, Portugalia, Bulgaria, Islanda
Grupa C – Irlanda, ROMANIA, Grecia, Slovacia, Macedonia, Austria
Grupa D – Suedia, Olanda, Ucraina, Luxemburg, Albania, Marea Britanie
 
U16 Feminin (Divizia B – Sofia, 15-24 august 2019)
Grupa A – Slovenia, Serbia, Bosnia, ROMANIA, Islanda, Muntenegru
Grupa B – Irlanda, Belarus, Marea Britanie, Portugalia, Albania, Austria
Grupa C – Slovacia, Croatia, Norvegia, Israel, Elvetia, Kosovo
Grupa D – Luxemburg, Olanda, Bulgaria, Ucraina, Macedonia
 
U20 Masculin (Divizia B – Matosinhos, 12-21 iulie 2019)
Grupa A – Ungaria, Irlanda, Islanda, Belarus, Rusia
Grupa B – Cehia, Albania, Bulgaria, ROMANIA, Finlanda
Grupa C – Sedia, Kosovo, Olanda, Georgia, Estonia, Armenia
Grupa D – Portugalia, Luxemburg, Belgia, Macedonia, Slovacia
 
U18 Masculin (Divizia B – Oradea, 26 iulie – 4 august 2019)
Grupa A – Polonia, Estonia, Elvetia, Belgia, ROMANIA, Bulgaria
Grupa B – Irlanda, Georgia, Danemarca, Ucraina, Slovacia, Macedonia
Grupa C – Bosnia, Israel, Luxemburg, Cehia, Norvegia, Islanda
Grupa D – Belarus, Suedia, Kosovo, Ungaria, Austria, Portugalia
 
U16 Masculin (Divizia B – Podgorica, 8-17 august 2019)
Grupa A – Kosovo, Suedia, Norvegia, Bulgaria, Polonia, Ungaria
Grupa B – Irlanda, Olanda, Cipru, Portugalia, Georgia, Cehia
Grupa C – Danemarca, Muntenegru, Elvetia, Islanda, Ucraina, Belarus
Grupa D – Slovacia, Finalnda, Austria, ROMANIA, Marea Britanie, Belgia
 
Grupele tuturor intrecerilor europene juvenile de anul viitor pot fi vizualizate pe - http://www.fiba.basketball/europe/european-youth-draws-2019.pdf

Din categoriile: Stirea zilei, Interviul saptamanii, Anunturi importante

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI

Vezi toate stirile
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.