Foto

Romania continua cursa spre sferturile de finala ale FIBA 3x3 U23 World Cup 2019

Echipa feminina de tineret de baschet 3x3 a Romaniei a debutat in forta la FIBA 3x3 U23 World Cup 2019, intreceri care se desfasoara in localitatea chineza Lanzhou, “Acvilele” reusind astazi sa castige primele doua meciuri din cadrul Grupei C. In partida inaugurala, Romania a dispus de Uganda, cu scorul de 19-12, dupa care echipa noastra, formata din Ecaterina Armanu, Nicolett Orban, Alina Podar si Daiana Tanase, a realizat una dintre surprizele zilei, castigand in prelungiri si disputa cu Mongolia (n.n. – cap de serie nr. 3), cu scorul de 21-20. In urma acestor victorii, Romania si-a marit considerabil sansele de calificare in sferturile de finala, sambata, tricolorele urmand sa joace impotriva selectionatelor similare ale Germaniei si Iran. In intrecerea masculina, echipa noastra de tineret, in formula Stefan Birloveanu, Alexandru Coconea, Sebastian Costeiu si Cristian Mainea, a cedat in prima disputa din Grupa B in fata puternicei echipe a Chinei, cu scorul de 16-21, si a obtinut dupa aceea o victorie istorica in fata SUA, cu scorul de 21-18! Sambata, tricolorii vor juca impotriva Letoniei si Kazakhstan, pastrand sanse de calificare in faza meciurilor eliminatorii. Toate meciurile din intrecerea mondiala sunt transmise in regim de live-streaming pe pagina oficiala de youtube a FIBA 3x3, dar si pe site-ul oficial al FIBA 3x3 U23 World Cup 2019.


Localitatea chineza Lanzhou gazduieste in aceste zile FIBA 3x3 U23 World Cup 2019, intreceri care au adunat la start cele mai valoroase 40 de echipe din intreaga lume, printre care se afla si nationalele de tineret ale Romaniei.

In competitia feminina, echipa Romaniei, in formula Ecaterina Armanu, Nicolett Orban, Alina Podar si Daiana Tanase, a avut un start fulminant, tricolorele reusind sa adune punctaj maxim dupa primele doua partide. In meciul inaugural din Grupa C, Romania a trecut la pas de echipa Ugandei, cu scorul de 19-12, dupa care a evoluat impotriva uneia dintre principalele contracandidate la calificarea in sferturile de finala, echipa Mongoliei, desemnata cap de serie nr. 3. Dupa un meci foarte echilibrat, in care tricolorele au dominat lupta de sub panouri, in vreme ce adversarele s-au remarcat cu reusite de la mare distanta, finalul timpului regulamentar de joc a consemnat egalitate pe tabela, scor 19-19, dupa ce Orban a irosit cele doua sanse de la linia de libere sa finalizeze jocul. In prelungiri, Podar a gasit solutia optima si a reusit sa inchida meciul la scorul de 21-20, marind astfel considerabil sansele echipei noastre de a accede in faza meciurilor eliminatorii.

 

Victorie istorica in fata SUA


In competitia masculina, echipa noastra, formata din Stefan Birloveanu, Alexandru Coconea, Sebastian Costeiu si Cristian Mainea, a incercat sa faca fata puternicelor adversare din Grupa B, fiind distribuita intr-o adevarata serie de foc. In prima partida, tricolorii au avut momente foarte bune in disputa cu selectionata similara a Chinei, dar campioana Asiei s-a impus in final cu 21-15. A urmat confruntarea cu o alta adversara redutabila, SUA, tinerii baschetbalisti romani reusind sa tina piept adversarilor de peste Ocean si chiar sa realizeze o mare surpriza. Intr-un final de joc pe muchie de cutit, tricolorii au gasit resursele necesare de a inregistra o victorie istorica si au inchis tabela de marcaj la scorul de 21-18! Este pentru a doua oara in istoria circuitului mondial 3x3 cand Romania reuseste sa depaseasca SUA, dupa ce prima victorie a fost parafata in urma cu ani de Angel Santana.

In urma acestui rezultat, Romania se mentine in cursa calificarii in faza meciurilor eliminatorii, urmand sa joace sambata impotriva Letoniei si Kazakhstan.

Conform calendarului competitional anuntat de FIBA 3x3, iata programul meciurilor pe care echipele Romaniei le mai au de disputat in grupe, cu precizarea ca primele doua clasate in aceasta faza obtin calificarea in sferturile de finala:

5 octombrie 2019
Romania – Germania (F, ora 13:15)
Romania – Letonia (M, ora 13:55)
Iran – Romania (F, ora 14:35)
Kazahstan – Romania (M, ora 15:25)

Toate meciurile vor fi transmise in regim live-streaming de canalul youtube al FIBA 3x3 iar rezultatele si clasamentele se gasesc pe site-ul oficial al competitiei AICI

Parteneri