Tricolorii s-au impus si in fata Macedoniei in cadrul Balkanic Next Star Cup 2018

Reprezentativa masculina U16 a Romaniei a inregistrat in cursul diminetii cea de-a treia victorie consecutiva in cadrul Balkanic Next Star Cup 2018, competitie ce se deruleaza in aceste zile in Sala de Sport “Gheorghe Roman” din Cluj-Napoca, dupa ce tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Sergiu Popa si Marian Cernea au depasit selectionata similara a Macedoniei, cu scorul de 72-67 (17-23, 21-13, 16-16, 18-15). Reamintim tuturor fanilor baschetului juvenil ca intrecerile internationale de la Cluj-Napoca, care se vor incheia sambata seara, sunt transmise in direct pe canalul oficial de youtube FRB TV.

Sala de Sport “Gheorghe Roman” din Cluj-Napoca a gazduit in aceasta dimineata disputa dintre selectionatele masculine U16 ale Romaniei si Macedoniei, contand pentru runda a treia din cadrul Balkanic Next Star Cup 2018. Invingatori in confruntarile din rundele de debut, atat tricolorii noastri, cat si oaspetii, isi doreau foarte mult sa isi mentina invincibilitatea, fapt confirmat si de lupta acerba de pe teren inca din primul minut. Dupa un start ezitant, cee ace a permis oaspetilor sa controleze jocul in primul sfert, tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorii Sergiu Popa si Marian Cernea au reusit din cel de-al doilea sfert sa recupereze terenul pierdut si sa restabileasca egalitatea, iar la pauza tabela de scor indica 38-36 in favoarea Romaniei. La reluare, echilibrul s-a mentinut pana aproape de final, cand Mandisodza si Grasu au rezolvat ecuatia echipei invingatoare si au inchis tabela la 72-67 pentru echipa tarii noastre. Astfel, Romania a obtinut cea de-a treia victorie consecutiva si conduce detasat in clasament, cu punctaj maxim. Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei Romaniei au fost marcate de GRASU (24 p, 8 rec, 1 pasa), LICURICI (12 p, 1x3, 6 rec, 1 cap), IVANESCU (12 p, 1x3, 2 rec), DIABY (9 p, 13 rec, 1 pasa, 3 int, 2 cap), MANDISODZA (6 p, 3 rec, 1 pasa, 1 cap), OPREA (5 p, 1x3, 4 rec), MARINAU (2 p, 1 int), SUCALA (2 p, 2 rec, 1 cap). Au mai evoluat CERBU, ROSCA (3 rec) si ILIE (2 rec, 1 pasa). De la oaspeti s-a remarcat capitanul echipei, MITREVSKI (27 p, 1x3, 4 rec, 3 pase, 3 int).

Mai jos va prezentam programul meciurilor din urmatoarele runde ale Balkanic Next Star Cup 2018, cu precizarea ca toate meciurile sunt transmise in direct de FRB TV: