Acvilele inving Bulgaria si se claseaza pe locul 7 la Europenele U18 de la Sofia

Reprezentativa de junioare a Romaniei a reusit sa depaseasca, astazi, selectionata similara a Bulgariei, cu scorul de 72-65 (14-20, 16-20, 25-21, 17-4), si si-a asigurat, astfel, locul 7 in clasamentul final al FIBA U18 Womens European Championship, Division B, intreceri care sunt programate sa se incheie in aceasta seara la Sofia. Acville au avut o comportare meritorie in cadrul competitiei europene care a avut la start 18 echipe nationale, fiind la un pas de semifinale in meciul de cosmar cu Slovacia, baschetbalistele pregatite de antrenorii Loredana Ion si Goran Vrkic incheindu-si parcursul cu o linie de clasament in care au adunat trei victorii si patru infrangeri.

Dupa 11 zile in care 18 nationale de junioare din Europa s-au luptat pentru suprematie in cadrul FIBA U18 Womens European Championship, Division B, nationala noastra feminina a incheiat astazi competitia pe un onorant loc 7, avand insa regretul ca a fost la doar cateva secunde de semifinale. Astfel, dupa esecul din sferturile de finala, Romania nu a reusit sa se regaseasca in prima disputa din seria 5-8 cu Croatia, dar astazi a luptat exemplar impotriva selectionatei similare a tarii gazda, Acvilele reusind sa depaseasca Bulgaria chiar in fief-ul acesteia. Asadar, Universiada Hall a gazduit la pranz disputa dintre nationalele Romaniei si Bulgariei, miza fiind locul 7 din topul celui de-al doilea esalon continental. Dornice sa incheie intrecerile cu un succes, care sa mai reduca din dezamagirea produsa de ratarea semifinalelor, baschetbalistele pregatite de antrenorii Loredana Ion si Goran Vrkic au inceput foarte bine, Pricop si Oinaru aducand primele puncte pentru 4-2. Gazdele riposteaza pe masura si avand avantajul terenului propriu preiau initiativa si se instaleaza la conducere, incercand din rasputeri sa mareasca diferenta. La randul lor, Acvilele au reusit o opozitie pe masura si au mentinut un oarecare echilibru pe parchet, iar scorul dupa primul sfert a fost de 20-14 in favoarea Bulgariei. Urmatoarele zece minute s-au derulat in acelasi scenariu, cu gazdele cautand cu disperare sa se detaseze mai repede in invingatoare si cu Romania incercand sa ramana in joc si sa nu pierda contactul pe tabela, astfel ca la pauza Bulgaria a intrat la vestiare avand un avans de zece lungimi, scor 40-30. La reluare, tinerele noastre baschetbaliste au tot incercat sa revina in joc si sa micsoreze diferenta, Stanescu, Oinaru, Panait, Cret si Frincu contribuind la zestrea tricolora in diferite momente si reusind sa incheie sfertul la 61-55, scor care mentinea aprinse sperantele de victorie in tabara noastra. Ultima parte a jocului a fost un adevarat galop pentru Romania, care s-a bazat pe o defensiva deosebita si a declansat un tavalug ofensiv greu de oprit de gazde, astfel ca Acvilele au reusit in min. 35 sa egaleze prin Oinaru, scor 65-65, si sa se desprinda pana la final in castigatoare. Scor final 72-65 si Romania se claseaza in urma acestei victorii pe locul 7 in topul FIBA U18 Womens European Championship, Division B, Sofia 2022.

Statistica meciului  - AICI

Rezultate, clasament final, inregistrari video si fotografii  se gasesc pe site-ul oficial  - AICI