Prima victorie pentru Sepsi SIC în EuroCup Women

Dupa esecul din Ucraina, din etapa trecuta a Grupei B, campioana României a depasit clar, pe teren propriu, gruparea turcă Elazig Il Ozel Idare.

Fetele lui Zoran Mikes au inceput tare partida si, dupa primele zece minute, aveau un avantaj de 10 puncte. A urmat un sfert secund cu mai putine reusite in atac, insa defensiva covasnencelor a functionat, iar oaspetele au recuperat doar 4 puncte din diferenta.

Dupa pauza jocul s-a desfasurat sub semnul echilibrului, Sepsi SIC avand un nou tur de forta in ultimele zece minute.

Scor final Sepsi SIC - Elazig Il Ozel Idare 62-47 (21-11, 9-13, 13-13, 19-10), iar romancele urca pe locul II in clasament.

Statistica partidei poate fi urmarita AICI.

In celalalt joc al Grupei B, BC Prometey (Ucraina) a depasit clar, in deplasare, pe Uni Gyor (Ungaria), 117-83.

Saptamana viitoare, pe 27 octombrie, echipa din Sfantu Gheorghe va juca din nou pe teren propriu, in Sepsi Arena, contra lui Uni Gyor.