Nationala feminina cedeaza pentru prima data la FIBA U18 European Championship - Division B

Inaintea confruntarii, Romania si Serbia erau singurele echipe neinvinse in Grupa D, dupa primele doua runde. Serbia castigase cu Irlanda si Austria, in vreme ce elevele Loredanei Ion si ale lui Goran Vrkic trecuseră de Austria si Danemarca.

Meciul direct din arena Universiada din Sofia a fost inceput in forta de catre Serbia, junioarele noastre incercand sa tina pasul cu nationala din tara vecina. Cu o superioara tehnica individuala, dar si colectiva, Serbia s-a distantat pe tabela de-a lungul primelor trei sferturi, echilibrul inregistrandu-se doar in ultimele 10 minute, perioada fiind adjudecata de Romania cu 16-12. Scor final: Serbia - Romania 71-50 (26-16, 18-10, 15-8, 12-16). Pentru nationala noastra au inscris: Pricop 10p, Panait 7p (1x3), Kozman 7p, Frincu 5p (1x3), Stanescu 5p (1x3), Doba 4p, Oinaru 4p, Cret 4p, Nemeth 3p, Albu 1p.

Maine, de la ora 20:30, Romania joaca ultimul meci al grupei, impotriva Irlandei, o victorie asigurandu-i calificarea in sferturile de finala ale FIBA U18 European Championship - Division B.