Federatia Romana de Baschet
Banca Transilvania - Partener principal
Pagina Facebook a Federatiei Romane de Baschet Facebook Vulturii Facebook Acvilele

Stirea zilei

Vineri, 1 februarie 2019

Cantonamente de pregatire si selectie U16 la Gheorgheni, in perioada 3-9 februarie

Autor: Federatia Romana de Baschet

Incepand de duminica si pana in data de 9 februarie, municipiul Gheorgheni va gazdui cantonamentele de pregatire si selectie pentru sportivii si sportivele “Under 16”, actiuni care se deruleaza in vederea unor participari tricolore cat mai valoroase la Campionatele Europene de la Sofia (feminin) si Podgorica (masculin) din vara acestui an.
Antrenamentele de pregatire de la Gheorgheni se vor desfasura sub “bagheta” antrenorilor Madalin Piperea si Marian Enache, la feminin, respectiv Marian Cernea, la masculin, coordonati de staff-ul tehnic FRB, format din Claudiu Fometescu (antrenor federal), Svetlana Simion (antrenor coordonator F) si Igor Georgiev (antrenor coordonator juniori mici).

La feminin, au fost convocate pentru aceasta actiune de pregatire si selectie urmatoarele 16 sportive:
Anisia CROITORU – CSU CSM Oradea
Laura BOTA – CSM Satu Mare
Paloma CUCU – CSS Alexandria
Theodora PETRESCU – CSS Rm. Valcea
Alexia NEAGU-VLAD – ACS Champions Bucuresti
Jessamine MURDZEK - ACS Champions Bucuresti
Alexandra GHEORGHE - ACS Champions Bucuresti
Daria BRASOVAN - ACS Champions Bucuresti
Meira DRAGUSIN – ADMAR Costinesti
Alexandra SALUPA – ADMAR Costinesti
Alexandra VOICU - ACS Champions Bucuresti
Adrien IOACHIM – CSS Sf. Gheorghe
Cristina ION – CSS Constanta
Alexandra MARCU – Phoenix Constanta
Ariana ERCEAN – CSS “Lucian Blaga” Reghin
Alexia DOBA – Olimpia Bucuresti
 
La masculin, se vor prezenta in cantonamentul de pregatire si selectie de la Gheorgheni urmatorii 16 sportivi:
Robin MANDISODZA - CSA Steaua Bucuresti
Dinu ROSCA - CSA Steaua Bucuresti
Dragos BADALAU - CSM Bucuresti
Octavian DOBRE - CSM Bucuresti
Octavian ILIE - CSM Bucuresti
David GRIGORIU - BC Slam Bucuresti
Marian SCHMIDT - CSS Bega Timisoara
David ANTONESCU - CSS Focsani
Cristian CERBU - CSU Sibiu
Robert LICURICI – CSU Stiinta Bucuresti
Alex IONESCU – CSU Stiinta Bucuresti
Marian COCHELEA – CSU Stiinta Bucuresti
Radu IVANESCU – CSU Stiinta Bucuresti
David OPREA – CSU Stiinta Bucuresti
Matei DORNEANU – CSU Stiinta Bucuresti
Filip BONDILA - CSS Targoviste
 
De mentionat ca, la actiunea de la Gheorgheni vor lipsi cativa sportivi de perspectiva din motive medicale, dar si unii care evolueaza in aceasta perioada cu echipele de club in competitii internationale. Toti acestia raman in vederile staff-ului FRB si ale antrenorilor de loturi pentru actiunile viitoare de pregatire ale Campionatelor Europene U16.
 
Reamintim ca, in vara acestui an, nationalele U16 ale Romaniei vor participa la turneele continentale, astfel:
 
Women U16 FIBA European Championship, Division B (Sofia, 15-24 august 2019)
Grupa A – Slovenia, Serbia, Bosnia, ROMANIA, Islanda, Muntenegru
 
U16 FIBA European Championship, Division B (Podgorica, 8-17 august 2019)
Grupa D – Slovacia, Finlanda, Austria, ROMANIA, Marea Britanie, Belgia

Din categoriile: Stirea zilei, Loturi nationale feminin, Loturi nationale masculin

DIN ACEEASI CATEGORIE
ULTIMELE STIRI
CATEGORII STIRI
LOTURI NATIONALE
    • Masculin
    • - Seniori
    • - Juniori
    • Feminin
    • - Senioare
    • - Junioare
CAMPIONATE
Continutul acestui site (text si imagini) este protejat prin Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor.
Hosted by Omnilogic
Termeni si conditii  |  Legal
Preluarea si reproducerea continutului se face numai cu acordul scris al Federatiei Romane de Baschet. www.frbaschet.ro
Copyright 2004-2017, Federatia Romana de Baschet. Toate drepturile rezervate.