CSM CSU Oradea si CSO Voluntari se intalnesc in finala Cupei Romaniei, masculin, editia 2020-2021

BTarena din Cluj-Napoca gazduieste in aceste zile meciurile din cadrul Final 8 Cupa Romaniei powered by Superbet, eveniment care a ajuns la faza finala, dupa ce CSM CSU Oradea si CSO Voluntari s-au impus, duminica, in semifinale, in fata echipelor U-BT Cluj-Napoca si SCM U Craiova. Luni este programata o zi de odihna iar marti seara CSM CSU Oradea si CSO Voluntari vor reveni pe parchetul modernei arene clujene urmand sa se confrunte de la ora 19:00 in finala competitiei KO. Partida va fi transmisa in direct de DIGI SPORT si LOOK SPORT, fanii baschetului, si nu numai, avand posibilitatea sa urmareasca intalnirea si pe canalul FRB TV.

Dupa ce sambata s-a derulat un adevarat regal baschetbalistic, BTarena din Cluj-Napoca gazduind meciurile din sferturile de finala ale Final 8 Cupa Romaniei, masculin, editia 2020-2021, duminica a fost ziua semifinalelor, cu CSO Voluntari, SCM U Craiova, CSM CSU Oradea si U-BT Cluj-Napoca ramase in cursa pentru trofeu.
In prima intalnire din aceasta seara, CSO Voluntari si-a masurat fortele cu SCM U Craiova, partida aducand fata-n fata doua echipe calificate in premiera in aceasta faza a competitiei KO, dupa ce au reusit sa treaca in sferturi de FC Arges Pitesti, cu scorul de 75-74, respectiv de Steaua Bucuresti, cu scorul de 82-78. La fel ca si in partidele din ziua inaugurala a FINAL 8 CRBM si prima semifinala a fost una disputata si echilibrata, invingatoarea fiind desemnata abia in ultimul minut de joc. Cu Hickey si Moldoveanu in prima plan, CSO Voluntari a fost ceva mai pragmatica in prima parte, reusind sa obtina pana la pauza mare un avantaj fragil pe tabela, in pofida evolutiilor deosebite ale opozantilor Dragos Diculescu si Goran Filipovic, care au ripostat pe masura pentru SCM U Craiova: scor 43-37. La reluare, gruparea pregatita de Sasa Ocokoljic a controlat mult mai bine jocul iar diferenta de pe tabela s-a marit pana la 70-55 in finalul celui de-al treilea sfert, avantajul de 15 puncte facandu-i pe multi sa creada ca lucrurile se vor clarifica inaintea fluierului final. Numai ca, SCM U Craiova a fost de alta parere si a declansat o frumoasa cursa de urmarire, recuperand punct cu punct gratie eforturilor depuse de internationalul Diculescu si colegii sai. Iar acestea s-au oglindit si pe tabela, SCM U Craiova reusind sa preia conducerea dupa doua reusite de la mare distanta parafate de Diculescu si Pratt, scor 80-79 in min. 38:42. Astfel, finalul s-a transformat intr-unul nerecomandat cardiacilor, ambele echipe avand mai multe sanse de a inclina decisiv balanta victoriei. In cele din urma, Joseph a punctat pentru CSO Voluntari si a ingheat tabela la scorul de 81-80, desi pe ultima actiune de final Pratt a avut de doua ori pe mana cosul victoriei.
Asadar, scor final 81-80 pentru CSO Voluntari, victorie care impinge gruparea pregatita de Ocokoljic in finala competitiei.
La final, Superbet Player of the Game a fost declarat Anthony Hickey, cu o linie impresionanta in care a bifat un triple-double (19 p, 10 rec, 10 pase, 2 int)
Statistica meciului poate fi analizata AICI

Cea de-a doua semifinala, un derby cu multe orgolii, a adus pe teren echipele CSM CSU Oradea si U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, care au acces in careul de asi dupa ce au trecut cu o seara inainte de SCM Timisoara, cu scorul de 79-76, respectiv de BC CSU Sibiu, cu scorul de 106-103. Devenita o confruntare de traditie in baschetul romanesc, intalnirea dintre cele doua grupari s-a aflat inca de la primele actiuni sub semnul echilibrului, fapt oglindit si pe tabela de marcaj: 11-10 min. 4; 16-18 min. 7; 24-25 min. 10; 30-28 min. 13. Din acel moment, detinatoarea trofeului preia initiativa si incepe sa se desprinda pe tabela, avand un procentaj incredibil la aruncarile de la mare distanta (n.n. – 14-9 la 3 puncte, 65%), dar si o aparare mai exacta, astfel ca la pauza scorul devine 54-44. La reluare, gruparea pregatita de antrenorul Cristian Achim controleaza mai bine inceputul de sfert si reduce rapid diferenta, reusind chiar sa preia conducerea in min. 26, scor 57-58, pe fondul unor inexactitati repetate in tabara gazdelor (n.n. – pina la final, diferenta de mingi pierdute a fost de 20-7!). Antrenorul Mihai Silvasan a tot cautat solutii pentru a-si trezi elevii dar efectele intarzie sa apara, desi echilibrul se mentine pana la finalul sfertului, scor 64-64. Ultima parte se desfasoara sub scenariul de totul sau nimic, ambele echipe jucand cu garda jos si mizand mai mult pe cartea ofensiva, CSM CSU Oradea reusind in cele din urma sa fie mai exacta si astfel sa termine meciul invingatoare, avandu-l pe Giordan Watson intr-o forma de zile mari. Scor final, 89-81 pentru CSM CSU Oradea si gruparea pregatita de Cristian Achim va juca o noua finala de CRBM.
La final, Superbet Player of the Game a fost declarat Giordan Watson, cu o linie deosebita – 30 puncte, 2 rec, 4 pase, 4 int.