Vulturii au capotat in fata Suediei si vor juca pentru locurile 5-8 la Europenele U18 de la Ploiesti

Reprezentativa masculina de juniori a Romaniei a fost nevoita sa se recunoasca invinsa de selectionata similara a Suediei in cadrul sferturilor de finala din FIBA U18 European Championship, Division B, Vulturii cedand, vineri seara, in fata adversarilor nordici, cu scorul de 56-77 (20-15, 8-22, 16-17, 12-23). In urma acestui rezultat, Suedia avanseaza in semifinale, in vreme ce Romania va juca in grupa valorica 5-8, sambata, de la ora 15:45, impotriva Bosniei&Hertegovina, care a cedat in fata Islandei, cu 89-95.

Dupa o noua zi de pauza, cele 22 de nationale juvenile prezente in cadrul FIBA U18 European Championship, Division B, au revenit la emotiile competitionale, vineri, fiind programate primele jocuri din sferturile de finala si din fazele grupelor valorice 9-16 si 17-22. Calificata in urma unei victorii muncite cu Portugalia, succes obtinut in ultima confruntare din prima faza care a si stabilit liderul Grupei C, nationala noastra masculina pregatita de antrenorii Catalin Tanase, Catalin Stefanescu si Larisa Toma avea de sustinut, astazi, un examen foarte important, Vulturii primind replica selectionatei similare a Suediei, ocupanta locului secund in Grupa D cu trei victorii si o infrangere. In prezenta unul public care a fost din nou de nota 10, confruntarea din sferturi a inceput sub semnul echilibrului iar dupa sapte minute de tatonare reciproca, Romania a inceput sa prinda aripi si chiar sa se desprinda la 20-15 in finalul primului sfert. In debutul celei de-a doua secvente Lapuste si Somecescu contribuie la zestrea tricolora si fac ca tabela sa inregistreze cea mai mai mare diferenta de scor in favoarea Romaniei, 24-15 in min. 11, iar doua minute mai tarziu Patru pluseaza si el si duce la scorul de 26-19 in min. 13. Din nefericire, din acel moment, in pofida unor incercari disperate de a anihila ofensiva nordica, Vulturii incep sa piarda teren, in vreme ce adversarii au un run de 13-0 si reusesc sa recupereze ecartul, sa preia conducerea si chiar sa se distanteaza pana la 26-32 in min. 18. Antonescu gaseste calea spre cos si riposteaza, scor 28-32, insa Suedia pare de nestapanit si reuseste sa mareasca diferenta pana la pauza, scor 28-37.
La reluare, publicul incearca sa impulsioneze jocul Vulturilor insa Fasasi si Kermoury sunt eficienti in ambele faze si fac ca scorul sa devina 31-49 in min. 25. Patru si Lapuste isi regleaza bine tirul de la distanta si forteaza o revenire, reusitele acestora inchizand cel de-al treilea sfert la 44-54, fapt care a reaprins sperantele in tribune. Diaconescu puncteaza in debutul ultimei parti a jocului si reduce diferenta pana la opt lungimi, 46-54, insa Fasasi, jucator legitimat la gruparea elena Promitheas Patras, arata ca este in zi de gratie si readuce bucuria in tabara nordica marind din nou ecartul. Diferenta de 11 puncte se mentine constant pana cu doua minute inainte de final, cand Vulturii lasa definitiv garda jos si se recunosc invinsi inainte de limita, astfel ca Suedia inregistreaza o victorie clara.
Scor final Romania  - Suedia 56-77 si nordicii avanseaza in semifinale, in vreme ce Romania va juca in grupa pentru locurile 5-8, urmand sa primeasca replica selectionatei Bosnia&Hertegovina, sambata, de la ora 15:45, adversarii nostri cedand in ultima confruntare din sferturi in fata Islandei, cu 89-95.
Statistica meciului Romania  - Suedia - AICI

Rezultate inregistrate in sferturile de finala:
Danemarca  - Tarile de Jos 85-59
Finlanda  - Portugalia 73-69
ROMANIA  - Suedia 56-77
Bosnia&Hertegovina  - Islanda 89-95

In semifinale, Danemarca va intalni Finlanda (sambata de la ora 20:15) iar Suedia se va confrunta cu Islanda (sambata, de la ora 18:00) intr-un regal baschetbalistic gazduit de Sala Sporturilor Olimpia din Ploiesti, arena care va gazdui sambata si meciurile din grupa 5-8: Tarile de Jos Portugalia (ora 13:30) si Romania - Bosnia&Hertegovina (ora 15:45).
Tot sambata, Sala de Sport din Bucov va gazdui confruntarile din grupa 17-22, respectiv Irlanda  - Norvegia (ora 15:00) si Cipru  - Slovacia (ora 17:15), in vreme ce Sala Polivalenta din Blejoi are in program meciurile din grupa 9-16: Georgia  - Ungaria (ora 13:30), Bulgaria  - Letonia/Austria (Ora 15:45), Ucraina  - Belgia (ora 18:00) si Estonia  - Letonia/Austria (ora 20:15).