Romani in campionatele din Europa

Gabriela Marginean  a inscris 10 puncte pentru Arras Pays D'Artois, insa echipa a cedat, 82-88, in deplasarea de la Nantes.

In Italia, in Serie A1, Florina Pascalau a inscris 5 puncte pentru Cras Taranto, care a pierdut cu 58-66 meciul din deplasare cu FB Le Mura Lucca.

In aceeasi competitie, Andra Mandache a reusit 9 puncte pentru Basket Alcamo, insa nou-promovata a inregistrat a treia infrangere consecutiva in campionat (58-81, la Lavezzini Parma) si ramane fara niciun punct in calasament.

Tot in Italia, dar in liga secunda, in Seria Sud, Elisabeth Pavel a inscris 6 puncte, insa echipa ei, Saces Dike Napoli a pierdut cu 63-70, jocul din deplasare cu Defensor Viterbo.

In Cipru, Keravnos Strovolou, echipa internationalului roman Andrei Mandache, a castigat la capatul unui meci dramatic, intalnirea din deplasare de la AEK Larnaca, cu scorul 77-76 , dupa o repriza de prelungiri (21-10, 21-24, 14-23, 14-13, 7-6). Conducatorul de joc al nationalei Romaniei a evoluat pentru oaspeti, insa nu si-a trecut numele pe lista marcatorilor.