Vulturii au cedat in fata Poloniei in FIBA EuroBasket 2022 Qualifiers

Reprezentativa masculina a Romaniei a cedat, in aceasta seara, in fata incomodei selectionate a Poloniei, cu scorul de 61-91 (7-24, 17-21, 23-26, 14-20), intr-un meci disputat in arena “Pabellon Municipal Fuente de San Luis” din Valencia in cadrul celei de-a doua ferestre din Grupa A a FIBA EuroBasket 2022 Qualifiers. Partida a fost controlata in totalitate de sfert-finalista ultimei editii a FIBA World Cup, nationala pregatita de antrenorul Mike Taylor dominandu-ne la toate capitolele, in ciuda eforturilor depuse de Vulturi pentru a limita proportiile scorului.

In debutul partidei, antrenorul Tudor Costescu a aruncat in lupta o formula de echipa formata din Tohatan, Richard, Maciuca, Popa si Cate, dar acestia au intrat mai greu in joc, permitand polonezilor sa se desprinda rapid pana la 15-0. Incercand sa mai rupa din ritm si sa opreasca tavalugul adversarilor, selectionerul roman apeleaza pe rand la Dragoste, Uta, Grasu si Virna, ultimul reusind sa sparga gheata si sa aduca primele 3 puncte in contul Romaniei in minutul 7. Dominati la toate capitolele, Vulturii au cautat cu disperare sa reintre in joc, dar experienta polonezilor si-a spus clar cuvantul iar pana la finalul celui de-al doilea sfert au marit constant diferenta pe tabela: scor la pauza, 45-24.

La reluare, Vulturi au dat ceva semne ca pot juca de la egal la egal cu adversarii, aducand un oarecare echilibru in cel de-al treilea sfert, astfel ca in ultima parte a jocului s-a intrat de la scorul de 71-47. Din pacate, ultimele zece minute n-au adus o schimbare asteptata pe teren, derulandu-se cu acelasi scenariu, iar ecartul polonezilor s-a marit pana la 30 de puncte: scor final, 91-61.

Conform datelor statistice oficiale, marcatorii nationalei Romaniei au fost RICHARD (14 p, 2x3, 4 rec, 4 pase, 2 int, 2 cap), VIRNA (11 p, 1x3, 1 pasa, 2 int), TOHATAN (10 p, 2x3, 2 rec, 3 pase, 1 int), POPA (9 p, 3 rec), CATE (7 p, 10 rec), UTA (6 p, 5 rec, 1 pasa), GRASU (2 p, 3 rec), BERCEANU (2 p). Au mai evoluat GIRBEA (1 rec), MACIUCA (1 pasa), BACIU si DRAGOSTE (3 rec, 3 pase, 1 int). De la invingatori s-au remarcat SOKOLOWSKI (17 p, 2x3, 7 rec, 3 pase, 4 int) si ZYSKOWSKI (13 p, 4 rec).

Statistica meciului poate fi consultata AICI

Conferinta de presa de dupa meci poate fi urmarita AICI

O ampla galerie foto de la meci AICI

Tot in aceasta seara, Israel a reusit sa invinga in mod surprinzator Spania, cu scorul de 95-87 (21-27, 15-25, 31-20, 28-15), la capatul unei partide cu doua reprize diametral opuse, nationala condusa de antrenorul Sergio Scariolo fiind obligata sa se recunoasca invinsa dupa ce la pauza a condus cu scorul de 52-36!!

In urma acestor rezultate, iata cum arata clasamentul Grupei A:
1. ISRAEL – 6 puncte (3 victorii)
2. POLONIA – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. SPANIA – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. ROMANIA – 3 puncte (3 infrangeri)

Duminica este zi de pauza in bula de la Valencia, iar luni sunt programate confruntarile POLONIA – ISRAEL si SPANIA – ROMANIA, partida noastra fiind transmisa in direct de DIGI SPORT 3, de la ora 20:30.